Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Stylovka s brilantním obrazem. Vyzkoušeli jsme monitor Dell S2723HC

Stylovka s brilantním obrazem. Vyzkoušeli jsme monitor Dell S2723HC

Recenze
Dell S2723HC - LED monitor 27"_904172182
Dell S2723HC - LED monitor 27"
Produkt není určen k prodeji.

Monitory od Dellu jsou velmi oblíbené ve firmách pro své nepopiratelné kvality, a je úplně jedno, zda se bavíme o kvalitě zobrazení či špičkové ergonomii. Model Dell S2723HC nicméně ukazuje, že panely tohoto výrobce mají daleko širší uplatnění a líbivý vzhled.

Před časem jsme se podívali na zoubek monitoru Dell P2722HE, který je typickým zástupcem profesionální řady od Dellu. Někteří jedinci by mu tak mohli vyčítat usedlejší vzhled, který je přeci jen pro korporátní prostředí poměrně typický. Hlavní hrdina dnešní recenze – monitor Dell S2723HC na to jde jinak. Převlékl se do trochu elegantnějšího kabátu, ale přitom si zachovává všechny klíčové přednosti, které jsou pro monitory od Dellu typické.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitor Dell S2723HC

Technické parametry

Testovaný model: Dell S2723HC - LED monitor 27"

Typ displeje: IPS

Úhlopříčka displeje: 27“

Rozlišení: 1920 x 1080 (FullHD)

Poměr stran: 16:9

Frekvence: 75 Hz

Doba odezvy: 4 ms

Jas: 300 cd/m2

Rozteč bodů: 0,311 mm

Statický kontrast: 1000 :1

Barevná škála: sRGB (99%)

Povrch displeje: Matný

Blue light reduction: Ano

AMD FreeSync: Ano

Rovná obrazovka: Ano

Výškově nastavitelný: Ano

Pivot: Ano

Montáž na zeď: Ano (VESA 100 x 100)

Konektory: HDMI, 1x DP 1.2, USB 3.2, audio výstup jack 3,5 mm

Rozměry: 609,9 x 363,6 x 54,03 mm

Hmotnost samotného monitoru: 4,65 kg

Představení monitoru Dell S2723HC

Vzhled a kvalita zpracování

Monitoru od Dellu mají vcelku pochopitelně podobné designové rysy. Nemůžeme se ale ubránit pocitu, že řada S má o něco líbivější křivky, což dokládá i hlavní hrdina dnešní recenze – model Dell S2723HC. Patrně je to dáno i použitým stříbrným podstavcem, který působí díky zaoblenějším liniím tak nějak kompaktněji. Také spodní část podstavce není tak „rozkročená“ jako u některých dalších modelů od Dellu. Přesto stabilně podpírá monitor a dobře ho drží vždy ve zvolené pozici.

Zadní strana monitoru navíc není nudně černá, jako u většiny kancelářských modelů. Výrobce zvolil stejně stříbrnou barvu jako u podstavce, zadní strana má na sobě navíc jemný vzor, díky čemuž působí, jako kdyby byla potažena nějakou látkou.

Výrobce samozřejmě monitor takto navrhnul z ryze praktického hlediska. Tenký rámeček nejenže dobře vypadá, zároveň díky němu nevzniká zbytečně velký prostor v případě, že používáte dva či více displejů vedle sebe. Matné plasty zase zabraňují ulpívání zbytečných otisků prstů, když s přístrojem manipulujete.

Design lze celkově hodnotit spíše jako elegantní a střídmý. Použité plasty jsou velmi pevné a jejich slícování bez sebemenší chybičky. Kvalitě zpracování tak není co vytknout.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Design testovaného kousku se povedl

Kvalita zobrazení

Když jsme se pokochali designem samotného monitoru, můžeme se rovnou vrhnout na kvalitu displeje. Pravidelní čtenáři si možná ještě vzpomenou na recenzi profesionálního modelu Dell P2722HE, který jsme zmiňovali již v úvodu tohoto článku. Má totiž velmi podobné technické parametry jako hlavní hrdina dnešní recenze. U něj ale výrobce myslel na to, že jej lidé často budou používat v domácích podmínkách, a tak některé parametry s ohledem na to vylepšil.

V praxi se tak testovaný Dell S2723HC chlubí stejně velkou 27“ úhlopříčkou a rozlišením Full HD, tedy tradičních 1920 x 1080 obrazových bodů, je však rychlejší. Místo standardních 60 Hz disponuje obnovovací frekvencí 75 Hz.

Opravdoví hardcore hráči budou sice namítat, že se plnokrevné herní monitory dnes již chlubí výrazně vyšší obnovovací frekvencí v řádu stovek Hz, ale i tak je rozdíl v praxi poznat. Zásluha je to i technologie AMD FreeSync, která přispívá k plynulejšímu chodu obrazu. Pochopitelně je tato funkce dostupná ale pouze u grafických karet od AMD.

Velmi dobře na tomto zobrazovadle působí tedy filmy a seriály, určitě se nemusíte obávat ani her. Patrně není potřeba ale zdůrazňovat, že vysokofrekvenční panely stavěné od prvního do posledního šroubku na hraní jsou ještě na jiném levelu. Nicméně se zapnutým herním režimem jsme nepozorovali žádné rozmazávání obrazu či jiné neduhy.

Rychlejší je také odezva, dosahuje hodnoty 4 ms, což není na panel s technologií IPS vůbec špatná hodnota. Pro úplnost dodejme, že jas dosahuje hodnoty 300 cd/m2 a dynamický kontrast 12 000 000:1.

Kvalita zobrazení se přitom drží stále na vysoké úrovni, stejně jako u profesionální řady P. I přes použití matného panelu jsou zobrazované barvy poměrně živé, a přitom působí přirozeným dojmem. Pokud na něm zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zkrátka zobrazeny přesně tak, jak mají. Tomu přispívá také kvalitní rovnoměrné podsvícení po celé obrazové ploše monitoru.

Výtky nemůžeme mít ani ke kvalitě pozorovacích úhlů, jsou totiž nadprůměrné. Výrobce udává hodnoty 178°/178°.

V otázce kvality obrazu nesmíme zapomenout ani na pokročilé technologie, jako je například ComfortView. Ta omezuje vyzařování škodlivého modrého světla a také blikání monitoru. Při delším sledování tím pádem snižuje únavu zraku.

K dispozici je i celá řada obrazových režimů. Vedle standardního obrazu tak může uživatel využít například filmový, FPS, RTS či cool režim. Zachytit jednotlivé obrazové režimy fotoaparátem bohužel není příliš jednoduchý úkol. Rozdíly totiž nejsou tak výrazné jako naživo. Přesto jsme se pokusili jednotlivé žánry vyfotografovat. Výsledek můžete posoudit sami na snímcích níže.

DSC08730.JPG
DSC08737.JPG
DSC08746.JPG

Přímý pohled na displej

DSC08854.JPG
DSC08860.JPG
DSC08841.JPG

Pohled zprava

DSC08836.JPG
DSC08816.JPG
DSC08824.JPG

Pohled zleva

DSC08794.JPG
DSC08801.JPG
DSC08788.JPG

Pohled seshora

DSC08762.JPG
DSC08770.JPG
DSC08771.JPG

Pohled zespodu

DSC08871.JPG
DSC08876.JPG
DSC08883.JPG

Obrazové režimy

Ergonomie se povedla

Většina lidí tráví u počítačů poměrně dlouhou dobu, právě proto je velmi důležitá otázka ergonomie. A platí to i u monitorů, i když tuto otázku výrobci často podceňují. V případě modelů od Dellu to ale neplatí, ty jsou naopak vychvalovány až do nebes díky špičkové ergonomii.

A model Dell S2723HC v tomto ohledu není výjimkou, byť rozsahy nastavení nejsou tak široké jako u premianta třídy od Dellu, kterého jsme měli možnost testovat před časem. Řeč je opět o modelu Dell P2722HE. I tak by ale možnosti nastavení mohla testovanému monitoru Dell S2723HC závidět celá řada konkurentů.

V první řadě se sluší zmínit, že monitor je možné monitor polohovat výškově v rozmezí 150 mm, což by mělo stačit i náročným uživatelům. Stejně tak je možné tento panel naklánět směrem nahoru a dolů, a to od -5˚ do 21˚. Natáčení do stran také nechybí, podstavec zvládne –45° až 45°.

Nechybí ani funkce pivot, tedy možnost přetočení panelu o 90°, kdy užší strana bude v podstatě vespod. To přijde vhod například pro editování dlouhých letákových nabídek, webových stránek a v neposlední řadě pro čtení dlouhých textů, ale stejně tak může být pivot potřebný při hraní na více monitorech najednou.

Monitor je možné také připevnit na zeď prostřednictvím standardu VESA. V takovém případě se však ochudíte o široké možnosti polohování samotného stojanu.

DSC08627.JPG
DSC08686.JPG
DSC08691.JPG

Ukázky maximálních náklonů a možného otáčení

Konektivita, obsluha a další praktické zkušenosti

Obsluha celého monitoru je možné prostřednictvím tlačítek na spodní straně. Celkově si výrobce za zpracování OSD nabídky zaslouží pochvalu, neboť je velmi intuitivní, a tedy i snadno nastavitelná.

Spotřeba monitoru se v praxi pohybovala okolo 18 W. To je víceméně hodnota, která odpovídá i modelům z profesionální řady P od Dellu, tedy pokud se bavíme o obrazovkách stejné velikosti. V úsporném režimu si pak panel vzal z elektrické zásuvky méně než 0,3 W.

Celková spotřeba může o něco vzrůst v souvislosti s připojenými periferiemi. Připojený notebook totiž prostřednictvím standardu USB-C lze i nabíjet, USB Power Delivery zvládne až 65 W.

Pokud upřednostňujete čistotu na stole a minimum periférií, potěší vás patrně i vestavěné stereo reproduktory s celkovým výkonem 6 W (2x 3W). Jejich kvalita je však spíše průměrná. Díky konektoru jack 3,5 mm ale můžete přímo k monitoru připojit klidně i externí reproduktory nebo sluchátka a jedním kabelem vše propojit k notebooku.

Z další konektorové výbavy se sluší zmínit jeden Super Speed USB 5 Gbps (USB 3.2 Gen1) downstream port typu A s 10W nabíjením, jeden SuperSpeed USB 5 Gbps (USB 3.2 Gen 1) Type-A downstream port, jeden port HDMI (verze 1.4). DisplayPort bohužel k dispozici není.

DSC08710.JPG
DSC08713.JPG
DSC08870.JPG

Konektorová výbava a možnosti ovládání

Klady a zápory

+ věrné barevné podání, solidní pozorovací úhly

+ vyšší obnovovací frekvence než u základních modelů

+ AMD FreeSync

+ velmi dobré možnosti ergonomie

+ široká škála přednastavených obrazových režimů

+ funkce šetřící oči

 

- nemá DisplayPort

- pro jedince požadující vyšší rozlišení se hodí jiné monitory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dell S2723HC

Závěrečné hodnocení

Dell S2723HC je takový malý všeuměl. Poslouží při konzumaci multimédií, ale díky vyšší obnovovací frekvenci také během hraní her. IPS obrazovka má natolik věrné barevné podání, že se hodí klidně i na úpravu fotografií. Vyzdvihnout si rozhodně zaslouží i špičková ergonomie. Potěší také množství nabízených technologií. Ty šetří zrak, ale zároveň také zpříjemňují práci na PC.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru