Společnost FIXED nabízí pro iPhony 13. a 14. generace prémiová ochranná skla Armor. Ty vynikají snadnou instalací i vysokou odolností, lákadel ale mají daleko více.
Skleněný displej bývá zpravidla jednou z nejkřehčích součástek celého telefonu. A to i navzdory tomu, že se výrobci snaží neustále krycí skla obrazovek vylepšovat, aby vydržela co nejvíce. Stačí ale jeden nešikovný pád a můžete zamířit rovnou do servisu, což vás v lepším případě vyjde na jednotky tisíc korun, v horším klidně i na více než deset tisíc.
Ochranná skla FIXED Armor by si toho měla nechat líbit opravdu hodně
Právě proto je vhodné obrazovky ještě chránit. Vedle levných fólií, které slouží spíše proti poškrábání, jsou na trhu odolná skla, která se pro ochranu displeje hodí daleko více. I mezi jednotlivými skly ale nalezneme dramatické rozdíly v kvalitě a provedení. Zjednodušeně od těch nejlevnějších skel, nemůžete čekat stejnou ochranu jako v případě násobně dražších modelů.
Cena však nutně nemusí být ukazatelem toho, jak je sklo kvalitní a odolné, jak dokládají právě i modely FIXED Armor. Ty se nacházejí uprostřed cenového spektra ochranných skel, a přitom se svou kvalitou řadí k tomu nejlepšímu, co je možné zakoupit. I proto jsme se rozhodli je zkusit nalepit a následně zničit. Kdo chce vědět, jak dopadly reálné testy z praxe, nechť čte dál…
Hlavní přednosti ochranných skel FIXED Armor:
- Nejvyšší standard ochrany displeje
- 2x vyšší odolnost oproti běžným sklům / potvrzeno zátěžovým testem
- 99.9% průhlednost
- O 30% vyšší flexibilita
- Vrstva Smooth antifingerprint
- 2x snadnější pohyb po displeji
- 2.5D technologie s lepením po celé ploše
- Snadná instalace s aplikátorem (součástí balení)
Představení ochranných skel FIXED Armor
Obsah balení
Ochranných skel FIXED Armor jsme dostali na test hned několik, k dispozici jsou totiž pro různé generace a modely iPhonů, jak je vidět již na snímcích níže. Že se skutečně jedná o prémiové sklo jde poznat už ze samotného balení. Nejenže výrobce vypsal už na samotný obal většinu předností testovaného modelu, ale dal si velkou práci i s pečlivým zabalením všech součástí.
Společně s ochranným sklem totiž v balení nalezneme i aplikační rámeček, který usnadňuje instalaci, alkoholový čistící ubrousek, utěrku z mikrovlákna na leštění displeje a v neposlední řadě také sadu lepítek pro důkladné odstranění všech prachových částí.
Za pozornost stojí mimochodem i samotný obal, jak se můžete přesvědčit v galerii níže. Přímo na něj totiž výrobce vytisknul podrobný návod, jak sklo odborně nalepit i v domácích podmínkách, aniž byste se museli trápit s bublinami a dalšími neduhy, které jsou pro lepení skel typické. Návod je mimochodem k dispozici v různých jazycích.
Balení ochranných skel a dodávaná výbava
Vlastnosti a odolnost
Ještě než se pustíme do lepení, sluší se seznámit se skly FIXED Armor trochu blíže. Tento konkrétní model je k dispozici pro iPhony 13, 13 Pro, 13 Pro Max, 14, 14 Plus, 14 Pro a 14 Pro Max. Tedy jinými slovy, pokud máte jakýkoliv iPhone ze 13. či 14. generace, můžete tato prémiová skla použít.
Výrobce se chlubí, že skla Armor nabízejí nejvyšší standard ochrany displeje. Klasická skla totiž mají tendenci při jakémkoliv nárazu ihned praskat. Sklo Armor je oproti tomu vyrobeno z extra odolného, a hlavně pružného materiálu, který vydrží téměř cokoliv. Nárazy, pády i škrábance zvládne podle výrobce s přehledem a chrání tak telefon násobně déle než běžné ochranné sklo. Jak moc je to pravda, si ukážeme v praktických testech níže.
Vnější vrstvu navíc tvoří speciální oleofobní vrstva, která usnadňuje pohyb prstů po displeji a zamezuje šmouhám a otiskům. Díky použití prémiových materiálů vrstva drží své vlastnosti i při náročném používání.
Odolné sklo FIXED Armor
Instalace krok za krokem
Instalace ochranných skel se uživatelé často obávají. A nutno podotknout, že zpravidla oprávněně. I v originálních servisech jsem byl totiž nejednou svědkem toho, jak se technikům nepodařilo nalepit sklo správně. Buď bylo nalepené nakřivo, nebo se nepodařilo vyhladit všechny vzduchové bublinky.
Společnost FIXED se nicméně chlubí tím, že instalace prémiových skel Armor je snadná a zvládnete ji hravě i v domácích podmínkách se 100 % výsledkem. Protože celý test sepisuji až poté, co jsem skla důkladně vyzkoušel, mohu rovnou napsat, že je to opravdu pravda. Skla jsem aplikoval postupně na tři různé iPhony, ani u jednoho jsem nemusel řešit jakékoliv neduhy, nalepení bylo vždy bezproblémové. Jak probíhalo si nyní ukážeme krok za krokem.
1. příprava telefonu
Ještě než se pustíte do samotného lepení, pečlivě vybalte samotný telefon a všechny součásti, které jsou dodávány společně s odolným sklem. Lepit sklo je nutné na dobře osvětleném místě, kde není příliš mnoho prachu.
Důkladná příprava telefonu je základem
2. očištění celého displeje
Ochranná skla se obecně nejlépe lepí na úplně nové telefony hned po vybalení, protože mají ještě dokonale čisté displeje. Lepit sklo ale pochopitelně můžete také na již používané telefony, což je i můj případ. O to větší pozor je však nutné dávat na různé nečistoty. Nutné je telefon nejprve očistit alkoholovým ubrouskem a následně vyleštit dodávaným hadříkem z mikrovlákna. Pokud na displeji zůstanou ještě drobné prachové částečky, můžete je sejmout dodávanými lepítky.
Očistu rozhodně nepodceňujte, na displeji nesmí zůstat ani smítko
3. nasazení instalačního rámečku a lepení skla
Před samotným lepením skla nasadíme na iPhone aplikační rámeček. Na první pohled se sice může zdát, že jde o obyčejný plastový výlisek, ale v praxi je to neskutečný pomocník. Prakticky nikdy se nemůže díky němu stát, že byste sklo nalepili nakřivo. Při nasazování sledujte výřezy pro tlačítka na boku, abyste rámeček skutečně nalepili správně. Po nasazení rámečku pro jistotu znovu zkontrolujte, že na displeji není žádné smítko, případně jej očistěte.
Rámeček velmi usnadňuje samotné lepení
4. bublin se vůbec nebojte
Vůbec se neděste, když po nalepení skla v rámečku uvidíte na displeji nějaké bubliny. Stačí opět vzít do rukou hadřík z mikrovlákna a vzduchové bubliny pomalu vytlačovat od středu ke kraji. Mimochodem při jednom ze tří testovacích lepení se mi podařilo sklo položit tak, že bublina nebyla vůbec nikde. U dvou jsem bubliny lehce vytlačil ven hadříkem. V praxi se mi osvědčilo menší bubliny vytlačit až ve chvíli, kdy byl sundaný aplikační rámeček, po jeho sejmutí jsem displej opět přeleštil a po bublinách nebyla nikde žádná stopa.
Všechny bubliny se ztratí pečlivým vyhlazením do krajů
5. kochejte se výsledkem
Jak se mi podařilo sklo nalepit v případě iPhonu 14 Pro Max, můžete zhodnotit sami. Sklo přilnulo zcela bezchybně a je nalepeno tak, že perfektně lícuje se všemi okraji úplně stejně. Ochranná skla lepím příležitostně několikrát do roka posledních 10 let, ale instalace FIXED Armor byla zatím jednoznačně nejpohodlnější.
Výsledek předčil naše očekávání
Praktické zkušenosti
Ještě než se pustíme do demoličních testů, dovolíme si zhodnotit, jak se mi se sklem FIXED Armor na mém iPhonu 14 Pro Max žilo měsíc po aplikaci. Ke svému telefonu se samozřejmě snažím chovat co možná nejpečlivěji, a tak mi ani jednou neupadl. Nicméně po bezmála pěti týdnech každodenního nošení bylo sklo stále jako nové, přestože nosím telefon běžně v kapse, a to občas i s dalšími věcmi, nikde nebyl žádný byť jen sebemenší škrábanec.
Sklo stále vypadá jako nové, když jsem jej nalepil. Celkově životnost budu schopný pochopitelně hodnotit až po ještě delší době používání, ale dojmy z prvních týdnů jsou vesměs pozitivní. V první řadě se mi velmi líbí, že není jakkoliv deformován špičkový displej iPhonu. V praxi totiž nemáte díky průhlednosti 99,9 % prakticky ani šanci poznat, že je na displeji nějaké sklo nalepené. To přijde vhod i díky přednímu fotoaparátu, sklo v praxi jakkoliv nedegraduje kvalitu selfie.
Velmi příjemná je také kluzkost skla po nalepení. Některá skla totiž nenabízí tak příjemnou kluzkost jako samotný displej iPhonu, v případě modelu FIXED Armor ale opět vlastně ani nepoznáte, že je nějaké sklo nalepené. Příjemným doplňkem je také vrstva Anti Fingerprint, díky které na displeji neulpívají žádné otisky prstů a šmouhy. V tomto ohledu je tedy telefon o poznání čistší, než když jej používáte úplně bez skla.
Díky 2,5D provedení s jemným zaoblením po okrajích můžete používat na iPhonech prakticky jakékoliv kryty a obaly, tedy nejen ty od společnosti FIXED. Vybírat můžete i z originálních pouzder od společnosti Apple či od dalších výrobců. Po nasazení krytu si díky Full Glue, tedy lepení po celé ploše skla, vlastně ani nevšimnete, že je nějaké sklo nalepené.
Se skly FIXED Armor můžete používat prakticky jakékoliv obaly
Destrukční testy
V propagačních materiálech se výrobce chlubí, že skla řady Armor představují „nejvyšší standard ochrany displeje“. V porovnání s běžnými skly mají být modely od společnosti FIXED až dvakrát odolnější, navíc se chlubí o 30 % vyšší flexibilitou. Své tvrzení výrobce opírá o zátěžové testy, které provedl. Podívat se na ně můžete na videu níže.
My jsme chtěli přesto vyzkoušet, co si sklo opravdu nechá líbit v praxi. Zklamu každého, kdo si myslel, že budu se svým iPhonem ochoten mlátit o skálu a nechávat jej přejíždět autem. Místo toho jsem samotné sklo nalepil na kontrastní karimatku a postupně jsem zkoušel, co všechno vydrží. Jak to dopadlo, se můžete podívat v galerii pod videem níže…
Co všechno si ochranná skla FIXED Armor nechají líbit?
1. pružnost a škrábance
Pokud to není z řádků výše dostatečně patrné, dovolím si zdůraznit, že během redakčních destrukčních testů to testované sklo mělo ještě těžší než v případě, kdy by bylo nalepené na samotném telefonu. Zatímco telefon představuje relativně pevný podklad, použitá karimatka je pružná, což pozici ochranného skla značně znesnadňuje.
V první řadě tedy testuji pružnost. Karimatka je položená na stole a zkouším se první jemně, následně vší silou o nalepené sklo opřít. Pruží perfektně, ani při maximálním přítlaku nepraská a nejeví žádné neduhy. Už v tomto ohledu si vede tedy testovaný kousek daleko lépe než většina konkurentů.
Na řadě jsou tedy pokusy o poškrábání. Řada lidí nosí mobil různě po kapsách, kde se nachází i další různé předměty. Demonstrativně tedy zkouším sklo poškrábat klíčem, bezúspěšně. Sahám tedy po zbrani většího kalibru – nůžkách na nehty. Ostrou špičkou se snažím sklo poškrábat, stále však vypadá jako nové. Tento test tedy FIXED Armor vyhrává.
Sklo pruží perfektně, poškrábat se mi jej nepodařilo
2. pády ze dvou metrů
Ve videu výše jste mohli vidět, jak společnost FIXED testuje pády věcí na displej. Na samotné sklo opakovaně z výšky 1,9 metru kovovou kuličku, aniž by se sklu Armor cokoliv stalo. Opakovat ten samý test nedává příliš smysl, a tak jsem místo kovové kuličky použili patronu. Pistolí byla ale v tomto případě moje ruka.
Patronu jsem spodní stranou postupně pouštěl na odolné sklo z výšky 0,5 m, 1 m, 1,5 m a 2 m. Na sklu nebylo vidět vůbec žádné poškození. Proto jsem se rozhodl celý test zopakovat, avšak tentokrát namířit špičku patrony přímo na sklo. Ani při pádu ze dvou metrů nebylo sklo jakkoliv poškozené. Na snímcích níže si můžete všimnout, jak patrona opakovaně spadla mimo sklo a poničila samotnou karimatku. Opakovaně jsem ale trefil i přímo sklo, které se nikde neodštíplo ani jakkoliv jinak neponičilo. Výsledek předčil naše očekávání.
Pády patrony odnesla pouze použitá karimatka, sklo zůstalo netknuté
3. setkání s kladivem
Jsem pevně odhodlán, že sklo musím zničit. Do ruky beru zbraň těžkého kalibru – kladívko. Přestože jsem přesvědčen, že stačí jedna silná rána a budoucnost skla bude nadobro zpečetěna, opak je pravdou. Dvě rány širší plochou kladívka – první slabší, druhou silnější – sklo k mému úžasu vydrželo. Rozbít se jej jednou silnou ranou podařilo až ve chvíli, kdy jsem praštil užší stranou kladívka. I tak je ale neskutečné, co všechno si sklo FIXED Armor nechalo při destrukčních testech líbit.
Sklo se rozbilo až ve chvíli, kdy jsem tloukl tenčí stranou kladívka
Klady a zápory
+ vysoká odolnost skla
+ neulpívají otisky prstů, příjemná kluzkost
+ velmi snadná instalace bez bublin díky aplikátoru
+ vysoká průhlednost
+ rozumná cena
- k dispozici pouze pro iPhony 13. a 14. generace
Ochranná skla FIXED Armor
Závěrečné hodnocení
Ochranná skla FIXED Armor si toho v praxi nechají líbit opravdu hodně. V současnosti se tak jedná o nejlepších ochran displeje, kterou můžeme pro iPhony doporučit. Nad konkurencí vynikají prémiová skla také velmi snadnou instalací, vysokou průhledností a v neposlední řadě i příjemnou kluzkostí či vrstvou Smooth antifingerprint, která zabraňuje ulpívání otisků prstů. S ohledem na všechny přednosti je příjemným překvapením i relativně rozumná cena těchto skel. Snad jedinou vadou na kráse tak zůstává fakt, že společnost FIXED tento konkrétní model nabízí výhradně pro iPhony 13. a 14. generace, nenalepíte si je tedy na jiné iPhony či konkurenční přístroje.