Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Jak vyzrát na výpadky proudu? Testujeme záložní zdroj APC Back UPS Pro

Jak vyzrát na výpadky proudu? Testujeme záložní zdroj APC Back UPS Pro

Recenze
APC Back UPS Pro BR 650VA, 390W_1521726617
APC Back UPS Pro BR 650VA, 390W
Produkt není určen k prodeji.
APC Back UPS Pro BR 900VA, 540W_85567301
APC Back UPS Pro BR 900VA, 540W
5 569 Kč 6 739 Kč
5 454 Kč 6 599 Kč
APC Back UPS Pro BR 1300VA, 780W_1011005454
APC Back UPS Pro BR 1300VA, 780W
Produkt není určen k prodeji.
APC Back UPS Pro BR 1600VA, 960W_2124385005
APC Back UPS Pro BR 1600VA, 960W
9 560 Kč 11 568 Kč

Nic nedokáže zkazit den tak, jako když vypadne elektřina zrovna ve chvíli, kdy jste na PC nebo konzoli uprostřed neopakovatelného závodu. Eliminovat jakákoliv podobná překvapení dokáže APC Back UPS Pro, který si dnes důkladně proklepneme.

Záložní zdroje elektrické energie určené pro počítače, které se označují zkratkou UPS, zpravidla vypadají jako větší neohrabané krabice, které příliš krásy nepobraly. V tomto ohledu se testovaný model APC Back UPS Pro BR dost liší. Má ladně zaoblené křivky, a k tomu navíc i praktický informační displej. Na výběr je přitom z různých výkonů při zachování stejného designu.

Hlavní přednosti modelu APC Back UPS Pro BR 650VA (390W):

  • Kvalitní UPS jednotka
  • Samočinné testování baterie
  • Podporuje AVR
  • Ochrana datové linky
  • Možná výměna baterie bez přerušení ochrany připojených komponent
  • Kapacita výstupního výkonu 390W / 650VA, jmenovité výstupní napětí 230V

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

APC Back UPS Pro BR 650VA

Technické parametry

Testovaný model: APC Back UPS Pro BR 650VA, 390W

Výkon: 650 VA

Výkon: 390 W

Technologie: Line-interaktivní

Doba nabíjení: 12 hod

Ochrana síťového kabelu: Ano

Ochrana telefonní linky: Ano

Počet zásuvek: 6

Typ zásuvek: IEC C13

Počet baterií: 1

Využití: Desktop

Provedení: Tower

Komunikační rozhraní: USB

Doba zálohování - 50% zátěž: 10,5 min

Doba zálohování - 100% zátěž: 2,7 min

Fáze (vstup/výstup): 1:1

Další vlastnosti: AVR, LCD displej

Rozměry: 190 x 91 x 310 mm

Hmotnost: 6,4 kg

Záložní zdroj alias nejmocnější powerbanka ever | Videonávod pro APC Back UPS Pro BR 650VA

Obsah balení

Záložní zdroj od společnosti APC je dodáván v zelenobílé kartónové krabici. Ta je o něco větší než samotné zařízení, neboť uvnitř nalezneme kartónové výplně, které chrání záložní zdroj proti poškození během transportu. Dodávaná výbava čítá návod k použití, USB kabel pro připojení k PC, jeden napájecí a jeden propojovací kabel. Mimochodem každý záložní zdroj je před zabalením pečlivě testován, protokol s výsledky testů naleznete nalepený přímo na samotném zařízení. Už to svědčí o tom, jak pečlivý výrobce je.

DSC05823.JPG
DSC05830.JPG
DSC05839.JPG

Balení a dodávané příslušenství

 Vzhled a kvalita zpracování

Testovaný kousek samozřejmě není žádný drobeček. Přesto se mu ale nedají upřít líbivější křivky, než bývá u většiny záložních zdrojů zvykem. Je to dáno především zaoblenými liniemi, které jsou pro tuto modelovou řadu typické.

Vzhled je v případě UPS daleko důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Většinu záložních zdrojů se totiž jejich majitelé snaží schovat někam pod stůl nebo za skříňku. Když pak dojde k výpadku elektrické energie, nemají zpravidla vůbec přehled o tom, jak na tom UPS je a kolik času mají, než se zcela vybije akumulátor.

Proti tomu si umím představit, že si model APC Back UPS Pro BR někdo vystaví na stůl hned vedle počítačové skříně. Koneckonců čelní displej informující o aktuálním stavu záložního zdroje a všech jeho klíčových parametrech k tomu přímo vybízí.

Hlavním výrobním materiálem byl plast, celkově ale působí celá konstrukce velmi robustním dojmem. Čelní strana je částečně lesklá, díky čemuž celé zařízení nepůsobí tak fádním dojmem. Na lesklých částech nicméně mohou snadněji ulpívat drobné nečistoty, například smítka prachu. Na čelní straně – v horní části – je také umístěno pohotovostní tlačítko a další ovládací prvky.

Kvalitě zpracování i použitých materiálů není co vytknout. Jednotlivé díly na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Snad jen nožičky na spodní straně by mohly být opatřeny nějakou protiskluzovou gumou, takto jde v podstatě jen o plastové výstupky. Na druhou stranu díky vysoké hmotnosti je stabilita i takto stále velmi dobrá.

Pro úplnost dodejme, že rozměry hlavního hrdiny dnešní recenze jsou 190 x 91 x 310 mm a hmotnost činí 6,4 kg.

DSC05854.JPG
DSC05858.JPG
DSC05860.JPG

Hlavní hrdina dnešní recenze v celé své kráse

Konektorová výbava

V přehledu fotografií výše jsme záměrně vynechali snímek zadní strany UPS. Důvod je prostý – konektorovou výbavu si detailně proklepneme nyní. Pro připojení nejrůznějších elektrických přístrojů se na výrobku nachází šest zásuvek typu IEC C13. Jde tedy o standardní trojkolík, jaký nalezneme i u většiny počítačových zdrojů. Snadno se dá ale dokoupit přechodka IEC-Shuko, abyste získali klasickou evropskou zásuvku pro připojení dalších zařízení.

Za pozornost stojí také porty v horní části UPS. V první řadě je tu speciální Data port, který slouží ke komunikaci mezi počítačem a samotným záložním zdrojem energie, aby bylo možné i z počítače sledovat aktuální stav UPS. K němu se připojuje dodávaný kabel, který má na druhém konci klasickou koncovku USB.

Dále je zde k dispozici ochrana datové i telefonní linky proti přepětí, příslušné konektory jsou opět v horní části. Pozornost si zaslouží i Circuit Breaker (jistič), který může v krizových situacích přijít vhod.

DSC05876.JPG
DSC05882.JPG
DSC05884.JPG

Detailní pohled na konektorovou výbavu na zadní straně

Zapojení baterie

Během transportu je baterie pochopitelně odpojená, před prvním použitím je ji tedy nutné zapojit. Uložena je ve spodní části UPS. Stačí vysunout plastovou krytku, jak je vidět na snímcích níže, vysunout baterii a připojit červený vodič k příslušenému konektoru. V praxi to není vůbec nic složitého a obávat se tohoto úkonu nemusí ani technicky méně zdatní jedinci.

Mimochodem pokud používáte UPS několik let a baterie již není v odpovídající kondici, můžete ji takto jednoduše vyměnit.

DSC05898.JPG
DSC05915.JPG
DSC05918.JPG

Akumulátor se ukrývá ve spodní části záložního zdroje

Obslužný software

Přistupovat k nastavení celého systému je možné prostřednictvím obslužného softwaru PowerChute, který je možné stáhnout ze stránek výrobce. Pochopitelně zadarmo. Program je rozdělen do několika částí a nabízí poměrně přehlednou grafiku – snadno se tak můžete volit mezi monitorováním systému a jeho konfigurací.

I když aplikace není lokalizována do češtiny, je díky přehledné grafice obsluha poměrně intuitivní a jednoduchá. Aplikace nabízí přehled o připojených zařízeních, informace o stavu baterie a v podstatě všechny další důležité údaje, jako je například úroveň zátěže. V případě zadání informací o ceně elektřiny se můžete snadno dozvědět i to, kolik vás provoz daného stroje stojí.

Zároveň je zde možné nastavit, jak se má chovat UPS po výpadku proudu, kdy má dojít k jejímu vypnutí. V neposlední řadě je možné nakonfigurovat například i to, zda má zařízení upozornit uživatele při výpadku proudu. Dokonce je možné navolit přesný časový interval, kdy jednoduše nemá UPS varováním rušit, což se může hodit v lokalitách, kde často dochází k výpadkům signálu.

DSC05924.JPG
DSC05926.JPG
DSC05937.JPG

Ukázka obslužné aplikace

Displej přijde vhod

Jednou z předností testovaného kousku je dozajista integrace displeje, respektive jak výrobce sám uvádí multifunkční LCD stavové a kontrolní konzole. Tento panel se nachází v přední části hned pod ovládacími prvky a zobrazuje všechny důležité údaje – aktuální vstupní a výstupní napětí, stav akumulátoru a v případě výpadku také zatížení. Pokud již k výpadku dojde, okamžitě tedy vidíte, kolik minut bude ještě záložní zdroj schopen dodávat energii.

Snímek obrazovky (166).jpg
Snímek obrazovky (167).jpg
Snímek obrazovky (168).jpg

Displej v akci

Výkon a praktické zkušenosti

Jak už samotný název napovídá, APC Back UPS Pro BR 650VA nabízí kapacitu 650 VA. Pro úplnost dodejme, že výkon činí 390 W a jmenovité výstupní napětí pak 230V. Právě tyto parametry předurčují použití v domácnostech, testovaná UPS se nicméně nabízí klidně i v provedení 1600VA (960 W), což postačí i pro malé firmy, případně více počítačů. Testovaný model je tedy ale z celé nabídky nejlevnější a logicky nabízí nejnižší výkon.

Hlavní hrdina dnešní recenze navíc nabízí i řadu pokročilých funkcí:

  • Auto-testování baterie: Tento záložní zdroj pravidelně testuje vlastní baterii a zajišťuje tak včasné zjištění nezbytné výměny baterie. Poskytuje detekci problémů u baterií se včasným varováním a umožňuje tak včasnou preventivní údržbu. Samozřejmostí tohoto modelu je rychlá a snadná výměna baterie.
  • Automatická regulace napětí (AVR): Zařízení eliminuje výkyvy napětí způsobující zhoršení audio a video signálu a namáhání napájecích komponent. Nabízí rovněž ochranu proti přepětí připojených zařízení na datových linkách.
  • Chrání připojené komponenty i během výměny baterie: UPS umožňuje bezproblémové a nepřerušené napájení chráněných zařízení během výměny baterií. Jako bateriový zdroj používá bezúdržbový olověný zatavený akumulátor se suspendovaným elektrolytem: neteče.

A jaké jsou zkušenosti z praxe? Záložní zdroj od APC jsme testovali se dvěma sestavami (kancelářskou a herní) a vždy připojeným jedním monitorem. Díky tomu se nám podařilo nasimulovat 50% i 100% zatížení testovaného kousku. V prvním případě se baterie vybila za 10 minut a 36 sekund, ve druhém pak za 3 minuty a 12 sekund. To jsou ještě nepatrně lepší výsledky, než jaké výrobce slibuje ve svých propagačních materiálech.

Při plném vybití je však nutné počítat s tím, že na 100 % se baterie dostane až po 11 hodinách a 50 minutách. Při nabíjení se baterie nijak dramaticky nezahřívá, neboť je poměrně dobře chlazena – na dostatečné množství větracích otvorů výrobce opravdu dbal.

Mimochodem APC Back UPS Pro BR 650VA jsme testovali po dobu několika týdnů. Za celou tu dobu nejevila UPS žádné neduhy – falešné poplachy, neplánované výpadky ani nic podobného.

DSC05850.JPG
DSC05863.JPG
DSC05872.JPG

Testovaná UPS v celé své kráse

Klady a zápory

+ solidní zpracování, elegantní vzhled

+ informační displej

+ snadné připojení k PC

+ přehledný obslužný software

+ ochrana datové i telefonní sítě

 

- delší doba nabíjení

- pro extrémní herní PC se hodí výkonnější modely

- lesklý panel je náchylnější na omaky

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

APC Back UPS Pro BR 650VA

 

Závěrečné hodnocení

APC Back UPS Pro BR se nabízí v celé řadě konfigurací. Základní model 650VA zaujme samozřejmě především svoji nižší cenovkou, alespoň v porovnání s výkonnějšími bratříčky. Přitom mu nechybí nic z toho, co nabízí prémiové modely. Řeč je například o informačním LCD displeji, automatickém testování baterie, automatické regulaci napětí (AVR) či propracovaném obslužném softwaru.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Jo

Test

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru