Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: SPC Gear GEM Plus – na hmotnosti záleží

Recenze: SPC Gear GEM Plus – na hmotnosti záleží

Recenze
SPC Gear GEM Plus, černá_1998474194
SPC Gear GEM Plus, černá
826 Kč 999 Kč

Zajímavou novinkou mezi ultralehkými herními myšmi je model SPC Gear GEM Plus. Přestože má nastavenou poměrně rozumnou cenovku, svými parametry se může směle měřit s dražšími hlodavci.

V posledních měsících jsou naprostým hitem ultralehké myši s dírkovanou konstrukcí, tento fenomén přitom odstartovala značka Glorious. Svižná a lehká práce s takovými modely učarovala i celé řadě profesionálních hráčů. Ne každému ale taková konstrukce vyhovuje, prostřednictvím dírkované vrchní části se totiž do útrob myši dostávají nejrůznější nečistoty, které pak není vůbec lehké vyčistit.

Pokud jste se takovým problémům chtěli vyhnout, nezbývalo než pořídit model s klasickou plnou konstrukcí, který však tak nízkou hmotnost nenabídl. To však neplatí v případě modelu SPC Gear GEM Plus, který má velmi nízkou hmotnost i při zachování nízké konstrukce.

Hlavní přednosti modelu SPC Gear GEM Plus:

  • Herní optická myš
  • Velmi nízká hmotnost – 67 gramů
  • Mikrospínače Kailh GM 8.0 – životnost 80 milionů kliknutí
  • Snímač PixArt PMW3370 s vysokou citlivostí - až 19 000 DPI
  • Poutavé ARGB podsvícení
  • Kvalitní opletený paracord kabel
  • Možnost programování přes pokročilý software

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SPC Gear GEM Plus

 

Technické parametry

Testovaný model: SPC Gear GEM Plus, černá

Určení: Herní

Snímač pohybu: Optický

Model snímače: PixArt PMW3370

Maximální citlivost: 19 000 DPI

Typ spínače: Kailh

Počet tlačítek: 6

Kolečko: Mechanické

Podsvícení: ARGB

Doba odezvy: 1 ms

Ergonomie: pravoruká

Připojení: USB Type-A

Délka kabelu: 1,8 m

Rozměry: 126 x 65,7 x 38,5 mm

Hmotnost: 67 g

 

Obsah balení

Balení počítačových periferií nebývá kdovíjak nápadité, v případě modelu SPC Gear GEM Plus to ale rozhodně neplatí. Od výrobce totiž dostanete plastovou krabičku se čtyřmi jistícími klipy po stranách. Trochu připomíná odolný cestovní kufr. Balení tak dobře může na počítačovém stole posloužit pro uskladnění drobností a nemusíte ho vyhazovat, jak bývá u kartónových krabiček zvykem.

Další výhodou je, že ke v tomto netradičním obalu hlodavec daleko lépe chráněn proti poškození během transportu. Uvnitř je navíc vložen ještě do speciálního plastového pořadače, aby byl až do dodání skutečně jako v bavlnce. Dodávané příslušenství čítá návod k použití, druhou sadu nalepovacích padsurferů a nálepku s logem výrobce.

DSC02136.JPG
DSC02140.JPG
DSC02143.JPG

 

Vzhled a kvalita zpracování

Hned na úvod se sluší zmínit, že s myší SPC Gear GEM Plus cílí i na profesionální e-sport. Produkty tohoto výrobce totiž využívá například polský tým PACT. Nenechte se tedy zmást líbivější cenovkou, než je u progamingového náčiní zvykem. Testovaný hlodavec představuje vrchol nabídky společnosti SPC Gear.

Případní zájemci tedy mohou v praxi počítat s prvotřídním zpracováním a promyšlenými detaily, jak se koneckonců na periferii vyšší třídy sluší a patří. Ještě před začátkem testu jsme se obávali, že snížení hmotnosti bez děrované konstrukce se nepříjemně promítne do celkové tuhosti myšky. Opak je ale pravdou, plastové části se nikde neprohýbají ani nevržou. A to i ve chvíli, kdy se o periferii opřete plnou vahou.

Pevnost myšky je s ohledem na nízkou hmotnost až neskutečná, tohle se společnosti SPC Gear opravdu povedlo. Celkovou kvalitou zpracování i použitými materiály se testovaný kousek může směle měřit s herními myšmi, které mají klidně i dvakrát či třikrát vyšší cenovku.

Přestože v případě děrovaných modelů SPC Gear nabízí myši v bílém i černém provedení, novinka GEM Plus je k mání výhradně v černé barvě. Na líbivém designu se značně podepisuje také RGB podsvícení, kterému se však detailněji budeme věnovat až v řádcích níže.

DSC02149.JPG
DSC02156.JPG
DSC02160.JPG

 

Ergonomie v praxi

Hlavní hrdina dnešní recenze není nijak zvlášť tvarován. Masivní prohnutí v oblasti palce pravé ruky a mírný náklon vrchní strany byste u modelu SPC Gear GEM Plus hledali marně. Některým uživatelům to bude pochopitelně vadit, jiní to ale naopak uvítají. Ergonomických myší je totiž na pultech obchodů celá řada, pokud ale uživatelům nevyhovují, jejich možnosti výběru se v rámci progamingového náčiní velmi zmenšují. Čím širší bude nabídka symetrických hlodavců, kterých je zatím na trhu poskrovnu, tím lépe.

Sluší se nicméně podotknout, že i přes symetrickou konstrukci doporučuje výrobce použití tohoto hlodavce pro praváky. Je to dáno tím, že na levé straně se nachází dvě programovatelná tlačítka, která by jinak leváci ovládali malíčkem jen velmi těžko. Jak jsme se ale přesvědčili v praxi, samotnou myš je možné ovládat i levou rukou, byť se uživatel připraví o programovatelná tlačítka.

Proporce myšku jsou standardní, konkrétně rozměry 126 x 65,7 x 38,5 mm dobře sednou jedincům se střední i větší rukou. Bočnice navíc nejsou hladké, ale mají drobné vzorování, díky čemuž je úchop o poznání jistější.

Samozřejmě tou největší předností je hmotnost 67 g. Díky tomu máte při hraní pocit, jako byste doslova „poletovali“, myška zkrátka klouže po herní podložce strašně snadno a s velkou lehkostí. Ergonomie mi subjektivně sedla více než u modelu Glorious Model O. O pár gramů vyšší hmotnost sice u hlavního hrdiny dnešní recenze nepoznáte, ale Glorious Model O je o něco nižší, kvůli čemuž nepodpírá tak dobře ruku.

S ergonomií tak trochu souvisí také USB kabel myšky. Je totiž celý oplétaný ve stylu paracord, díky čemuž se nikde nezamotává na nedrhne. Pro úplnost ještě dodejme, že má délku 1,8 m a je zakončen pozlaceným USB kabelem.

DSC02180.JPG
DSC02194.JPG
DSC02206.JPG

 

Ovládací software

Aby si mohl uživatel nakonfigurovat myš přesně podle svých preferencí, je nutné nainstalovat obslužnou aplikaci. Tu byste v balení hledali marně, je nutné ji stáhnout ze stránek výrobce. K dispozici je vcelku pochopitelně zdarma.

Možnosti nastavení jsou vcelku široké, přesto si program zaslouží pochvalu za svou přehlednost, i když není lokalizován do češtiny. Je k dispozici v angličtině. Jednotlivá nastavení jsou totiž rozdělena do čtyř skupin. V první můžete přemapovat funkce jednotlivých tlačítek, ve třetí nastavit podsvícení myšky a ve čtvrté pak makra, a to včetně rozsáhlého průvodce pro jejich vytváření.

Záměrně jsme vynechali druhou záložku, která obsahuje velmi široké možnosti nastavení, které navíc můžete ukládat a do osmi různých profilů – například podle zvolené hry. Nachází se zde nastavení DPI, polling rate, rychlost myši, scrollování i dvojkliku, ale především možnost úpravy LOD (Lift-Off Distance) v rozmezí 1 až 2 mm. V praxi tak můžete přesně určit, jak vysoko nad podložkou má myš zaznamenávat pohyb. To se hodí především FPS hráčům, kterým může být i největší podložka příliš malá.

Snímek obrazovky (44).jpg
Snímek obrazovky (45).jpg
Snímek obrazovky (46).jpg

 

Velmi přesný senzor

Jedním z hlavních lákadel testované myši je senzor PixArt PMW3370, který se chlubí velmi vysokou citlivostí až 19 000 DPI. V obslužném softwaru si přitom můžete nastavit šest různých hodnot, které budete snadno a rychle přepínat pomocí tlačítka na vrchní straně myšky (nad kolečkem). Každá přednastavená hodnota má přitom vlastní barvu, takže hned na první kliknutí vidíte, jak máte myš nastavenou – celá totiž problikne právě v takové barvě, jaké je zrovna nastavené DPI. Následně se podsvícení vrátí do přednastaveného režimu. 

Je pravdou, že například Logitech nabízí ještě citlivější senzor – jeho model zvaný HERO (High Efficiency Rated Optical) zvládá až 25 600 DPI. Jednak je ale ultralehká myš s tímto senzorem Logitech G Pro X Superlight téměř dvakrát tak drahá, jednak je tato vysoká hodnota již v praxi velmi obtížně použitelná. Při nejjemnějším nastavení se však již neobejdete bez kvalitní herní podložky, v opačném případě totiž hlodavec poskakuje na stole jako splašená koza.

To ale koneckonců platí také o testovaném modelu SPC Gear GEM Plus, který nejlepší výsledky podává na kvalitní podložce. My jsme jej testovali na podložce Logitech G440, na které myška fungovala skvěle. Nejvíce času jsem strávil během testů při hraní League of Legends, kde byla přesnost myšky opravdu znát. Obzvláště v porovnání s mým soukromým modelem Logitech G303 Daedalus Apex, který má senzor s rozlišením „jen“ 12 000 DPI. Nešlo přitom pouze o rychlost, ale například i o přesnost míření. Samozřejmě mezi oběma modely je rozdíl několika let, což je v progamingovém světě zkrátka znát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzor PixArt PMW3370

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob myši

 

Perfektní kluzkost, dobrá odezva tlačítek

Už na snímcích výše si pozornější čtenáři mohli všimnout, že SPC Gear GEM Plus má samostatné levé a pravé tlačítko. Díky tomu se i při zběsilých akcích neprohýbá při stisku jednoho tlačítka zároveň i to druhé, což bývá častý neduh levnějších modelů. Obzvláště v esportových kláních, kde o vítězství rozhodují milisekundy, je taková drobnost více než důležitá.

Mikrospínače Kailh GM 8.0pod tlačítky nabízí jemný odpor při stisku, hmatová odezva je díky tomu velmi dobrá a hlavně přesná. Návrat tlačítek do výchozí polohy je bleskurychlý. Odezvu tlačítek si můžete navíc ještě nastavit individuálně v ovládacím softwaru, a to od 1 ms až po 100 ms v krocích po 20 ms. Výrobce odhaduje u spínačů životnost 80 milionů kliknutí.

Rolovací kolečko, které slouží zároveň jako prostřední tlačítko, je odlehčené a krokové. Při rolování tak nabízí jemnou odezvu. Povrch kolečka je vyroben z jemně vzorované gumy, díky tomu se nám ani při zpocených rukách nestávalo, že by kolečko nějak prokluzovalo. Dohromady je k dispozici šest programovatelných tlačítek – kromě kolečka a pravého a levého tlačítka tedy ještě další dvě na boku myšky a ovladač DPI.

Když jsme v řádcích výše uváděli, že s myší SPC Gear GEM Plus máte při hraní pocit, jako byste „létali“, nebyla to úplná nadsázka. Tato myška se totiž vyznačuje velmi snadnou kluzkostí na podložkách. To je zásluha především velkého padsurferu v přední části myši, vzadu pak nalezneme dva menší. Brusle z PTFE jsou poměrně univerzální, dobře budou fungovat na standardních, „kontrolních“ nebo dokonce „rychlostních“ podložkách.

DSC02189.JPG
DSC02199.JPG
DSC02203.JPG

 

Budiž světlo!

Co by to bylo za herního hlodavce, kdyby nesvítil? U myšky SPC Gear GEM Plus nabízí výrobce plně přizpůsobitelné podsvícení ARGB, včetně mnoha stylových efektů a individuálního nastavení barev a jasu. Světelných efektů je k dispozici celkem devět a v případě potřeby je možné podsvícení i zcela vypnout.

Nelekejte se, že byste s myškou SPC Gear GEM Plus rozpoutali na stole bouřlivou diskotéku. Svítí totiž jen decentně kolečko, logo výrobce v zadní části a úzký pruh, který lemuje spodní zadní část. Osvětlení je tedy decentní a díky němu okamžitě víte, kde se myš nachází jen skrze periferní vidění, a to klidně i uprostřed noci.

DSC02245.JPG
DSC02250.JPG
DSC02254.JPG

 

Klady a zápory

+ skvělý poměr cena/výkon

+ příjemná ergonomie, velmi nízká hmotnost

+ navzdory nízké hmotnosti celkově dobrý pocit z pevnosti myši

+ přesný a rychlý senzor

+ brusle z PTFE

 

- myš se nabízí pouze v černé barvě

- obslužný software není lokalizován do češtiny

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

SPC Gear GEM Plus

 

Závěrečné hodnocení

Společnost SPC Gear dovede vyrábět velmi povedené herní příslušenství, o čemž jsme se přesvědčili již v létě při recenzi sluchátek SPC Gear VIRO. Myška SPC Gear GEM Plus jen potvrzuje, že laťka kvality je u produktů tohoto výrobce nastavena opravdu vysoko. V dané cenové třídě byste lepší ultralehkou myš hledali marně. Testovaný kousek vyniká kromě nízké hmotnosti také přesným a rychlým senzorem, bruslemi z PTFE a v neposlední řadě i špičkovou kvalitou zpracování.

 

SPC Gear GEM Plus

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru