Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Intel Core i7-7740X – procesor pro náročné

Recenze: Intel Core i7-7740X – procesor pro náročné

Recenze
Intel Core i7-7740X_1246580226
Intel Core i7-7740X
Produkt není určen k prodeji.

Procesorová rodina společnosti Intel se v letošním roce opět rozrostla. Jedním z nových přírůstků je Core i7-7740X, který cílí na velmi náročné uživatele. Nabízí totiž velkou výpočetní sílu a zároveň i možnosti taktování. Pojďme se tedy podívat v praxi, co tento model umí. 

Společnost Intel uvedla letos na jaře na veletrhu Computex s velkou parádou úplně nové čipy Core X. V nich se vůbec poprvé objevuje čip Core i9, který přináší ještě vyšší výkon než ten s číslovkou sedm. Hned na úvod se nicméně sluší podotknout, že nové čipy z devítkové série nejsou určeny pro masy, ale skutečně jen pro nadšence, jež budou sestavovat stroj schopný zpracovat velké množství úloh najednou.

Lze tedy očekávat, že prim budou mezi zákazníky stále hrát čipy Core i5 a Core i7, které nová edice Core X také obsahuje.  A právě proto se v dnešní recenzi zaměříme na sedmičkovou sérii, konkrétně si důkladně proklepneme procesor Intel Core i7-7740X.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová procesorová rodina Core X

 

Technické parametry

Testovaný model: Intel Core i7-7740X

Počet jader: 4

Počet vláken: 8

Pracovní frekvence: 4 300 MHz

Turbo frekvence: 4 500 MHz

Patice: 2066 socket

Kódové označení: Kaby Lake

Chladič v balení: Ne

Velikost L1 cache: 256 kB

Velikost L2 cache: 1 024 kB

Velikost L3 cache: 8 192 kB

Grafický procesor: není

Speciální vybavení: Automatické přetaktování, HyperThreading, Otevřený násobič

Technologie: 14 nm

Max. TDP (Thermal Design Power): 112 W

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení procesoru Intel Core i7-7740X

 

Co umí a jak vypadá?

Už při prvním pohledu na samotný procesor si snad každý musí všimnout, s kým má tu čest. Nápis Core i7 je totiž nepřehlédnutelný. Jak samotný procesor vypadá, si můžete prohlédnout na detailních snímcích níže. My se v následujících řádcích budeme soustředit spíše na to, co novinka umí.

Řada čipů série Core X sestává ze dvou odlišných generací čipů. V základních řadách této pyramidy jsou procesory postavené na architektuře Kaby Lake. Sem patří i Core i7-7740X s podporou zpracování osmi vláken, vyššími pracovními kmitočty a 8MB L3 cache. Procesor podporuje operační paměti standardu DDR4 (dvoukanálové DDR4 2666MHz moduly). TDP odpovídá 112 W.

CPU se vkládá do patice LGA 2066. Obsahuje 4 fyzická jádra (8 vláken). Tento konkrétní čip pracuje se základní frekvencí 4.3 GHz a dokáže se v režimu Turbo přetaktovat až na 4.5 GHz. Čip je vyráběný 14nm procesem. Obsahuje integrovaný dvoukanálový paměťový řadič pro DDR4 2666 MHz. TDP činí 112 W.

Jaký je skutečný výkon procesoru při jednotlivých počítačových pracích a hraní her, si ukážeme v testech níže. Nejprve se však pojďme podívat na to, jak Core i7-7740X ve skutečnosti vypadá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na nápisy na CPU

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil procesoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor má obdélníkový půdorys, z jedné strany je širší

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana testovaného čipu

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do detailních testů nového čipu, sluší se představit sestavu, na které jsme procesor Core i7-7740X testovali. Pravidelným čtenářům nebude jistě tato testovací sestava cizí. Jde totiž o stejný stroj, na kterém jsme již realizovali celou řadu dalších testů.

Jako podvozek slouží výkonná základní deska ASRock X299 Taichi, která obsahuje čipovou sadu Intel X299 s podporou procesorů Intel Core X-Series pro patici LGA2066. Maximální rychlost až osmi paměťových modulů (max. kapacita 128 GB) může činit 4400+ MHz. Základní deska s podporou 10 Gb/s síťových přenosů podporuje multi-GPU řešení AMD Quad CrossFireX, 3-Way CrossFireX a CrossFireX / NVIDIA Quad SLI, 3-Way SLI a SLI a k němu přidává také 7.1kanálové audio, o které pečuje čip Realtec ALC1220.

Alespoň v rychlosti zmiňme nabízené rozhraní: 4 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1, 1 x vertikální M.2 patice (klíč E) s WiFi-802.11ac modulem + 2 x M.2, 8 x SATA 6 Gb/s (RAID 0, 1, 5, 10, Intel Rapid Storage Technology 15 a Intel Smart Response) + 2 x SATA 6 Gb/s (NCQ, AHCI, Hot Plug; zadní I/0 porty: 2 x anténa, 1 x PS/2 (myš/klávesnice), 1 x optický SPDIF, 2 x USB 2.0 (ESD ochrana), 1 x USB 3.1 Gen2 typ A, 1 x 3.1 Gen2 typ C, 4 x USB 3.1 Gen1, 2 x gigabitová RJ-45, 1 x Clear CMOS, 1 x BIOS flashback a HD audio 3.5mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASRock X299 Taichi

 

Jako operační paměť jsme použili kit ADATA XPG Z1 16 GB. Jde o set dvou 8GB modulů standardu DDR4 3000, které nabízejí frekvenci 3000 MHz – jak už konečně samotný název napovídá. Tento model zaujme hned na první pohled masivními červenými pasivy, jež slouží především pro lepší chlazení pamětí. Sluší se také podotknout, že kity jsme měli v sestavě nainstalované hned dva. Detailní testy pamětí naleznete zde.

Od společnosti ADATA pochází také použité datové úložiště. Konkrétně jde o SSD jednotku Ultimate SU800 s kapacitou 256 GB, kterou jsme měli možnost před časem detailně otestovat. Alespoň v rychlosti připomeňme, že tento model láká na 3D NAND flash technologii, dlouhou životnost a přenosovou rychlost až 560 MB/s.

V případě grafické karty volba padla na Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G, kterou jsme také detailně proklepli v samostatných testech. Jádro Nvidia GeForce GTX, které mimochodem využívá architekturu Pascal, nabízí základní frekvenci 1759/1784 MHz a boost 1898/1936 MHz (gaming/OC mód). U karty byla použita paměť typu GDDR5X s kapacitou 8 GB. Ta se chlubí poměrně vysokou pracovní frekvencí 10 206 MHz, v OC režimu dokonce až 10 400 MHz. Maximální digitální rozlišení je 7680 x 4320. Z použitých a podporovaných technologií karta nabízí OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, NVIDIA Ansel a NVIDIA GameWorks. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk ADATA Ultimate SU800

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvory pro šroubky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava staví na kitu ADATA XPG Z1 16 GB…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… respektive na dvou kitech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G

 

Na ticho jsme zkrátka u testovací sestavy kladli opravdu velký důraz, a to neplatí pouze o použité grafické kartě, ale i o volbě dalších komponent. Pro napájení chlazení jsme totiž použili ověřená řešení od společnosti Be quiet! Připomeňme, že tento výrobce se soustředí na výrobu chladičů, napájecích zdrojů a v neposlední řadě také počítačových skříní. A všechny zmiňované součástky jsme použili také my.

Konkrétně je řeč o vodním chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které se stará o odvod tepla od procesoru. Je určeno pro modely se socketem AMD i Intel. Jeho výhodou je, že kombinuje kapalinové chlazení se vzduchovým. Čistě měděný radiátor se dvěma 140mm větráčky Pure Wings 2 je napojen dvěma hadičkami na blok s radiátorem, který se připevňuje na procesor.

Také napájecí zdroj pochází z dílny společnosti Be quiet! Konkrétně jde o velmi tichý model Dark Power Pro 11, o jehož chlazení se stará na míru vyvinutý ventilátor o velikosti 135 mm (hlučnost je při maximálním zatížení pouhých 19,9 dBA). Tento zdroj nabízí výkon 750 W a certifikaci 80 PLUS Platinum s účinností až 94 %, splňuje mimochodem požadavky směrnice EU ErP 2014, ENERGY STAR 6.0, Intel C6 mode a spotřeba ve Standy režimu je přibližně 0,15 W. Samozřejmostí je modulární kabeláž.

Všechny komponenty popsané výše jsme osadili do skříně Be quiet! Dark Base PRO 900, jejíž levá bočnice je prosklená. Krásně tak pod ní vynikne podsvícení jednotlivých komponent. Elegance se tomuto modelu rozhodně upřít nedá, a to především díky oranžovému lemování obou bočnic, které doplňuje jinak černočerné plastové a kovové části. Upřít rozhodně nemůžeme nic ani kvalitě zpracování, což se však dá u prémiové kategorie skříní tak trochu očekávat.

Skříň nabídne dvě 5,25" pozice určené pro instalaci optických mechanik, jednu pozici pro 2,5" a celkem sedm 3,5" pozic, které slouží především k instalaci pevných disků. V horní části skříně se nacházejí rozšiřující konektory v podobě dvou rychlých USB 3.0, dvou standardních USB 2.0 konektorů a také dva audio jack konektory pro sluchátka a mikrofon či headset. Pro úplnost dodejme, že celá sestava pracovala pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oranžové lemování skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je odklopný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň je osazena tichými ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pozice pro disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj má také velmi tiché chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chlazení procesoru se staral vodník Be quiet! Silent Loop 280mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část, která se připojuje k procesoru

 

Intel střílí do vlastních řad

Pokud nabídku procesorů alespoň trochu sledujete, jistě vám neuniklo, že Intel představil minulý týden oficiálně nové čipy ze série Coffee Lake. Tato architektura přináší do všech výkonnostních tříd další optimalizace pro zvýšení výkonu a zlepšení spotřeby. Čipy jsou podle výrobce uzpůsobeny například pro přehrávání 4K videa. Díky výrobní optimalizaci se také u nejrychleji taktovaných čipů daří lépe navyšovat frekvenci.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto novinky opět odstupňované do tradičních výkonnostních tříd – základ tvoří Core i3, to nejvýkonnější pak představuje Core i7, a za zlatou střední cestu můžeme označit Core i5 – jde o přímou konkurenci pro testovaný čip z jarní série Core X. Skoro se chce napsat, že Intel tak střílí do vlastních řad.

V praxi to ale není vůbec na škodu, protože díky širší nabídce si uživatelé budou moci vybrat přesně to, co jim vyhovuje. Na čipy Coffee Lake se určitě ještě detailně podíváme v některé z dalších recenzí, dnes nicméně prim bude hrát Kaby Lake.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden z nových čipů ze série Coffee Lake

 

Testy výkonu a taktování

Série Core i7 vždy cílila na ty náročnější uživatele. A model Intel Core i7-7740X není výjimkou, přestože se na pultech obchodů již zabydlely také procesory z rodiny Core i9. Ať už upravujete hromadu fotek nebo střiháte video ve vysokém rozlišení, které posléze nahrajete na YouTube, odemčené procesory řady Intel Core X jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily nejnáročnějším potřebám.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Procesor v základní desce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část testovací sestavy

 

Přesné výsledky testů naleznete níže. Ještě než se na ně detailně podíváme, sluší se zhodnotit, jaký je vlastně čip Intel Core i7-7740X v praxi. Bezesporu bleskurychlý. Ať už se rozhodnete střihat video ve vysokém rozlišení, editovat velké množství fotografií v RAWu, tento čip vás nikdy nenechá dlouho čekat. Z tohoto pohledu si Intel zaslouží jednoznačně pochvalu. Zajímavé je také sledovat, jaký potenciál má tento čip ve hrách.

Aby byly testy pokud možno vyvážené, začadili jsme do nich i další čipy od Intelu a jeden od AMD. Konkrétně jde o vrcholné provedení Ryzen 7 1800X, které je sice o několik tisíc dražší, ale alespoň se krásně ukáže, co uživatelé za „peníze navíc“ skutečně získají. Rozdíly ve výkonu totiž nejsou v praxi tak dramatické.

 

Benchmarkové testy

 

Core i7 7740X

Ryzen 7 1800X

Core i7 6900K

Core i7 7700K

GeekBench 3

30 778 bodů

31 116 bodů

28 412 bodů

18 566 bodů

Cinebench R15

992 bodů

1591 bodů

1578 bodů

964 bodů

wPrime

87,4 s

84,2 s

81,4 s

136,9 s

Real Bench

144 512 bodů

151 016 bodů

156 445 bodů

137 312 bodů

HWBOT H265

10,5 fps

10,1 fps

11,5 fps

7,9 fps

WinRar 5.4

288 s

331 s

236 s

332 s

 

Herní testy

 

Core i7 7740X

Ryzen 7 1800X

Core i7 6900K

Core i7 7700K

The Witcher 3 (1440p)

63,5 fps

62,7 fps

64,1 fps

Netestováno

The Witcher 3

(1080p)

152,3 fps

147,2 fps

154,3 fps

Netestováno

Battlefield 1 (1440p)

85,0 fps

84,6 fps

84,6 fps

Netestováno

Battlefield 1 (1080p)

166,7 fps

157,2 fps

174,5 fps

Netestováno

Hitman (1440p)

85,2 fps

84,7 fps

83,2 fps

86,3 fps

Hitman (1080p)

108,4 fps

109,1 fps

108,9 fps

112,0 fps

Rise of the Tomb Raider (1440p)

92,0 fps

92,7 fps

91,2 fps

91,5 fps

Rise of the Tomb Raider (1080p)

125,7 fps

115,7 fps

137,6 fps

132,4 fps

Far Cry Primal (1440p)

80,7 fps

81,4 fps

81,5 fps

82,1 fps

Far Cry Primal (1080p)

95,0 fps

93,7 fps

100,1 fps

108,5 fps

Tom Clancy’s The Division (1440p)

76,7 fps

74,1 fps

81,0 fps

85,9 fps

Tom Clancy’s The Division (1080p)

104,5 fps

100,1 fps

107,4 fps

112 fps

 

Rodina procesorů řady Intel Core X je odemčena a poskytuje tak další prostor pro ještě lepší výkon. Mezi nové funkce patří možnost přetaktovat jednotlivá jádra jednotlivě, přítomné jsou ovládací prvky technologie AVX pro ještě větší stabilitu a řízení napětí VccU pro extrémní scénáře. V kombinaci s nástroji Intel Extreme Tuning Utility (Intel XTU) a Extreme Memory Profile (Intel XMP) máte v rukou velmi výkonnou sadu pro maximalizaci výkonu.

Nám se v základní desce ASRock X299 Taichi podařilo přetaktovat procesor až na stabilních 5,1 GHz, což je opravdu hezký výsledek. Je to nicméně zásluha především vodního chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které je velmi účinné. S klasickým vzduchovým chladičem bychom patrně dosáhli o něco horších výsledků. 

 

Spotřeba a provozní teploty

S ohledem na poměrně vysoký výkon je velkým překvapením spotřeba celé sestavy, obzvláště to platí v klidovém režimu – v něm je totiž spotřeba v porovnání s ostatními testovanými čipy nesrovnatelná. A to platí nejen o čipu od AMD, ale také o dalších testovaných kouscích od Intelu.

Prakticky to samé platí také o provozním teple v klidovém stavu i zátěži, jak je vidět opět v tabulce níže. Dovolíme si však připomenout, že v tomto případě je to zásluha především vodního chlazení od společnosti Be quiet!, které je v praxi velmi účinné (používali jsme jej u všech testovaných procesorů).

Za pozornost stojí i naměřené hodnoty po přetaktování. Jsou totiž stále poměrně příznivé:

 

Core i7 7740X

Core i7 7740X OC

Ryzen 7 1800X

Core i7 6900K

Core i7 7700K

Spotřeba v klidovém režimu

55 W

78 W

72 W

128 W

69 W

Spotřeba během zatížení

115 W

146 W

131 W

216 W

125 W

Teplota v klidovém stavu

27 °C

31 °C

39 °C

38 °C

31 °C

Teplota během zátěže

48 °C

72 °C

52 °C

49 °C

43 °C

 

Klady a zápory

+ vysoký výkon

+ relativně nízká spotřeba

+ odemčený násobič

+ nijak dramatická tepelná zátěž, hodí se pro stavbu tichých PC

- součástí balení není chladič

- zatím spíše slabší nabídka základních desek

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel Core i7-7740X

 

Závěrečné hodnocení

Intel Core i7-7740X je velmi výkonný procesor, který cílí na náročné uživatele. Hodí se pro střih videí ve vysokém rozlišení, hraní her i pro editace velkého množství fotografií – zkrátka pro náročné počítačové činnosti. Nová řada Core X rozhodně stojí za pozornost.

Procesor Intel Core i7-7740X můžete zakoupit v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (27)

Opravdu zrovna i7-7740X?

Nesmyslnejsi nez i7-7740x je uz pouze i5-7640x. Procesory do LGA2066 socketu ktery nemaji ani 4 kanalovy radic na pameti?
i7-7740x je pouze i7-7700k prepinovanej na 2066 socket, odpovidaji tomu i vysledky testu, odpovida tomu jeho vzhled po sundani IHS, odpovida tomu vse.
A ve svetle poslednich udalosti, tj vydani coffee lake, kde i5 a i7 maji 6 jader, jsou i5-7640x a i7-7740x jsou jeste nesmslnejsi nez byly predtim.

@Siroga: Tak Skylake/Kaby Lake/ Whateverlake X je celá naprosto nesmyslná řada, to snad ani netřeba psát..

@DW: Myslíte to jak KL vyšlo a ukázalo se že to je vlastně Skylake, s rozdílem pár stovek MHz a tím, že to přetaktovaný žere méně?

@DW: Byla to reakce na " Recenze: Intel Core i7-7740X – procesor pro náročné " kde prezentuji "procesor pro hloupe"predchozi generace kdyz meli X, byly uplnej TOP a ano, nedavaly smysl v pomeru vykon/cena, ale davaly smysl jako produkt. i7-7740x je i7-7700k predelanej na LGA2066 platformu, tj cip ktery ma dvoukanalovej radic, 16PCI-e linek, nepodporuje spoustu instrukci atd.. vsazenej do desky kde nebude funkcni pulka slotu. Ja chapu ze to divne rozhodnuti neni na czc, netvrdim ze czc muze za vznik tak hloupeho produktu, ale do daneho socketu existuji pouze dva procesory ktere nedavaji smysl a oni vybraly jeden z nich aby napsaly clanek " Recenze: Intel Core i7-7740X – procesor pro náročné ", a jeste k tomu zvolili tak blbou dobu, chvile potom co vysla generace coffee lake, ktera dela i5-7640x a i7-7740x jeste hloupejsim a absurdnejsim produktem nez byly pred jeji vydanim.

@Siroga: Ale já v tom smysl vidím,nebude stačit,našetřím a koupím jiný...https://images.anandtech.com/doci/11839/turbos2.png

@project1981: jeste jednou pripomenu nazev recenze " Intel Core i7-7740X – procesor pro náročné "

@Siroga: Siroga:predchozi generace kdyz meli X, byly uplnej TOP a ano, nedavaly smysl v pomeru vykon/cena, ale davaly smysl jako produkt. i7-7740x je i7-7700k predelanej na LGA2066 platformu...
Smysl jako produkt i7-7740x dává...Lze jeho mít na LGA2066 platformě,to že je to i7-7700k,to člověku nevadí,hlavně,že má platformu LGA2066 kde lze mít až 18.jáder a komu dnes nestačí i7-7700k,proč czc nemohlo napsat Intel Core i7-7740X – procesor pro náročné ?Nechápu Váši kritiku?

@project1981: protoze ted mas za stejnou nebo i nizsi cenu 8700k, dve jadra navickdyz beres 2066, tak chces aspon quad channel pro ramky a 8 jader, kdyz vsechno ostatni zvlacuje 8700k7740x je pase jako kalhoty do zvonu s kapsama na kolenou

@NEHARIA: Nechci tady něco psát,ale Vám napíšu nemůžete i7-7740X=k i7-8700K,od toho je tady i7-7800X,která stoji tady 9827 Kč,i7-8700K stoji tady 10999 Kč,a ted přijdou čísla Cinebench :i7-7800X-187,1345 k i7-8700K-206,1437 rozdíl ceny je 10999 minus 9827 je 1172 kč za kolik procent výkonu navíc?
A konec platformy LGA 1151 nic lepšího tam už nejde tady jde i7-7820X 15151 Kč a tak dále...

@project1981: https://www.techspot.com/review/1450-core-i7-vs-ryzen-5-hexa-core/page9.htmla co deska, tu do ceny nepocitas? to mas hned dvojku navic, ze ty desky vetsinou stoji za prd radsi nezminuju7740x srovna nejspis i i5 coffee, je proste outkdyz i ryzen 1600 prohani 7800x

@Siroga: jj, spis procesor pro neznale

@Siroga: hlavne 9 tis za 4 jadro kdyz ve stejne cene ma AMD se svym Ryzenem 8 jádro? + levnejsi desky? Osobne mi pride zatim Coffee Lake tezce pozadu v pomeru cena/vykon. Plus to cele zabiji prasopasta pod IHS..

@stratos.: Vím, že nepsaný pravidlo je tě ignorovat dlouhodobě, ale tak projednou: jsem zvědav, za jak dlouho ho budeš mít v kompu..

@DW: ja ho mit budu ale jenom na HWBOT.. Zadnej jinej ucel mit nebude, stejne jako mel muj 7700K@5300Mhzpro normalni pouziti bych rozhodne vzal Ryzen 1600/1700 uz jenom diky tomu ze AM4 tu bude az do prichodu DDR5 kdezto 1151 bude pristi rok koncit..

Ověřený GEEK - level 2

@Siroga: X299 byl jen poster na plakát aby něco měl nového když vyšel Ryzen ..... o nic víc nešlo, ani intel to už neřeší ...tahoun je teď Coffee Lake a ten je třeba z herního hlediska super :)

@Makaan_89: X299 hlavne nebyl konkurent Ryzenu ale spise Threadripperu. Ryzen je uplne jina cenova kategorie nez X299

Ověřený GEEK - level 3

@Makaan_89: 8700K nejen z herního. Co jsem procházel testy v Adobe CC Suite, Blender, Maya apod., tak 8700K celkem slušně válcuje i o tisícovku dražší 1800X :-)

Ověřený GEEK - level 2

@Khalai: já bych Ryzeny úplně nezahazoval, ale pravdou je, že budou muset s cenou dolů. např. i5 8600K je gamerův vlhký sen ...vysoká síla na jedno jádro v kombinaci s 6 jádry, které nakrmí i nejsilnější grafiky a nové hry ... cena solidní ....
nemluvě o i3-8100 či i5-8400 v momentě co přijdou levné desky ... jediný procesor který se z ryzenu teď neotřásl je Ryzen 5 1600, který má dobrou cenu, běží na levných deskách a nabízí solidní výkon všude a výhodu 12 vláken pro práci či stream...
Ryzen 7 je podle mě ale obsolete (s výjimkou Ryzen 7 1700 v desce za 2500 do pracovní stanice) a Ryzen 3 klekne jak se spojí i3-8100 (neboli přeznačená i5-7500) s deskou za 13 stovek ..

Ověřený GEEK - level 3

@Makaan_89: Pokud někdo nepotřebuje velkou konektivitu (PCIe linky, RAM kanály apod.), tak je 8700K vlhký sen i všech grafiků, fotografů a designerů na budgetu, protože konečně nepotřebují desku za 8K a CPU za 15K, pokud chtěli něco lepšího než ctyřjádro. Najednou není problém se vejít do 15K s CPU i deskou a mít vysoký jak ST tak MT výkon (některé aplikace těží z obou a tam je právě Ryzen v mírné nevýhodě).R5 1600 a R7 1700 mi vždy přišly jako sympatické procesory, ale za současné ceny budou mít za chvíli problém, jen co dorazí B a H desky pro Coffeelake.

@Khalai: Poridil jsem si Ryzen 1700 Crosshair VI 32GB G.Skill 3200Mhz EVGA 1080ti FTW3 svete div se :-) jsem stistko EVGA 100% (Strix 1070 100%) OC 1700 4.1Ghz napeti 1.43V ! super .
Trosku problem s RAM 2moduly 2X8 3200Mhz jedou az 3400Mhz 1.35V 4 moduly 4X8 max zatim (BIOS) 3066Mhz ,dalsi BIOS uz to snad posune na 3200Mhz :D
Vykon tam je po OC je brutalni hehe,5960X prod*na komplet moc HW old
Chtel jsem TR4 1950x zjistil jsem zbytecnost ,X299 zatim pro me FAIL, jeste jsem koukal po 8700k bohuzel vysel pozde ,herni CPU bez konkurence ale ? ne kazdej da 5Ghz chladit topi , uz jsou kousky v prodeji i 5.2Ghz 900+- euro \:D
Celkove jsem rad za Ryzen nej GPU 1080ti
https://www.youtube.com/watch?v=nMcLD_LkqRE

Ověřený GEEK - level 3

@tazi666.: Tys prodal 5960X a nahradil ho R7 1700? A to se jako vyplatilo? :-DKoukal jsem na CaseKing, der8auer už tam nabízí 5 GHz+ kousky od 600 €, ale některé jedou klidně za 900 € (5.2 GHz Ultra Edition)...

@Khalai: jo hehe obchod tolik netratit , stary HW a dobre pro*dal , potom uz bych ho nepro*dal , nevim jestli uplne vyplatilo AM4 je nova 1700 je lepsi celkove (vykon)
jj Ultra Edice 900 :D Vega me nasr*la ,tak zas cekat na NaVI :D 2018

Ověřený GEEK - level 3

@tazi666.: Za kolik jsi ho pustil? Já právě koukám na nějakou neodolatelnou nabídku buď 5960X, 6900K nebo 6950X :-)

@Khalai: Kamarad nehraje hry CPU jen na praci , takze levneji 17K + jeho manzelka na rok zdarma :D nejaky to pivko :D

Ověřený GEEK - level 3

@tazi666.: Ja mam pracovni PC na obcasne hry ;-)

@Makaan_89: MSI H110M ECO deska za 1500 kč HALL3000 je používá k i5-7400,takže i3-8100+deska za 1500 kč(otázka je jestli bude?) je 4612 kč,Ryzen 3 1200+ASUS PRIME B350M-A je 4918 kč rozdíl 309 kč,takže jestli klekne kvůli 300 kč nevím,nevím,a věřím že ceny budou jiný než budou tě desky,uvidíme co bude...

Ověřený GEEK - level 2

@project1981: no intel je herně schopnější řešení... Ryzen je na úrovni haswellu s danou frekvencí, navíc ryzeny mají problém se 100+ fps gamingem a právě lowcost počítače se řeší na takové ty onlinovky kde je FPS prostě uctívané..

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru