Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
GEEK tip: Viry se nevyhýbají ani macOS. Jak stroje s nakousnutým jablkem chránit?

GEEK tip: Viry se nevyhýbají ani macOS. Jak stroje s nakousnutým jablkem chránit?

Recenze
ESET Family Security Pack (5 licencí)_126707324
ESET Family Security Pack (5 licencí)
Produkt není určen k prodeji.
ESET Mobile Security 2 pro 2 zařízení na 1 rok_1462712982
ESET Mobile Security 2 pro 2 zařízení na 1 rok
Produkt není určen k prodeji.
ESET Internet Security pro 1 PC na 1 rok, prodloužení licence_1196446637
ESET Internet Security pro 1 PC na 1 rok, prodloužení licence
Produkt není určen k prodeji.
ESET NOD32 Antivirus pro 2 PC na 1 rok_1970684051
ESET NOD32 Antivirus pro 2 PC na 1 rok
715 Kč 865 Kč

Nejen kvůli práci z domova a distanční výuce je bezpečnost počítačů stále ožehavějším tématem. Neplatí to přitom pouze pro stroje s Windows, ale také pro platformu macOS. V dnešním GEEK tipu si ukážeme, jak počítače s logem nakousnutého jablka chránit pomocí aplikace ESET Cyber ​​Security Pro.

Společnost ESET snad ani není potřeba představovat. Tento podnik si vydobyl v otázce zabezpečení domácích produktů již velmi prestižní renomé. Koneckonců není tomu tak dávno, co jsme se společně detailně podívali na recenzi ESET Family Security Pack.

Pravidelní čtenáři tak jistě vědí, že se dá produkty od společnosti ESET chránit nejen počítače s Windows, Linux a macOS, ale například také chytré telefony a tablety. A zapomenout nesmíme ani na TV s OS Android.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ESET Cyber Security Pro

 

Nekončící boj s viry

Pro platformu Windows vydal ESET dokonce v minulých dnech zcela nové verze bezpečnostních programů, které dovedou lépe odhalit malware, který se skrývá v operačním systému. Jednou z klíčových změn je přidání skenerů registru systému Windows a rozhraní Windows Management Instrumentation.

Tyto nástroje dokážou detekovat i malware, který zneužívá registry nebo se maskuje ve Windows Management Instrumentation. Modul Domácí síť, určený pro monitorování chytrých domácností, se dočkal vylepšené detekce připojených zařízení a doporučení k vyřešení bezpečnostních problémů. Uživatelé mají jednak přehled o všech zařízeních v jejich síti a mohou si tak zkontrolovat, zda jsou připojena jen důvěryhodná zařízení a nikdo jiný na připojení neparazituje. Ale stejně tak jsou upozorněni na bezpečnostní rizika. Například zastaralý firmware nebo slabé heslo na routeru a podobně.

Nových vylepšení je k dispozici samozřejmě ještě daleko více. ESET například přináší upgrade funkce Ochrana online plateb a bankovnictví. Obsahuje vylepšenou obranu proti keyloggerům, tedy útokům pomocí malwaru, prostřednictvím kterého útočníci získávají přehled o stisknutých klávesách. Mód pro bezpečné prohlížení internetu je nově možné spustit v libovolném podporovaném prohlížeči, mód chrání soukromí uživatele při online platbách či používání sociálních sítí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nové aplikace od společnosti ESET pro platformu Windows

 

Operační systém macOS v hlavní roli

Dnešní článek ale o platformě Windows není. Zatímco u operačního systému od společnosti Microsoft si totiž zákazníci již zvykli, že je potřeba se chránit před nezvanými návštěvníky a kybernetickými nájezdníky, u platformy macOS to neplatí. Je to přitom chyba, neboť sofistikované kybernetické útoky se nevyhýbají ani operačním systémům od Applu.  

Pokud se tedy zaměříme výhradně na přístroje s platformou macOS v domácím použití, na výběr budete mít tři různá řešení. V tabulce níže naleznete rozdíly mezi jednotlivými verzemi. Jak zaznělo již výše, my jsme se rozhodli otestovat zlatou střední cestu – ESET Cyber Security Pro. Ten je určen pro macOS ve verzi 10.9 (Mavericks) a výše.

Pokud se mezi jednotlivými verzemi nemůžete rozhodnout, není nic jednoduššího, než je osobně vyzkoušet. ESET totiž nenutí nikoho kupovat zajíce v pytli, svoje aplikace nabízí na 30 dní zadarmo na vyzkoušení. Platí to pochopitelně i pro další operační systémy, nikoliv pouze pro macOS. Stahovat zkušební verze je možné přímo z oficiálních webových stránek společnosti. Zkušební verze mimochodem nejsou nijak osekány, fungují úplně stejně jako plné placené verze, akorát s časovým omezením.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání různých licencí bezpečnostních aplikací pro Mac

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka instalačního programu

 

Co všechno umí?

Uživatelské prostředí ESET Cyber Security Pro je velmi podobné na platformě macOS i Windows. Typický je pro tento program přehledný design, kdy jsou pro uživatele všechny nabízené funkce k dispozici doslova na pár kliků.

Hned na úvodní obrazovce majitelé tohoto programu vidí, jak pracují jednotlivé programy, tedy kromě antivirového nástroje v případě testovaného kousku také firewall, rodičovská kontrola, web a mail. Přímo z úvodní obrazovky je možné i jednotlivé součásti konfigurovat.

Orientaci v pokročilých nabídkách obstarává stromová nabídka v levé části obrazovky. Na ní se nachází kromě domovské záložky také kontrola počítače, aktualizace, nastavení, nástroje a nápověda. Prostřednictvím těchto nabídek je možné spustit rychlou kontrolu vybraných umístění i celého macOS, ale například také konfigurovat všechny funkce aplikace.

A těch je opravdu přehršel. ESET Cyber Security Pro totiž nabízí prakticky vše, co budou běžní uživatelé potřebovat. V první řadě je k dispozici Antivirus a Antispyware, tyto nástroje odstraňují všechny typy hrozeb, včetně virů, rootkitů a spywaru.

Dále je k dispozici Anti-Phishingový filtr, jenž zabraňuje pokusům o získání citlivých informací, jako jsou uživatelská jména a hesla či údaje o kreditních kartách a účtech. Firewall zase kontroluje všechny síťové komunikace a brání útočníkům v přístupu na počítač. Třešničkou na dortu je pak rodičovská kontrola, prostřednictvím které je možné doslova na pár kliků zablokovat stránky s nevhodným obsahem dle kategorií.

Mimochodem celý program je velmi chytrý. Pokud tedy nalezne nějaké problémy, okamžitě vás na to upozorní. Nebavíme se přitom pouze o škodlivých kódech, ale také o nevhodném nastavení, jak je vidět na ukázkových snímcích níže.

e.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ESET Cyber Security Pro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud je něco v nepořádku, program vás na to upozorní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace hlídá i aktualizace systému

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola počítače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průběh kontroly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola aktualizací modulů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rodičovská kontrola

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace rodičovské kontroly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nástroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Plánování jednotlivých úloh

 

 

Závěrečné hodnocení

ESET Cyber Security Pro je velmi schopný nástroj, který dovede chránit stroje s logem nakousnutého jablka. Ani starší počítače od Applu přitom při práci nijak výrazně nebrzdí, již z dřívější recenze balíku ESET Family Security Pack přitom víme, že jeho detekční schopnosti jsou velmi dobré.

Bezpečnostní software ESET

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru