Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: WD SSD Blue – vstupenka mezi rychlé

Recenze: WD SSD Blue – vstupenka mezi rychlé

Recenze
WD SSD Blue - 250GB_1224137038
WD SSD Blue - 250GB
Produkt není určen k prodeji.

Zaujmout vlastními SSD jednotkami se snaží už od konce loňského roku společnost Western Digital. Jaká je prvotina tohoto výrobce? To zjistíme v dnešním testu modelu SSD Blue.

Společnost Western Digital se proslavila především výrobou klasických pevných disků, v jejím portfoliu nicméně naleznete také profesionální NAS servery a síťová úložiště, která mohou fungovat jako cloud. SSD jednotkami se však výrobce pochlubil až loni na podzim. Jednou z nich je i WD SSD Blue s kapacitou 250 GB – hlavní hrdina dnešní recenze.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze - WD SSD Blue

 

Modrá nebo zelená?

Ještě než se budeme věnovat hlavnímu hrdinovi dnešní recenze, sluší se zmínit, že WD nabízí disky ve dvou různých kategoriích. Řada WD SSD Blue se nabízí v kapacitách 250 GB, 500 GB a 1 TB, počítá se přitom s rozhraním SATA i M.2. To jinými slovy znamená, že jednotky budou dostupné jako karta do slotu i jako 2,5palcový disk. Využít je tedy bude možné v klasických počítačích i noteboocích.

Výrobce u SSD Blue slibuje rychlosti až 545 MB/s v případě čtení a 525 MB/s během zápisu, což platí především pro jednotky s rozhraním M.2. Například u námi testovaného provedení z modré řady s rozhraním SATA a kapacitou 250 GB výrobce slibuje přenosové rychlosti 540 MB/s v případě čtení a 500 MB/s během zápisu.

Na pultech obchodů jsou k dostání také disky WD SSD Green, a to v kapacitách 120 GB a 240 GB. Jejich hlavní předností by měly být nižší nároky na spotřebu energie, například při použití v noteboocích by se tak logicky měla prodloužit jejich výdrž.

Opět se počítá se standardy SATA i M.2. Kvůli úsporným technologiím ale o něco klesly rychlosti, konkrétně při čtení budou podle informací výrobce jednotky dosahovat rychlosti až 540 MB/s, při zápisu pak až 405 MB/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky WD SSD Green

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disky WD SSD Blue

 

Technické parametry

Testovaný model: WD SSD Blue - 250GB

Rozhraní: SATA 6Gb/s

Formát disku: 2,5“

Kapacita: 250 GB

Rychlost čtení: 540 MB/S

Rychlost zápisu: 500 MB/s

TLC: Ano

MTBF: 1,75 mil. hodin

Rozměry: 100,2 x 69,85 x 7 mm

Hmotnost: 37,4 g

Představení disků WD SSD Blue (anglicky)

 

Obsah balení

Na test doputoval do naší redakce SSD disk společnosti WD v kartónové krabičce, která je vyvedena v odstínech modré a bílé barvy. Balení je zhruba dvakrát tak větší než samotný disk. Je to dáno tím, že výrobce jednotku umístil do speciálního plastového nosiče, aby se minimalizovala šance na poškození disku během transportu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení SSD jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk je v krabičce dobře chráněn

 

Vzhled a kvalita zpracování

Jak bylo zmíněno již výše, řada WD SSD Blue se nabízí ve dvou různých provedeních – s rozhraním M.2 či SATA. My jsme měli na test druhý zmiňovaný standard. Zběhlejší čtenáře tak patrně nepřekvapí, že testovaná jednotka se svým vzhledem nijak zásadně neliší od klasických 2,5palcovách disků.

Konstrukčně je toto SSD navrženo tak, aby se snadno vlezlo do drtivé většiny notebooků a stolních počítačů, které jsou připraveny na standard 2,5 palce. Otvory pro připevnění šroubků nalezneme jednak po straně, jednak na spodní straně. Právě ty jsou určeny k přidělání speciálních redukcí, díky kterým bude případně jednotku možné bezpečně upevnit do 3,5palcové pozice ve stolních sestavách.

Rozměry testované jednotky jsou 100,2 x 69,85 x 7 mm. Právě díky nízké výšce se testovaný kousek bez problémů vejde do notebooků. U testovaného kousku vsadil výrobce na kombinaci kovové slitiny a plastu. Odolnější materiál je použit na spodní straně, plast pak na vrchní. Kvalitě zpracování není co vytknout, ale to patrně nikoho u značky WD příliš nepřekvapí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu, na vrchní straně se pyšní velké logo WD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na delších stranách jsou tradičně umístěny otvory pro připevnění disků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otvory pro šroubky se samozřejmě nacházejí po stranách i na spodní straně SSD

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na jedné z užších bočnic se ukrývají SATA konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana SSD odhaluje přesnou specifikaci

 

Zacíleno na dlouhou životnost

Drtivá většina výrobců se honí – a to nejen u SSD jednotek – za co možná největší rychlostí, kterou by oslnili uživatele. Rychlosti přesahující pomyslnou hranici 500 MB/s se snaží nabídnout i námi testovaný kousek, zároveň však není pozornost odváděna od toho, co je u datových úložišť skutečně důležité – od jejich životnosti.

Průměrná doba mezi poruchami přibližně 1,75 mil. hodin. Disk by tak měl bez poruchy dokázat zapsat až 100 TB dat. Samozřejmě bez poruchy může jednotka vydržet pracovat ještě delší dobu, toto je však hodnota, kterou výrobce v podstatě slibuje jako standard pro jednotky modré řady. Jednotka zároveň nabízí několik technologií pro korekci chyb, která pomáhá minimalizovat případné riziko ztráty dat. Sluší se také zmínit, že v otázce funkčnosti splňují SSD disky od WD certifikaci FIT Lab.

Pro úplnost dodejme, že testovaný model s kapacitou 250 GB o formátu 2,5 palce nabízí maximální rychlost čtení/zápisu na úrovni 540 MB/s, resp. 500 MB/s a je určen pro rozhraní SATA III.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WD SSD Blue

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do samotných testů, je třeba si představit celou sestavu, na které jsme SSD jednotku testovali. Pracovní tempo udával šestijádrový procesor Intel Core i7-5820K při frekvenci 3,3 GHz, respektive 3,6 GHz v Turbo režimu. Tento čip byl vyroben 22nm procesem a disponoval 15MB vyrovnávací pamětí. Šlo o architekturu Haswell-E určenou pro socket LGA 2011-V3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS X99-DELUXE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta ASUS STRIX GTX970-DC2OC

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkonný a tichý chladič Noctua NH-D15

 

O chlazení procesoru se staral výkonný chladič Noctua NH-D15, který ale díky dvojici 140mm aktivních ventilátorů a masivnímu pasivu patří k nejtišším na trhu. Sestava byla dále osazena základní deskou ASUS X99-DELUXE, která je určena především pro herní počítačové sestavy. Jak již samotný název napovídá, je postavena na čipové sadě Intel X99, kterou jsme již dříve důkladně otestovali

Sestava byla dále doplněna grafickou kartou ASUS STRIX GTX970-DC2OC, která vyniká kromě slušného výkonu také ve většině případů nulovým provozním hlukem. Do určité teploty si totiž tato grafika vystačí s pasivním chlazením, jak jsme detailně popsali v jedné z dřívějších recenzí. Z operačních pamětí jsme vybrali kit 4x4 GB od společnosti ADATA. Konkrétně se jednalo o DDR4 moduly XPG Z1 s celkovou kapacitou 16 GB, které pracují při taktu 2133 MHz (odpovídá PC4-17000) a časování CL15-15-15.

Celou sestavu poháněl napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W, který disponuje certifikací 80Plus Gold a výkonem 850 W. Jeho hlavní výhodou je technologie Zero RPM Fan Mode. Tento režim zajišťuje, že se ventilátor netočí, dokud není dosaženo vysokého zatížení. Navíc je ventilátor navržen na míru pro nízkou hlučnost provozu, i když se točí. Pro úplnost dodejme, že testy probíhaly pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměti ADATA XPG Z1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj CORSAIR RM Series RM850 850W

 

Výkon v praxi

Po představení testovací sestavy se konečně dostáváme k výkonnostním testům hlavního hrdiny dnešní recenze. Model WD SSD Blue nabízí v praxi dostatečnou rychlost, abyste mohli sledovat na PC video ve 4K, k tomu se na pozadí kopírovala data a ještě k tomu disk skenoval antivirový program.

Na druhou stranu takovou přenosovou v dnešní době nabízí hned několik dalších výrobců, jak si ukážeme i v praktických testech níže. Zaměřujeme se přitom výhradně na modely s rozhraním SATA. Na trhu se sice již objevují modely pro rozhraní M.2 či PCI Express, které nabízejí dech beroucí rychlosti – zkrátka rozhraní SATA má své limity, které modernější technologie překonávají. Když si ale budete chtít vyměnit starý SATA disk v notebooku, budete zkrátka potřebovat opět rozhraní SATA.

Samozřejmě výkonností rozdíly jsou patrné i v rámci rozhraní SATA, a to i mezi konkurenty, které jsme proti testované jednotce postavili – Samsung 850 EVO, Intel SSD 535 a Kingston HyperX Savage. To však není zas tak překvapivé. WD se u svých jednotek zkrátka zaměřil především na dlouhou životnost, jak jsme uvedli již výše, a zda bude na premianty třídy ztrácet pár jednotek MB/s bude pravděpodobně celé řadě zákazníků jedno – důležitější pro ně bude zmíněná životnost.

Výsledky měření naleznete v tabulce níže:

 

 Testované disky

WD SSD Blue

Samsung 

850 EVO

Kingston 

HyperX Savage

Intel 

SSD 535

ATTO čtení 8 MB
(více je lépe)

512,5 MB/s

539,7 MB/s

562,9 MB/s

527,8 MB/s

ATTO zápis 8 MB
(více je lépe)

501,0 MB/s

512,6 MB/s

521,7 MB/s

484,2 MB/s

ATTO čtení 4 KB
(více je lépe)

292,7 MB/s

291,2 MB/s

274,6 MB/s

268,4 MB/s

ATTO zápis 4 KB
(více je lépe)

271,4 MB/s

273,4 MB/s

252,1 MB/s

261,7 MB/s

Crystal Disk Mark:
Sekvenční čtení
(více je lépe)

532,6 MB/s

542,7 MB/s

564,0 MB/s

533,1 MB/s

Crystal Disk Mark:
Sekvenční zápis
(více je lépe)

495,1 MB/s

 502,3 MB/s

525,2 MB/s

492,6 MB/s

PC Mark Vantage: 
Windows Defender
(více je lépe)

433,0 MB/s

427,8 MB/s

461,1 MB/s

416,9 MB/s

PC Mark Vantage: 
Gaming
(více je lépe)

437,2 MB/s

436,1 MB/s

490,7 MB/s

405,6 MB/s

 

Provozní hluk a teplota

Asi není příliš velkým překvapením, že SSD jednotka WD SSD Blue neprodukuje žádný provozní hluk. Neobsahuje totiž žádné pohyblivé části, čemuž zkrátka sebelepší pevný disk nemůže konkurovat. Díky tomu navíc produkuje jen minimální teplo.

Během testů se provozní teplota pohybovala okolo 32 °C, což víceméně odpovídalo i teplotě uvnitř samotné počítačové skříně.

 

Klady a zápory

+ slušný a stabilní výkon

+ dlouhá životnost

+ kvalita zpracování

+ vyrábí se v provedení s rozhraním M.2 i SATA

 

- modely s vyšší kapacitou z řady WD Blue jsou ještě rychlejší

- balení neobsahuje samolepící rámeček pro instalaci do notebooků s větším profilem

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

WD SSD Blue

 

Závěrečné hodnocení

Vstup společnosti WD do světa SSD se povedl na výbornou. Výkon u modelu WD SSD Blue rozhodně uživatelům chybět nebude, a to i přesto, že testovaný kousek nepředstavuje to úplně nejrychlejší řešení v rámci rozhraní SATA. Těch pár jednotek MB/s rádi oželíme za životnost, kterou výrobce u disku slibuje.

Disk WD SSD Blue můžete zakoupit v našem obchodě

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru