Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Chystají se velké změny. Apple láká na nové systémy

Chystají se velké změny. Apple láká na nové systémy

Události

Celou řadu softwarových novinek si pro své uživatele připravila společnost Apple. Na včerejší akci WWDC bylo představeno hned pět nových operačních systémů – pro smartphony, tablety, chytré hodinky, multimediální centrum Apple TV a pro počítače Mac.

Patrně největším oznámením slavnostní akce byla informace, že Apple přechází na vlastní procesory zvané Silicon. Ty postupně nahradí v počítačích Mac čipy od Intelu. Jde o zcela novou architekturu, která vznikla přímo v dílnách amerického počítačového gigantu. Podrobně jsme se ji věnovali v samostatném článku.

S touto změnou souvisí i nový operační systém macOS 11 Big Sur. Ten totiž bude určen nejen pro současnou generací počítačů od Applu, ale především také pro nové stroje s ARM čipy. Celý systém dostane novou grafiku – týká se to stínování, tlačítek i jednotlivých ikonek. Novinkou je také integrace Control Center, které již známe z mobilních platforem. Všechny důležité ovladače tak nalezneme na jednom místě.

Programátoři Applu zapracovali samozřejmě i na jednotlivých aplikacích, které jsou nedílnou součástí systému. Messages tak dostanou vyhledávání memoji či memoji stickers. Kompletně nový design mají také Maps. Změny se dočkalo také Safari, které je podle tvůrců nejrychlejším internetovým prohlížečem současnosti. Načítání stránek je údajně až o 50 % rychlejší než v případě Google Chrome.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

macOS 11 Big Sur

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

macOS 11 Big Sur

 

Widgety a klíček od auta

Již tradičně největší pozornost budila platforma iOS, která letos ponese pořadové číslo 14. Díky ní se iPhony naučí pracovat s widgety. Informační bubliny s důležitými informacemi bude možné zamíchat přímo mezi aplikace. Lidé tak hned po odemčení iPhonu uvidí například naplánované schůzky v kalendáři, televizní program či náhledy přijatých zpráv.

Šikovná bude také funkce Picture in picture, iPhony se tedy naučí přehrávat video v plovoucím okně, což značně usnadní multitasking. Vylepšení se dočkala také virtuální asistentka Siri. Ta nově může komunikovat s uživatelem v malých bublinách, aniž by překryla celou obrazovku.

Změny se týkají i CarPlay. Díky propojení s mobilem bude některé vozy možné odemykat přímo iPhonem. Jak to bude fungovat v praxi demonstrovali zástupci Applu na novém BMW 5 – odemknete si iPhonem auto, pohodlně se usadíte, telefon položíte na nabíjecí podložku, nastartujete tlačítkem a můžete vyrazit.

Softwarového vylepšení se dočkaly také AirPods. Sluchátka budou snadněji spolupracovat s více zařízeními najednou. Budete mít například bezdrátové špunty připojené k iPhonu, ale pak si pustíte film na iPadu, AirPods se proto automaticky přepnou. Když pak na Macu začne videokonference, sluchátka se opět sama přepojí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iOS 14

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iOS 14

 

Změny čekají pochopitelně také iPadOS, který je určen pro jablečné tablety. Sluší se podotknout, že díky nové verzi se iPady ještě více přiblíží klasickým notebookům – alespoň tedy co se komfortu ovládání týče. Krásně to ukazuje Sidebar, což je v podstatě osnova aplikací. Díky této vychytávce je navigace daleko přehlednější, zároveň se také snadněji pracuje s uloženými daty. Například v Music můžete rychleji přeskakovat mezi vlastní knihovnou, doporučenými songy či podcasty. Ve Fotkách je zase možné jednoduše přetahovat snímky do různých alb.

Intuitivnější je nyní také použití Apple Pencil, konkrétně americký počítačový gigant zapracoval na možnosti upravování ručně psaných poznámek a náčrtků. Díky funkci Scribble lze dotykovým perem psát v podstatě kamkoliv, kde je možné vkládat klasický text. Odpadá tak nepříliš komfortní režim, kdy jste museli tužku odkládat ve chvíli, kdy se zobrazila virtuální klávesnice, a pak ji zase brát do ruky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPad OS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPad OS

 

Hodinky pohlídají mytí rukou

Velké změny čekají také chytré hodinky Apple Watch. Systém watchOS je totiž více personalizovaný, nabízí nové ciferníky a řadu dalších vychytávek. Zdokonaleno bylo například sledování spánkové aktivity. Hodinky svého majitele postupně připravují ke spánku a ráno jej zase citlivě vzbudí v mělké fázi vibracemi, aby nebyl rušen partner na posteli vedle či spolubydlící.

Patrně v souvislosti s koronavirem Apple myslel také na důkladnější mytí rukou. Hodinky tedy sami detekují vodu a spustí odpočet ideální doby mytí rukou. Tvůrci na WWDC několikrát zdůraznili, že soukromí uživatelů je pro ně jasnou prioritou, a tak watchOS dodržuje hned několik zásad ochrany soukromí.

Změny čekají také multimediální centrum Apple TV. Konkrétně americký počítačový gigant zapracoval na rychlejším přepínání uživatelů, což se hodí především při hraní her – více lidí v jedné domácnosti se tak snadněji dostane ke svým uloženým pozicím v jednotlivých titulech. U Apple TV byla také upravena domovská obrazovka, nyní je o něco přehlednější.  

Všechny představené novinky byly prezentovány primárně vývojářům. K běžným uživatelům se nové vychytávky dostanou v průběhu nadcházejících měsíců.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

watchOS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

watchOS

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

X

třeba jednou ten jejich systém bude tak dobrý jako windows :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru