Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme Marvel’s Spider-man 2, herní blockbuster této sezóny

Recenzujeme Marvel’s Spider-man 2, herní blockbuster této sezóny

Recenze
Marvel's Spider-Man 2 (PS5)_1850169672
Marvel's Spider-Man 2 (PS5)
1 487 Kč 1 799 Kč
Kšiltovka Spider-Man - Spider Logo, snapback, nastavitelná_79684171
Kšiltovka Spider-Man - Spider Logo, snapback, nastavitelná
412 Kč 499 Kč
Komiks Ultimate Spider-Man a spol., 1.díl, Marvel_1491078468
Komiks Ultimate Spider-Man a spol., 1.díl, Marvel
154 Kč 169 Kč
Figurka Funko POP! Spider-Man - Poison Spider-Man_1578743731
Figurka Funko POP! Spider-Man - Poison Spider-Man
412 Kč 499 Kč

Dva Spider-mani jsou více než jeden, ale dokážou zachránit New York před nejnovější hrozbou?

Asi se všichni shodneme, že Spider-man a Spider-man: Miles Morales patří mezi nejlepší superhrdinské hry posledních let. Nejen díky věrnému převedení mrštného a hláškujícího hrdiny ze stránek komiksu na konzole od Sony, ale i kvůli tomu, že jiné superhrdinské hry většinou stojí za starou bačkoru, a hry se Spider-manem tak měly skutečnou konkurenci leda v dávné Batmanské trilogii. Druhý díl tak měl slušné základy, na kterých mohl stavět – tvůrcům prakticky stačilo všeho naservírovat víc a fanoušci obou Spider-manů, Petera Parkera a Milese Moralese, by měli být spokojení.

Všechno je více méně při starém

Více téhož není vyloženě na škodu, ale je trochu škoda, že tvůrci z Insomniac Games pavoučí open-world neposunuli někam dál. Dvojka se prakticky hraje stejně jako jednička a Peter se od Milese liší prakticky jen vizuálně. Souboje s nepřáteli probíhají u obou Spider-manů stejně, pořád oba skáčou po okolí, mydlí stejné nepřátele, střílí po nich pavučiny a mrštně se vyhýbají nepřátelským útokům. A také mají ty stejné vynálezy a bojové schopnosti, co dělají to stejné, jen u každého jinak vypadají. Oba pavouci se také stejně houpají nad mrakodrapy a oba dostali pavučinová křidýlka, s nimiž mohou ještě rychleji prolétávat nad hlavami Newyorčanů.

Nebudu zastírat, že je skutečně všechno při starém. Sem tam narazíme na nějaké novoty, jako například vystřelovač pavučin, se kterým si ve stealthových pasážích vytvoříte pevné lanko nad hlavami nepřátel a odkud je můžete jednoduše lapit do své sítě. Ale to uměl už Batman v Arkham City a uměl toho ještě víc. Spidey se prostě moc nového od posledně nenaučil, a hlavně se v ničem prakticky nezlepšil.

Marvel's Spider-Man 2_20231022174521.jpg
Marvel's Spider-Man 2_20231022174733.jpg
Marvel's Spider-Man 2_20231022181656.jpg

 

I větší svět není vyloženě lepší. Je jen… větší. Přidává nové lokace a jinak hustou zástavbu města ve čtvrtích Brooklyn, Williamsbourgh a Astorie, ale stejně většinu hry strávíte pohupováním se mezi stěnami věžáků, případně na jejich střechách, a ty jsou více méně všude stejné. Během hry se pak herní mapa zasypává ikonami různých druhů aktivit, které vždy chtějí, abyste se někam zhoupnuli, někam doletěli nebo někoho pronásledovali a pak je pořádně zbili. Výjimkou jsou malé „logické“ úlohy, ve kterých Peter manipuluje geny a chemickými sloučeninami k dosažení kýženého výsledku, případně Miles skenuje elektrické obvody a hledá cestu do Prowlerových úkrytů. Ale ani v jednom případě nejde o nic, u čeho byste si lámali hlavu.

Jako hrát superhrdinský film

Zcela nejlepší je Spider-man 2 v příběhových misích, které nabízejí nejzajímavější aktivity, spoustu filmečků, sem tam nějaký quick time event, velkolepé souboje a napínavé momenty jako ze stříbrného plátna. V hlavím příběhu Peter řeší tradiční superhrdinskou rozpolcenost mezi soukromým životem a vyčerpávající odpovědností, kterou má vůči městu a jeho obyvatelům. Miles zase chce hlavně vypomáhat své komunitě a konkrétním lidem ve svém okolí, ale zanedbává tak přípravy na svoji budoucnost. Oba příběhy se pak přirozeně protínají v hlavní zápletce a jejich tempo žene hraní příjemně dopředu.

Celé to přispívá dojmu, že Spider-man 2 je prostě oddechová hra, která vás moc nepotrápí. I na vysokou obtížnost jsou souboje s obyčejnými nepřáteli milosrdné a dávají mnoho času na reakce, úhyby nebo protiútok. Víc se zadýcháte až u několikafázových soubojů s bossy, ale ani u nich žádné velké postihy za neúspěch nečekejte. Trest za smrt je rychlý reload checkpointu a vy se můžete s bossem okamžitě prát znovu. Nějaké rychlé reflexy byste mohli mít, ale jediné, co mezi vámi a 100% vyzobáním celé hry je, je, kolik času jste do hry ochotní dát.

Když je konkurence silná, musíš se snažit o to víc

Alespoň hráči, kteří si potrpí na technologickou stránku, budou ze Spider-mana 2 určitě spokojení. Hra tradičně nabízí dva zobrazovací režimy – jeden, co dává přednost výkonu a zajištuje vyšší FPS a omezený ray-tracing, a druhý, co přináší plný ray-tracing, hustější zalidnění ulic a lepší zobrazení detailů. V obou Spider-man 2 vypadá naprosto špičkově a také se parádně hraje. Výkon PS5 umožnuje hře super rychlé cestování po mapě, plynulé přechody mezi světy a dlouhé výhledy do dálky.

Při hraní se nedá ubránit představám, jaké by to mohlo být, kdyby se Insomniac Games trochu víc odvážili se a dostali do hry víc skutečného pokroku na více frontách. Marvel’s Spider-man 2 není v žádném případě špatná hra. Naopak. Ale v roce, kdy jsme dostali tolik vynikajících herních titulů, je Spider-man 2 možná až příliš bezpečné pokračování, které působí jako příjemná, ale nijak výjimečná superhrdinská jednohubka.

Hodnocení: 78 %
Vývojář: Insomniac Games
Vydavatel: Sony Interactive Entertaiment
Platformy: PlayStation 5

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru