Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: ADATA XPG Z1 – prémiové paměti v akci

Recenze: ADATA XPG Z1 – prémiové paměti v akci

Recenze
ADATA XPG Z1 16GB (2x8GB) DDR4 3000, červená_565592847
ADATA XPG Z1 16GB (2x8GB) DDR4 3000, červená
Produkt není určen k prodeji.

Operační paměti jsou velmi často podceňovanou komponentou v sestavách. Přitom neprávem, RAM totiž často rozhoduje o tom, jak bude celý stroj stabilní. Zaujmout vysokou pracovní frekvencí se snaží nové operační paměti ADATA XPG Z1.

Novým procesorům AMD Ryzen chutnají rychlé paměti. Ne všechny moduly přitom tempům těchto nových čipů stačí, respektive nainstalovat k nim můžete i ty nejpomalejší DDR4 paměti, ale jedinci požadující maximální možný výkon sáhnou po úplně jiných modelech.

Například o pamětích ADATA XPG Z1, které se podobně jako modely XPG Flame tohoto výrobce chlubí oficiální certifikací AMD o své kompatibilitě s AM4 socketem a tomu odpovídajícími procesory, zejména z nedávno představené řady Ryzen. Jak dokážou rychlé moduly ADATA XPG Z1 spolupracovat s nejvýkonnějším Ryzenem 7 v praxi, si ukážeme v následujících řádcích.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ADATA XPG Z1

 

Technické parametry

Testovaný model: ADATA XPG Z1 16GB (2x8GB) DDR4 3000, červená

Typ paměti: DDR4

Konfigurace paměti: 2 x 8GB

Pracovní frekvence: 3 000 MHz

CAS Latency: 16 CL

Maximální pracovní voltáž: 1,35 V

Intel Extreme Memory Profile (XMP): Ano

Chlazení: pasivní

Rozměry: 133,2 x 42,65 x 7,5 mm

 

Obsah balení

Testovat jsme mohli hned dva kity totožných pamětí od společnosti ADATA. Ty jsou dodávány v průhledném plastovém obalu. I když se může na první pohled zdát, že balení neobsahuje nic podstatného, opak je pravdou. Tvrdý karton, na kterém jsou vyzdvihovány všechny přednosti testovaných kousků, slouží zároveň jako návod k použití – stačí jej otevřít. Většina uživatelů jej ale pravděpodobně potřebovat nebude. Pokud si chce někdo sám sestavit počítač, pravděpodobně ví, jak zacvaknout paměťové moduly do základní desky. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení operačních pamětí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obal slouží zároveň jako návod k použití

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bude ho ale v praxi skutečně někdo potřebovat?

 

Vzhled a kvalita zpracování

Popisovat vzhled operačních pamětí nemá ve většině případů cenu. V případě modelu ADATA XPG Z1 to však tak úplně neplatí, neboť díky stylovému heatspreaderu je jejich vzhled velmi atraktivní.  Paměti jsou laděny v odstínech červené barvy.

Na první pohled zaujme masivní žebrování, které se postupně pne od krajů jednotlivých modulů až k samotnému středu. V něm se pak pyšní logo XPG. Mohlo by se zdát, že logo je natištěno na karbonovém povrchu, nenechte se však zmást, jde pouze o samolepku.

Ve skříni s prosklenou bočnicí budou paměti jistě vypadat efektně, červený heatspreader má však ale i své funkční opodstatnění. Odvádí totiž teplo od výkonných modelů, přispívá tedy zároveň k lepšímu chlazení. Této problematice se však budeme věnovat ještě dále v textu.

Jediné, na co je nutné při výběru těchto modulů dávat pozor, je jejich velikost. Kvůli heatspreaderům jsou paměti o něco vyšší než v případě obyčejných modulů bez chladiče. V případě, že budete paměti instalovat do desek, kde jsou paměťové sloty příliš blízko procesoru, a zároveň budete chtít použít chladič s velkou pasivní základnou, nemusí se moduly do sestavy vejít. Rozměry pamětí jsou 133,2 x 42,65 x 7,5 mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden z testovaných modulů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na žebrování heatspreaderu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širší strana RAMek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Užší strana RAMek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkem jsme měli k dispozici na testy čtyři paměťové moduly

 

Co umí?

ADATA XPG Z1 patří mezi prémiové modely tohoto výrobce. Logicky tak tyto paměti cílí především na náročnější uživatele a v neposlední řadě také hráče. Jde o Non-ECC moduly typu DDR4, které jsou dodávány v různých kapacitách. My jsme měli možnost testovat kit s celkovou kapacitou 16 GB, každý modul tak měl kapacitu 8 GB.

Testovaný kousek je zajímavý především svou vysokou pracovní frekvencí 3000 MHz. Paměti zvládají časování CL16 na své pracovní frekvenci s napětím 1.35 V. Moduly ADATA XPG Z1 jsou určeny pro použití s procesory Intel i AMD.

Nás v souvislosti s dnešním testem zajímá především druhý zmiňovaný výrobce. Již výše jsme zmínili, že paměti získaly od AMD certifikaci AM4/Ryzen Compatible. To znamená, že je s nejnovějšími Ryzeny mohou uživatelé používat, aniž by se obávaly problémů s POST či jinými hardwarovými chybami. 

Certifikace AMD také zahrnuje nastavení pamětí pomocí profilů A-XMP nebo AMD extreme memory profile. To znamená, že XPG DDR4 byly testovány i v režimu přetaktování, a ne pouze při použití továrních rychlostí. Jsou tak stabilní a spolehlivé i v případech, kdy uživatel vyžaduje velmi vysoký výkon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí kitu jsou dva moduly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na štítek s parametry udávanými výrobcem

 

Testovací sestava

Ještě než se pustíme do detailních testů, sluší se představit sestavu, kterou jsme používali. Srdcem celého stroje byl procesor AMD Ryzen 7 1800X, který jsme před časem detailně otestovali. Jde aktuálně o nejvýkonnější čip v nabídce společnosti AMD. Nabízí osm fyzických jader a 16 vláken. Každé z nich přitom pracuje na frekvenci 3,6 GHz a dokáže se automaticky přetaktovat až na 4 GHz.

Jako podvozek tak posloužila herní základní deska ASUS Crosshair VI Hero, která je určena speciálně pro patici AM4 a staví na čipové sadě AMD X370. Osazena je čtyřmi sloty pro paměťové moduly s maximální kapacitou pro 64 GB DDR4 RAM. Pro hráče má deska připraveny řešení 2-Way SLI a AMD CrossFire, která slouží k instalaci většího počtu grafických karet a tím patřičného navýšení výpočetního výkonu.

Pro úplnost dodejme, že o audio se stará zvukovka RoG SupremeFX 8-Channel High Definition Audio CODEC S1220 s podporou osmikanálového audia. Interní sloty pak nabízejí 2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (AMD Ryzen), 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 - x8 režim (AMD 7th gen. A-series/Athlon), 1 x PCIe 2.0 x 16 (x4 režim), 3 x PCIe 2.0 x 1 a 1 x M.2, 8 x SATA 6Gb/s. Nechybí ani podpora standardů RAID 0, 1, 10. Recenzi této desky naleznete zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ryzen 7 1800X v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní deska ASUS Crosshair VI Hero

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektorovou výbavu

 

V případě grafické karty volba padla na Aorus GTX 1080 Xtreme Edition 8G, kterou jsme detailně prokleply již v samostatných testech. Jádro Nvidia GeForce GTX, které mimochodem využívá architekturu Pascal, nabízí základní frekvenci 1759/1784 MHz a boost 1898/1936 MHz (gaming/OC mód). U karty byla použita paměť typu GDDR5X s kapacitou 8 GB. Ta se chlubí poměrně vysokou pracovní frekvencí 10 206 MHz, v OC režimu dokonce až 10 400 MHz. Maximální digitální rozlišení je 7680 x 4320. Z použitých a podporovaných technologií karta nabízí: OpenGL 4.5, DirectX 12, VR Ready, NVIDIA Ansel a NVIDIA GameWorks.

Od společnosti ADATA pochází také datové úložiště. Konkrétně jde o SSD jednotku Ultimate SU800 s kapacitou 256 GB, kterou jsme měli možnost před časem detailně otestovat. Alespoň v rychlosti připomeňme, že tento model láká na 3D NAND flash technologii, dlouhou životnost a přenosovou rychlost až 560 MB/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk ADATA Ultimate SU800

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvory pro šroubky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta GIGABYTE GeForce GTX 1080 Xtreme Edition 8G

 

Na ticho jsme zkrátka u testovací sestavy kladly opravdu velký důraz, a to neplatí pouze o použité grafické kartě, ale i o volbě dalších komponent. Pro napájení i chlazení jsme totiž použili ověřená řešení od společnosti Be quiet! Připomeňme, že tento výrobce se soustředí na výrobu chladičů, napájecích zdrojů a v neposlední řadě také počítačových skříní. A všechny zmiňované součástky jsme použili také my.

Konkrétně je řeč o vodním chlazení Be quiet! Silent Loop 280mm, které se stará o odvod tepla od procesoru. Je určeno pro modely se socketem AMD i Intel. Jeho výhodou je, že kombinuje kapalinové chlazení se vzduchovým. Čistě měděný radiátor se dvěma 140mm větráčky Pure Wings 2 je napojen dvěma hadičkami na blok s radiátorem, který se připevňuje na procesor. Jak funguje toto chlazení u nejvýkonnějšího Ryzenu 7 si ukážeme dále v recenzi.

Také napájecí zdroj pochází z dílny společnosti Be quiet! Konkrétně jde o velmi tichý model Dark Power Pro 11, o jehož chlazení se stará na míru vyvinutý ventilátor o velikosti 135 mm (hlučnost je při maximálním zatížení pouhých 19,9 dBA). Tento zdroj nabízí výkon 750 W a certifikaci 80 PLUS Platinum s účinností až 94 %, splňuje mimochodem požadavky směrnice EU ErP 2014, ENERGY STAR 6.0, Intel C6 mode a spotřeba ve Standy režimu je přibližně 0,15 W. Samozřejmostí je modulární kabeláž.

Všechny komponenty popsané výše jsme osadili do skříně Be quiet! Dark Base PRO 900, jejíž levá bočnice je prosklená. Krásně tak pod ní vynikne podsvícení jednotlivých komponent. Elegance se tomuto modelu rozhodně upřít nedá, a to především díky oranžovému lemování obou bočnic, které doplňuje jinak černočerné plastové a kovové části. Upřít rozhodně nemůžeme nic ani kvalitě zpracování, což se však dá u prémiové kategorie skříní tak trochu očekávat.

Skříň nabídne dvě 5.25" pozice určené pro instalaci optických mechanik, jednu pozici pro 2,5" a celkem sedm 3,5" pozic, které slouží především k instalaci pevných disků. V horní části skříně se nacházejí rozšiřující konektory v podobě dvou rychlých USB 3.0, dvou standardních USB 2.0 konektorů a také dva audio jack konektory pro sluchátka a mikrofon, či headset. Pro úplnost dodejme, že celá sestava pracovala pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň Be quiet! Dark Base PRO 900

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na oranžové lemování skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je odklopný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň je osazena tichými ventilátory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pozice pro disky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí zdroj Be quiet! Dark Power Pro 11

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj má také velmi tiché chlazení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

O chlazení procesoru se staral vodník Be quiet! Silent Loop 280mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na část, která se připojuje k procesoru

 

Testy výkonu

Testy operačních pamětí se neprovádí příliš často, na rozdíl od jiných počítačových komponent. A neplatí to pouze o našem webu, ale také o celé řadě zahraničních redakcí.

Důvod je poměrně prostý. Současné procesory a dedikované grafické karty mají již takový výkon, že propustnost pamětí nehraje na celkovém výkonu zas tak velkou roli. U DDR3, nebo spíše ještě u DDR2, byl zkrátka rozdíl ve výkonu daleko markantnější než v případě DDR4. A to platí o modulech čtvrté generace obecně.

Právě proto jsou operační paměti v současnosti velmi podceňované. Ale neprávem. Není to totiž pouze výkon, který určuje to, jak sestava bude dobrá. Za napájecí zdroje si také připlácíme v případě, že jsou osazeny kvalitními součástkami a teprve až v druhé řadě za jejich výkon. A podobně je to i s operačními pamětmi. Prémiové modely jsou často zárukou toho, že sestava bude fungovat bezchybně, alespoň co se operačních pamětí týče.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační paměti osazené v základní desce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkově jsme testovali čtyři moduly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací sestava v akci

 

Samozřejmě zkušení overclockeři budou nyní namítat, že rozdíl mezi nejpomalejšími pamětmi a nadšeneckými modely běžícími na 4000+ MHz bude obrovský. A pokud se budeme dívat výsledky benchmarkových testů, budou mít pravděpodobně pravdu. Ale například při hraní her rozdíl již tak výrazný není.

Jaké je tedy resumé? I přes všechny negace uvedené výše, modely s frekvencí 3000+ MHz mají na trhu své místo. V sestavách, které mají představovat etalony třídy, zkrátka nemohou chybět. I když jsou rozdíly jen mírné, například při střihu 4K videí a editaci velkého balíku fotek ve vysokém rozlišení již rozdíly v práci zaznamenáme. A zde přichází na řadu i hlavní hrdina dnešní recenze –  ADATA XPG Z1. Tyto moduly totiž díky dvé vyšší rychlosti do lepší společnosti rozhodně patří.

Po troše teorie se pojďme vrhnout na praktické testy. Operační paměti od společnosti ADATA jsme měli možnost testovat společně s moduly G.Skill Ripjaws V DDR4-3600 16GB (16-18-18-3). Jak již název zběhlejším uživatelům napovídá, ty běží ještě na vyšší frekvenci než hlavní hrdina dnešní recenze a pochopitelně jde tedy o dražší kit. V praxi však byly taktovány na 3200 MHz, protože deska vyšší takty nepodporuje. I tak si budeme moci v praxi ukázat, jaký význam na výkon paměti v praxi skutečně mají.

 

Benchmarkové testy

 

ADATA XPG Z1

G.Skill Ripjaws V

AIDA64 – zápis

49 605 MB/s

49 816 MB/s

AIDA64 – čtení

47 225 MB/s

47 557 MB/s

MaxxMem Benchmark – zápis

35 226 MB/s

35 233 MB/s

MaxxMem Benchmark – čtení

29 546 MB/s

29 787 MB/s

WinRAR

7612 MB/s

7636 MB/s

7-Zip

30 120 MB/s

30 247 MB/s

Cinebench R15

1591 bodů

1590 bodů

GeekBench 3

31 116 bodů

31 117 bodů

  

Herní testy

 

ADATA XPG Z1

G.Skill Ripjaws V

The Witcher 3 (1440p)

62,7 fps

63,8 fps

The Witcher 3 (1080p)

147,2 fps

147,2 fps

Battlefield 1 (1440p)

84,6 fps

84,6 fps

Battlefield 1 (1080p)

157,2 fps

157,2 fps

Hitman (1440p)

84,7 fps

84,6 fps

Hitman (1080p)

109,1 fps

109,1 fps

Far Cry Primal (1440p)

81,4 fps

81,5 fps

Far Cry Primal (1080p)

93,7 fps

93,7 fps

 

Další praktické zkušenosti

Paměti od společnosti ADATA využívají technologii Plug and Play ready. To jinými slovy znamená, že je stačí nainstalovat do příslušných DIMM slotů a BIOS základní desky je automaticky nastaví – napětí, frekvenci i časování.

V případě základní desky ASUS CROSSHAIR VI HERO to ale není tak úplně pravda, protože na seznamu podporovaných pamětí výrobcem tento konkrétní model od ADATA není. Testovaný kousek tak u všech čtyřech pamětí nastavil nesprávnou frekvenci 2133 MHz. V praxi však nejde o žádnou vědu, neboť v UEFI Biosu stačí jednoduše navolit vyšší pracovní frekvenci. A to je otázka pár kliků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Paměti běžely nejprve na 2133 MHz

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pár kliky je možné posunout pracovní tempo výše…

 

Žádné velké taktování se však v praxi nekonalo, alespoň tedy v našem případě. Když jsme se pokusily paměti vyhnat až na 3200 MHz, vše končilo chybou. Je to dáno však opravdu tím, že RAM nejsou uvedeny mezi podporovanými výrobcem základní desky. To se však může změnit s první aktualizací BIOSu.

S ohledem na lepší chlazení modulů – při běžné práci se jejich teplota pohybovala okolo 32 °C, což byla dokonce o stupeň nižší teplota, než jsme naměřili ve středu skříně – zde prostor pro taktování určitě je.

Na druhou stranu už v řádcích výše jsme si dokázali, že nepatrně vyšší pracovní frekvence nemají jinak dramaticky zásadní vliv na výkon. Taktování na úkor stability tak v tomto případě nemá příliš valný význam, pokud se tedy zrovna nepokoušíte o zdolání světového rekordu v nějakém benchmarku. Ale k tomu jsou zase určené úplně jiné moduly, a hlavně se již neobejdete bez tekutého dusíku…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ADATA XPG Z1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na žebrování chladiče

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ vysoká pracovní frekvence

+ líbivý vzhled

+ dobré chlazení

 

- kvůli chladiči se nemusí vejít do všech sestav (pokud jsou sloty příliš blízko patici procesoru)

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ADATA XPG Z1

 

Závěrečné hodnocení

Paměti ADATA XPG Z1 by měly být jedním z hlavních kandidátů ke koupi, pokud uvažujete o DDR4 kitech. Nabízí totiž vyšší pracovní frekvenci než většina stejně drahých konkurentů. I když rozdíl v praxi není nijak markantní, za stejné peníze dostanete o chlup více výkonu. A k tomu parádní červenou barvu i doživotní záruku.  

Zakoupit ADATA XPG Z1 můžete v našem obchodě

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (12)

Kritika

Jste obchod tak prodávejte, recenze nechte na jiných.
Nic zajímavého se v té recenzi člověk nedočte. A další věc je že u Ryzenu je velice podstatná rychlost pamětí a vy napíšete že to zase tak moc výkonu nepřinese :-D

@technicek: me treba ta recenze a testy taky nezajimaji ale podle me v tom clanku ja naprosto zasadni a pozitivni informace, pokud to ctu spravneta informace je ze na RYZEN je tu v prodeji DDR4 3000MHz ramka za dobrou cenu
a ikdyz neni v compatibility listu zakladni desky tak funguje (a pokud sem to v clanku vycet dobre tak dokonce v konfiguraci 4 modulu na 3000MHz, coz bych osobne nehadal ani ve snu)takze podle me dobra recenze uz jen kuli tyhle informaci pro toho kdo sklada sestavu s ryzenem a tape ktery ramky vzit (ikdyz zrovna na tuhle desku jsou tu tusim dostupny corsairy 3200Mhz ktery stoji 4000kc tj o 500vic, to zas az takova tragedie neni)

@technicek: Vtipně vyzní porovnání Adata 3000 s G.Skill Ripjaws V DDR4-3600 a tvrzení, že vyšší frekvence se moc nevyplatí, ale nikde není zmíněno že jakékoliv paměti s Ryzenem neběží víc než na 3200Mhz. Tak na jakých frekvencích v údajném testu tedy ty G.Skill běželi. Působí to jako vycucané z prstu.

@siddhi: proto me ta recenze prisla podezrela ale budu verit
ze by ADATA ramky mimo compatibility list sly v konfiguraci 4 moduly na 3000MHz kdyz s tim ma ryzen takovy problemy
a ze by tam sly RAM na 3600 kdyz oficialne takovou frekvenci vubec ta deska nepodporuje?ale treba maji k dispozici bety biosu jako overclockeri a necucaji si to z prstu
to by bylo hodne nebezpecny kdyz si tu pak lidi na zaklade tychle recenze kupovali 4 moduly ADATA ram a ony jim nesly
to by si snad zadnej eshop nedovolil vydat klamavou zpravu na zaklade ktery by pak lidi vraceli zbozi, dyt by se nakaleli ho vlastniho hnizda:)

@mnm9: Výrobci desek jaksi ty compatibility listy neaktualizují. Tych pamětí co tam chybí a přitom zvládají vysoké frekvence je spousta. Tyto Adata zase mají certifikaci přímo od AMD a tak by teoreticky s něma neměl být problém v jakékoliv desce.

@mnm9: Stačí zvednout frekvenci BCLK na nějakých 115MHz a pak ty paměti můžeš vyhnat i na 3600MHz.

@technicek: Já jsem asi tupej, ale já to v tom článku vidím, že ty paměti běžely na 3200MHz

@tvolfík: Hmm tak to tam museli dopsat, protože v po uveřejnění článku tam ta věta najisto nebyla.

@technicek: A taky to beru tak, že jsem se dozvěděl, že za malý peníz můžu mít 3000MHz ramky. Nebo někdo víte o levnějších?

@tvolfík: Můžeš je mít levnějc https://www.czc.cz/corsair-lpx-16gb-2x8gb-ddr4-3000/201669/produkt

@technicek: nemuzes, ty jsou stary a bud nepojedou nebo pojedou na nizsi frekvenci nebo nebudou mit dual channelnavic dlouho nebyly skladem, takze cena neni aktualni, kdyby je naskladnily, tak nejspis za vyssi cenu

@NEHARIA: Ja spis nechapu,ze nekdo testuje 4 pametove moduly na desce s DualChannelem :-D

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru