Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Fortron Clippers 1K – pořádná dávka energie

Recenze: Fortron Clippers 1K – pořádná dávka energie

Recenze
Fortron Clippers 1K 1000VA/1000W_423187250
Fortron Clippers 1K 1000VA/1000W
8 371 Kč 10 129 Kč
Fortron Clippers 2K 2000VA/2000W_8136092
Fortron Clippers 2K 2000VA/2000W
13 986 Kč 16 923 Kč
Fortron Clippers 3K 3000VA/3000W_163949044
Fortron Clippers 3K 3000VA/3000W
17 354 Kč 20 998 Kč
autor: Stanislav Holý

Prémiová online UPS s dvojitou konverzí v designu rack/věž, která vyniká vysokou účinností a tedy i nižšími náklady na provoz. Tak by se dala ve zkratce charakterizovat letošní novinka Fortron Clippers 1K, kterou si dnes proklepneme.

FSP group je známým výrobcem napájecích i záložních zdrojů, v portfoliu tohoto výrobce nicméně nalezneme také zajímavé počítačové skříně a další příslušenství, jako jsou například chladiče či napájecí univerzální adaptéry pro notebooky. V dnešním testu se vše bude točit okolo záložních zdrojů. I když v nabídce FSP group nalezneme modely určené pro běžné domácí použití s cenovkou mírně převyšující jeden tisíc korun, my jsme se tentokrát zaměřili na profesionální řešení určené především pro firmy. Model Fortron Clippers 1K nicméně ocení i velmi nároční jedinci, kteří potřebují udržet v chodu více výkonných strojů najednou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fortron Clippers 1K

Klíčové vlastnosti modelu Fortron Clippers 1K:

 • UPS s kapacitou 1000 VA / 1000 W
 • Výstupní napětí 220 / 230 a 240 Vac s čistou sinusovou křivkou
 • Účinnost až 96 procent
 • Pracuje s dvojitou konverzí
 • Instalace v racku i jako věž
 • Výbava: otočný LCD panel, správa přes smart RS-232 / USB s podporou Windows 2000 / 2003 / XP / Vista / 2008 / 7 / 8 /10, Linux a Mac
 • Funkce nouzového vypnutí (EPO)
 • Baterie vyměnitelná za provozu
 • Režim ECO pro úsporu energie
 • Podpora laserových tiskáren a ultrazvukových systémů
 • Trvalá ochrana proti přepětí a přepěťová ochrana
 • Vysokovýkonná nabíječka s nízkým zvlněním proudu
 • Nízký vstupní THDi
 • Nastavitelný nabíjecí proud pomocí LCD panelu
 • Chytrý design nabíječky baterií pro optimalizaci výkonu baterie
 • Kompatibilní s generátorem
 • Obsahuje 2 x 12V / 9 Ah baterii

 

Obsah balení

Testovaný záložní zdroj není žádný drobeček, což dokládá hmotnost 11,6 kg. Dodávaná krabice je navíc o poznání větší než hlavní hrdina dnešní recenze. To je dáno především tím, že v útrobách kartónového obalu přírodní barvy nalezneme ještě masivní pěnové výplně, které chrání zařízení proti poškození během transportu. Dodávaná výbava čítá plastové podstavce, napájecí i prodlužovací kabel, USB kabel, návod k použití a v neposlední řadě také CD s obslužným softwarem.

01.JPG
DSC00413.JPG
DSC00426.JPG

 

Vzhled a kvalita zpracování

Fortron Clippers 1K je navržena v duchu rackového designu. Výrobce si byl ale moc dobře vědomý toho, že někteří uživatelé budou chtít tento systém používat i mimo rack. Právě proto nalezneme v balení také čtyři plastové nožičky, které se mohou zaklapnout snadno do sebe – vždy dvě nožičky. Díky tomu vznikne stabilní základna, aby UPS mohla stát jako věž. V praxi to funguje skvěle a nožičky jsou velmi dobrou operou pro celou konstrukci trčící do výšky.

Konstrukce testovaného kousku působí velmi bytelným dojmem, prakticky celá je totiž vyrobena z bytelného kovu. Plastový je pouze čelní panel, ve kterém se ukrývá také displej s ovládacími tlačítky a pod odnímatelnou krytkou pak také vyměnitelná hot-swap baterie. S paralelní funkcí mimochodem tato UPS napomáhá snadnějšímu budoucímu rozšíření.

Prakticky celé zařízení je vyvedeno v odstínech černé barvy. Neplatí to pouze pro zadní panel s konektorovou výbavou, kterému se budeme ještě podrobně věnovat v řádcích níže. pro úplnost dodejme, že rozměry zařízení jsou 438 x 410 x 88 mm a hmotnost činí 11,6 kg. Slícování jednotlivých částí se stejně jako samotná kvalita použitých materiálů drží na velmi vysoké úrovni. Výrobce si zkrátka dával záležet na tom, aby tento kousek mohl bezproblémově sloužit dlouhé roky.

DSC00439.JPG
DSC00448.JPG
DSC00453.JPG

 

Konektorová výbava

V řádcích výše jsme se zaměřili především na rackový design testovaného kousku, proto si v části věnované konektorům představíme Fortron Clippers 1K představíme i v režimu věže.

Na zadní straně nalezneme dva síťové konektory (In/Out) i komunikační rozhraní RS232 a USB. Dále je zde 8 zásuvek typu IEC 320 C13 pro připojení nejrůznější škály zařízení, polovina zásuvek je navíc programovatelná s napájecím managementem. Jednotlivým zásuvkám je podle připojených zařízení možné nastavit také prioritu.

Velkou výhodou je také inteligentní slot, do kterého můžete snadno připojit karty SNMP, AS400, RS485-Modbus. Tím rozšíříte možnosti testované UPS. Výhodou je také port pro externí battery pack, díky kterému pro změnu rozšíříte kapacitu této stanice, jak je vidět i v úvodu tohoto článku.

DSC00549.JPG
DSC00561.JPG
DSC00571.JPG

 

Displej je možné otáčet

O tom, jak si výrobce pohrál i s těmi nejmenšími detaily, krásně svědčí displej. Ten totiž můžete i s ovládacími tlačítky u testovaného modelu snadno vycvaknout a otočit o 90°. Díky čtvercové konstrukci opět přesně padne na své místo. Díky tomu si můžete displej natočit do správné polohy, ať už UPS používáte v režimu na výšku či naležato.

Displej je poměrně jednoduchý, ale zobrazuje všechny důležité informace. Okamžitě tak vidíte, co se se záložním zdrojem děje, v jaké kondici jsou baterie a v případě výpadku dokonce i odhad zbývajícího času podle zatížení.

DSC00639.JPG
DSC00647.JPG
zzzDSC00626.JPG

 

Pokročilé ovládání

Jedním z hlavních lákadel modelu Fortron Clippers 1K jsou pokročilé možnosti ovládání. Testovaný kousek dokonce umožňuje i ovládání a monitorování více UPS v rámci vnitřní sítě přes LAN, ale také přes internet. Správa je tedy logicky zabezpečena heslem.

Připojit se k UPS můžete také prostřednictvím USB konektoru či přes smart RS-232, podporovány jsou operační systémy Windows 2000 / 2003 / XP / Vista / 2008 / 7 / 8 /10, Linux a Mac.

V obslužném softwaru naleznete také uživatelsky velmi přívětivý graf analýzy výkonu. Ten zobrazuje statistiku aktuálních událostí, ale zároveň dovoluje také exportovat graf historických dat. Dynamické grafy dat UPS v reálném čase zobrazují napětí, frekvence, úroveň zátěže a úroveň baterie.

Fortron Clippers 1K je možné prostřednictvím obslužného softwaru samozřejmě také aktualizovat, k dispozici jsou nicméně také automatické aktualizace. Administrátor může konfigurovat také plánované zapnutí / vypnutí UPS, test baterie, programovatelné ovládání zásuvky a ovládání zvukových alarmů. Varovná upozornění jsou mimochodem k dispozici prostřednictvím zvukového alarmu, vysílání, mobilního posla i e-mailu.

Obslužný software v akci

 

Výkon a praktické zkušenosti

I když se to nemusí na první pohled zdát, Fortron Clippers 1K je vlastně nejmenším členem rodiny. V nabídce jsou totiž ještě provedení Fortron Clippers 2K a Fortron Clippers 3K. Všechna zmiňovaná zařízení mají totožný vzhled i funkce, ale liší se svou kapacitou. Konkrétně testovaný kousek nabízí 1000 VA / 1000 W, další dva modely pak 2000VA/2000W a 3000VA/3000W.

Už výkon základního provedení je ale tak velký, že je tento záložní zdroj předurčen především pro firemní klientelu.

My jsme testovali UPS v domácích podmínkách po dobu několika týdnů, kdy se dala 100% vytížit jen velmi obtížně. Za celou tu dobu nicméně nejevila žádné neduhy – falešné poplachy, neplánované výpadky ani nic podobného. Pro bližší představu: výkon 1000 W je tak vysoký, že se nám jej nepodařilo zcela využít ani po připojení dvou stolních počítačů i s monitory. V jednom případě se přitom jednalo o kancelářskou sestavu, v druhém o výkonné herní PC, které používáme i na většinu testů zde na CZC.cz.

I při maximálním zatížení si však obě sestavy vzaly z elektrické zásuvky pouze necelých 600 W. I to krásně ukazuje, jak je výkon UPS na domácí podmínky naddimenzován. Nicméně pokud hledáte skutečně výkonné zařízení pro nepřetržité dodávky elektrické energie v místech, kde dochází k častým výpadkům elektrické energie, není to na škodu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložní zdroj podporuje i rozšiřující karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Předností je také hot-swap baterie

 

Porovnávat funkce UPS jsme měli možnost se starším modelem APC Back-UPS RS 500VA, který slouží ve zmiňované domácnosti několik let. Vzhledem k tomu, že má před necelým měsícem měněné akumulátory, je srovnání vcelku relevantní. Počítat je ale samozřejmě nutné s tím, že kapacita tohoto modelu je dvakrát nižší, tedy pouze 500 VA.

APC Back-UPS RS 500VA při zatížení okolo 100 W zvládne pracovat bezmála 20 minut, při zatížení zmiňovaným herním PC, tedy více než 350 W, však výdrž klesne pouze na 3 minuty. I to ale pochopitelně stačí k uložení rozdělané práce, byť v některých případech může jít doslova o šibeniční termín.

Pro Fortron Clippers 1K nepředstavuje zatížení 100 W vůbec žádný problém. V takovém případě se baterie vybily až po více než 50 minutách. Hodnota 100 W přitom v současnosti odpovídá průměrným multimediálním sestavám.

Po připojení herního PC se spotřebou přesahující 350 W samozřejmě výdrž rapidně klesla, ale hodnota 20 minut je stále nadprůměrná. Teprve když jsme připojili oba počítače i s monitory, klesla výdrž baterií na 11 minut. Jednoduchým propočtem se tak dostaneme k informaci, že při plném loadu musí baterie vydržet zhruba tři minuty, což je i hodnota udávaná výrobcem. Při 50% zatížení má podle výrobce vydržet UPS pracovat po dobu 9 minut. Účinnost se pohybuje okolo 96 procent (ECO Mode@plně nabitá baterie)

Při úplném vybití je potřeba počítat s dobou nabíjení něco málo přes dvě hodiny, za což vděčíme vysokovýkonné nabíječce s nízkým zvlněním proudu. Při nabíjení se baterie nijak dramaticky nezahřívají, neboť jsou poměrně dobře chlazeny – pomocí aktivního ventilátori. Je však nutné počítat s tím, že při nabíjení je UPS trochu hlučnější. Stále však není tak hlasitá jako většina herních PC.

DSC00485.JPG
DSC00650.JPG
DSC00605.JPG

 

Klady a zápory

+ solidní zpracování, promyšlené detaily

+ možnost využití v racku i jako věže

+ vysoký výkon

+ propracovaná vzdálená správa

+ možnost výběru z různých kapacit

 

- UPS je při nabíjení trochu hlučnější

- na potřeby většiny domácností naddimenzovaný výkon

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fortron Clippers 1K

 

Závěrečné hodnocení

Fortron Clippers 1K je sice nejmenším z vrhu, ale i tak má výkonu na rozdávání. Velkou předností je možnost využití v režimu racku i věže. Díky vysokému modelu má tento model šanci zaujmout především firemní klientelu a velmi náročné uživatele.

 

Fortron Clippers 1K

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

maikeru2 MAI

Šum

maikeru2 23. 12. 2022 20:41

Už nikdy nevěřím vaším recenzím. Koupil jsem si tento UPS a překvapivě "je trochu hlučnější' nejen při nabíjení, ale i při normálním provozu, jelikož ty ventilátory se nevypínají a jedou neustále a to na maximálních otáčkách. S herním PC to není porovnatelné, nejde se tady vůbec nacházet hlučí skoro jako vysavač.

Máš něco na srdci?

nahoru