Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Špičková technika se snoubí s estetikou. Otestovali jsme laptop MSI Creator Z17HX

Špičková technika se snoubí s estetikou. Otestovali jsme laptop MSI Creator Z17HX

Recenze
MSI Creator Z17HX A13VGT-043CZ, šedá_36896215
MSI Creator Z17HX A13VGT-043CZ, šedá
53 711 Kč 64 990 Kč
MSI Creator Z17HX A13VGT-042CZ, šedá_205717027
MSI Creator Z17HX A13VGT-042CZ, šedá
63 628 Kč 76 990 Kč

Grafici, střihači, vývojáři, kreativci a hráči. Co mají společného? Potřebují špičkový výkon. Ten jim v dnešní době nabídnou i notebooky, jak si ukážeme v recenzi modelu MSI Creator Z17HX.

Společnost MSI je už historicky vnímána jako synonymum dokonalého herního stroje. Dlouhé roky patří její zařízení mezi absolutní špičku, což platí pochopitelně i pro notebooky. Notebook však často bývá i nástrojem tvůrců, kteří zejména při používání náročných aplikací potřebují výkon bez kompromisů.

MSI notebooky řady Creator právě tyhle požadavky splňují. Laptopy z této řady zvládají uspokojit potřeby každého, ať už jde o tvůrce videí ve vysokém rozlišení, nebo třeba o grafika pracujícího s náročnými 3D modely. Základem je vysoký grafický výkon, efektivní procesory a naprostá spolehlivost. A právě to jsou i lákadla hlavního hrdiny dnešní recenze, se kterým se nyní seznámíme do posledního detailu.  

Hlavní přednosti testovaného notebooku MSI Creator Z17HX:

  • Revoluční architektura s ohromující výkonem procesoru Intel Core 13. generace.
  • Grafický akcelerátor NVIDIA GeForce RTX 4070.
  • Dotykový 17" IPS displej 16:10 s tenkým rámečkem a širokým pokrytím barevného prostoru.
  • Profesionálním zvukovým systémem Dynaudio a DTS.
  • Vyladěný pro použití s profesionálními aplikacemi, jako např. Adobe Photoshop, Premiere Pro, Illustrator a mnoha dalších.

Představení laptopu MSI Creator Z17HX

Technické parametry

Testovaný model: MSI Creator Z17HX A13VGT-042CZ, šedá

Navrženo pro: grafiky, vývojáře, kreativce a hráče

Displej: Dotykový 17" 165Hz IPS-level QHD+ displej (2560 x 1600 bodů, 100% DCI-P3).

Procesor: 24jádrový procesor Intel Core i9-13950HX (8 P-jader 2.2/5.5GHz, 16 E-jader, 32 vláken, 36MB)

Operační paměť: 64GB DDR5

Grafika: NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB GDDR6 (Boost 1980MHz, MGP 90W)

Disk: 2TB SSD M.2 PCIe 4.0 NVMe

Konektivita: Wi-Fi 6E ax, Bluetooth 5.3

Konektory: 2x Thunderbolt 4/USB4, USB 3.1/3.2 Gen 2, HDMI 2.1, jack 3,5 mm

Reproduktory: Dynaudio (4x2 W)

Další výbava: IR/FHD kamera, čtečka paměťových karet, čtečka otisků prstů, klávesnice s podsvícením Per-key RGB

Operační systém: Windows 11 Pro

Baterie: 4-článková, 90Wh

Maximální výkon napájecího zdroje: 280 W

Rozměry: 382 x 260 x 19 mm

Hmotnost: 2,49 kg

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI Creator Z17HX

Vzhled a kvalita zpracování

„Technika se snoubí s estetikou,“ hlásají hrdě webové stránky společnosti MSI, když si na nich vyhledáte model Creator Z17HX. Nadsázka to přitom není. Výrobce se totiž vyvaroval jakýmkoliv designovým výstřelkům, na které jsme zvyklí u herních laptopů.

Usedle přesto hlavní hrdina dnešní recenze nepůsobí. Prakticky celý stroj je totiž vyveden v odstínech šedé barvy, pouze okraje víka displeje jsou zbroušené a vrhají mírné odlesky. Design je tedy spíše umírněnější, což bude nejspíše celé řadě uživatelů imponovat. I logo výrobce na víku je velmi decentní.

V pase má tento stroj totiž pouze 19 mm, což je s ohledem na výkon použitých součástek a nutnost jejich chlazení dechberoucí hodnota. V podstatě tak získáváte výkonný herní laptop v kompaktním těle kancelářského stroje.  

Konstrukce je kovová, díky čemuž je nebývale pevná. Uživatelé se tak rozhodně nemusí obávat, že by přístroj kvůli tenkému profilu na cestách nějak poškodili. Přístroj naopak působí velmi odolně, a i díky příkladnému slícování jednotlivých částí si toho v praxi nechá líbit poměrně hodně. Koneckonců také splňuje armádní specifikaci odolnosti MIL-STD 810G.

Když přístroj ohledáte trochu pečlivěji, všimnete si, jak moc měli inženýři ze společnosti MSI smysl pro detail. Dali si záležet bez nadsázky i na těch největších drobnostech. Na spodní straně laptopu jsou masivní gumové pásy, které jej podpírají, aby měl dostatečný přísun vzduchu. Malé gumové nožičky se mimochodem nachází i na víku displeje, když jej tedy vyklopíte více, stále se nebude stolu dotýkat skrze kovový okraj, ale prostřednictvím těchto gumových prvků, které jsou stabilnější.

Dalším praktickým detailem je umístění sluchátkového konektoru na levou bočnici, při práci s myší se tak nebudete muset prát s kabelem od sluchátek. Kompaktním rozměrům musela pochopitelně ustoupit optická mechanika, čtečka paměťových karet nechybí.

DSC07594.JPG
DSC07599.JPG
DSC07610.JPG

Decentní vzhled ani nedává tušit, jak výkonný vlastně tento stroj je

Klávesnice a touchpad

Od popisu vzhledu se nyní můžeme plynule přesunout k prvním praktickým zkušenostem – k otázce ergonomie. Tak trochu netradičně začneme touchpadem, protože ten většinu uživatelů zaujme na první pohled, na notebooku totiž doslova vyčnívá. Je totiž citelně větší, než bývá zvykem. Subjektivně mi během testů přišel také citlivější, takže popravdě v mnoha případech nebylo nutné brát myš vůbec do ruky – vystačil jsem si s tímto integrovaným polohovacím zařízením. Kromě polohování ukazatele zvládne bez problémů rozeznat také růstná gesta.

Vpravo vedle touchpadu se ukrývá čtečka otisků prstů. Ta je mírně zapuštěná, a tak otisky začne snímat až ve chvíli, kdy v těchto místech skutečně podržíte prst. K její rychlosti ani umístění nelze mít výhrad.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Touchpad a rozložení klávesnice

Velmi příjemná je na dotek také samotná klávesnice. Ta nabízí plnohodnotnou velikost, díky 17palcovému displeji nechybí ani numerický blok kláves. Na vývoji klávesnice se podílela renomovaná společnost SteelSeries, čímž se výrobce chlubí už na samotném laptopu – příslušný popisek je hned pod klávesnicí.

Klávesnice se drží ve střídmém duchu standardu QWERTY, respektive počeštěného standardu QWERTZ. Nízký zdvih kláves je dostatečně přesný, klávesy se rozhodně nijak nevyklají. Na klávesnici se díky tomu píše velmi příjemně i dlouhé hodiny, což jsme v redakci skutečně vyzkoušeli. Svůj podíl na příjemné ergonomii mají i drobné rozestupy místo zkosení okrajové hrany klávesy.

Jak se na moderní notebooky sluší a patří, samozřejmě nechybí ani multimediální tlačítka podél horního okraje, které pracují také jako funkční klávesy. Samozřejmostí je i podsvícení jednotlivých kláves, které můžete ovládat prostřednictvím předinstalovaného obslužného softwaru. K dispozici jsou různé efekty i plná RGB škála barev.

DSC07746.JPG
DSC07747.JPG
DSC07793.JPG

RGB podsvícení v akci

Špičkový dotykový displej

Jedním z hlavních lákadel modelu Creator Z17HX je True Pixel displej, který poskytuje v praxi skvělé vizuální efekty s vysokým jasem. Konkrétně byl použit 17" IPS-level panel s rozlišením QHD+ (2560 x 1600 bodů) a obnovovací frekvencí 165 Hz. Nejen při práci přijde vhod také větší obrazová plocha, výrobce totiž vsadil místo hojně rozšířeného standardu 16:9 na zlatý poměr 16:10, jak už koneckonců naznačuje rozlišení obrazovky.

Z dalších parametrů se sluší vyzdvihnout továrně kalibrovaná přesnost barev Delta-E <2, 100% DCI-P3 barevný gamut, technologie True Color a CalMAN ověření. Displej je dotykový a reaguje na povely velmi přirozeně, tedy bez jakýchkoliv prodlev. Volitelně lze k němu dokoupit pero MSI Pen 2, které je vybaveno haptickou odezvou, protokoly Microsoft MPP 2.6 a grafitovým hrotem.

Barevné podání displeje je velmi věrné a většině uživatelů tedy bude displej jako celek vyhovovat. Na laptop se můžete dívat prakticky z jakéhokoliv úhlu a obraz bude pořád stejný – pokud tedy zrovna nesedíte u okna v pravé poledne. Výtky nemůžeme mít ani k rychlosti panelu, který bude vyhovovat i hráčům.

Pochválit si výrobce zaslouží také za velmi tenký rámeček okolo celého displeje. Poměr obrazové plochy k tělu je skvělých 95 %.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Ke kvalitě displeje nelze mít výhrad

Zrozen pro práci, ale i hry

Jak je z řádků výše patrné, řada Creator cílí primárně na tvůrce obsahu. Výkonu má ale tolik, že dobře poslouží i hráčům. V podstatě záleží na tom, jaké ovladače grafické karty zvolíte Pro hráče jsou určeny Game Ready Drivers, zatímco pro práci s grafikou či videem se hodí spíše Studio Drivers. Samozřejmě není problém dané ovladače přeinstalovat, ale aktivní nemohou být oba najednou.

Konkrétně MSI Creator Z17HX v testované konfiguraci využívá 4jádrový procesor Intel Core i9-13950HX (8 P-jader 2.2/5.5GHz, 16 E-jader, 32 vláken, 36MB), který představuje jeden z nejvýkonnějších čipů, jaký v moderních laptopech naleznete.

01.png
03.png
04.png

Operační systém Windows 11 a obslužný software MSI Center

V prodeji je nicméně také odlehčená varianta s 16jádrovým procesorem Intel Core i7-13700HX (8 P-jader 2.1/5GHz, 8 E-jader, 24 vláken, 30MB), která má stále výkonu na rozdávání. U ní si však musíte vystačit pouze s 32GB pamětí, zatímco hlavní hrdina dnešní recenze má rovnou dvojnásobek, tedy 64 GB DDR5.

Grafická karta je nicméně u obou konfigurací totožná, jde o NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB GDDR6 (Boost 1980MHz, MGP 90W). Testovaná varianta má k dispozici navíc extrémně rychlý disk SSD M.2 PCIe 4.0 NVMe s kapacitou 2TB, levnější provedení si musí vystačit s 1TB variantou.

Pod taktovkou operačního systému Windows 11 Pro fungují jednotlivé součástky bez sebemenší chybičky. Zběhlejší čtenáři patrně již tuší, že výkon je dostatečný pro hraní i těch nejnovějších her při vysokých detailech. Stroj má v praxi dostatek výkonu i na to, abyste s jeho pomocí provozovali moderní headsety pro virtuální realitu, což je zásluha především použité karty GeForce RTX 40-series.

Více o výkonu napoví výsledky následujících testů. Zdůrazněme, že testy jednotlivých her jsme spouštěli v nativním rozlišení notebooku (Full HD) při nastavení co nejvyšších možných detailů:

Testy procesoru

Cinebench R23 Multi Core: 33 278 bodů

Cinebench R23 Single Core: 2216 bodů

Cinebench R20 Multi Core: 12 652 bodů

Cinebench R20 Single Core: 803 bodů

Cinebench R15 Multi Core: 5122 bodů

Cinebench R15 Single Core: 303 bodů

3DMark 06 – CPU: 19 312 bodů

3DMark Vantage – CPU no Physx: 79 216 bodů

3DMark 11 – Performance Physics: 26 980 bodů

Blender 3.3 Classroom CPU: 195,8 s

Blender 2.79 BMW27 CPU: 111,5 s

Super Pi mod 1.5 XS 1M: 6,2 s

Super Pi mod 1.5 XS 32M: 322,8 s

Testy grafické karty

3DMark Time Spy Score: 12 978 bodů

3DMark Time Spy Graphics: 12 816 bodů

3DMark Ice Storm Unlimited Graphics: 603 801 bodů

3DMark Ice Storm Extreme Graphics: 105 997 bodů

3DMark Cloud Gate Score: 64 665 bodů

3DMark Fire Strike Standard Graphics: 29 816 bodů

Diablo 4: 120,7 fps

Star Wars Jedi Survivor: 50,6 fps

Dead Island 2: 106,8 fps

The Last of Us: 52,7 fps

Returnal: 66,0 fps

Hogwarts Legacy: 61,2 fps

Multimediální výbava

Výrobce rozhodně nešetřil ani na použitém zvukovém systému. Stroj se totiž chlubí reproduktory Dynaudio a technologií DTS. Reproduktory patří v praxi k tomu nejlepšímu, co je aktuálně na trhu s notebooky k sehnání. Výšky, středy a dokonce i basy jsou vyvážené, není tedy problém na přístroji sledovat filmy nebo poslouchat hudbu. Potíže nečiní ani maximální intenzita hlasitosti.

01.JPG
02.JPG
DSC07704.JPG

Reproduktory značky Dynaudio

Za samozřejmost lze v dnešní době považovat zabudovanou webkameru s Full HD rozlišením. Její kvalita je spíše průměrná, nicméně pro VOIP naprosto dostačující – což platí i pro zabudovaný mikrofon. Při horších světelných podmínkách je nicméně třeba počítat s tím, že kvalita obrazu slábne. To ale platí pro drtivou většinu webkamer, které se aktuálně ve střední třídě notebooků nabízí.

01.JPG
WIN_20230703_01_04_19_Pro.jpg
WIN_20230703_01_05_39_Pro.jpg

Webkamera a ukázkové snímky

Provozní hluk a výdrž baterie

Při ohledu na poměrně vysoký výkon notebooku se nabízí otázka, jak je na tom tento stroj s otázkou provozního hluku. Celá řada výkonných notebooků totiž i při běžné práci hučí často víc než vysavač. V případě notebooku od MSI pro kreativce to ale neplatí. Jednak máte nad chladicím systémem díky aplikaci MSI Center absolutní kontrolu, jednak výrobce použil opravdu kvalitní systém chlazení.

O chlazení laptopu se stará hned pět heat-pipe trubic a tři ventilátory. Na rozdíl od celé řady dalších řešení však ventilátory díky heat-pipe trubicím mohou pracovat při nižších otáčkách, a tak je – na poměry herních strojů – laptop nebývale tichý i při vyšším zatížení. Pokud jsme laptop používali na stole, byl i po několika hodinách relativně chladný a nijak výrazně se nepřehříval.

DSC07613.JPG
DSC07619.JPG
DSC07656.JPG

Na kvalitu chlazení byl kladen velký důraz

Daní za velmi slušný výkon je bohužel výdrž baterie. Při maximálním zatížení není problém stroj vybít za méně než hodinu, pokud nepoužíváte dodávaný adaptér. Při běžné práci a nastavení optimálního režimu však můžete počítat klidně až se čtyřhodinovou výdrží, což není na druhou stranu na 17palcový stroj zase tak špatný výsledek.

Vzhledem k tomu, jak je kompaktní samotný notebook, je až překvapivá velikost dodávaného adaptéru. Když si ale uvědomíte, jak výkonné součástky musí „nakrmit“, jsou jeho rozměry vcelku pochopitelné. Však dokáže distribuovat až 280 W.

DSC07799.JPG
DSC07807.JPG
DSC07810.JPG

Napájecí adaptér

Klady a zápory

+ velmi kompaktní rozměry (s ohledem na použité součástky)

+ špičkový výkon

+ barevné podání dotykového displeje

+ příjemná ergonomie, prostorný touchpad

+ důraz na kvalitu chlazení

 

- vyšší pořizovací cenovka (kvůli extrémně výkonným komponentům)

- spíše slabší výdrž baterie

- pero MSI Pen 2 není součástí balení, dokupuje se zvlášť

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MSI Creator Z17HX

 

Závěrečné hodnocení

MSI Creator Z17HX cílí na náročné kreativce, čemuž odpovídá také jeho cenovka. Troufám si však tvrdit, že svou cenu si tento stroj díky své špičkové výbavě obhájí. A nebavíme se pouze o použitém procesoru a grafické kartě, ale také o použitém dotykovém displeji, příjemné ergonomii a propracovaném chlazení. Třešničkou na dortu je i velmi odolná konstrukce.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru