Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Co umí moderní NAS? Testujeme Synology DiskStation DS220+ a systém DSM 7

Co umí moderní NAS? Testujeme Synology DiskStation DS220+ a systém DSM 7

Recenze
Synology DiskStation DS220+_614760645
Synology DiskStation DS220+
Produkt není určen k prodeji.

Operační systém DiskStation Manager (DSM), který je aktuálně k mání již v sedmé verzi, je nejpopulárnější platformou pro NAS servery na světě. Co umí v praxi, si společně ukážeme na populárním modelu DiskStation DS220+.

Řada lidí v dnešní době řeší, jak a kam ukládat svá data. Přeci jen množství počítačů v domácnostech neustále roste a ideální je mít přístup k datovému úložišti nejen z nich, ale například také z chytrého televizoru, tabletů a v neposlední řadě také smartphonů. Právě v takových případech přijde vhod i NAS server Synology DiskStation DS220+, který si dnes důkladně proklepneme. A zároveň si ukážeme, že toho umí daleko více, než jen ukládat data…

Proč si koupit NAS server Synology DiskStation DS220+?

  • Má dvoujádrový procesor s boostem až 2.9 GHz
  • Nabízí ochranu dat RAID 1
  • Jde o skvělé multimediální centrum
  • Snadno ho propojíte s mobilními zařízeními

Představení NAS serveru Synology DiskStation DS220+

Operační systém DSM 7 a jeho možnosti

Ještě než se podíváme na „železo“, představíme si přednosti platformy DiskStation Manager. Tou se chlubí všechny NAS servery od společnosti Synology a ona je jedním z hlavních důvodů, proč jsou zařízení tohoto výrobce tolik vyhledávaná.

Pro operační systém DSM je typické úhledně vyhlížející grafické prostředí, které pracuje s klasickými ikonami, plochou i nejrůznějšími okny se ovládá skvěle. V základu je NAS server od Synology pouhým datovým úložištěm, které zobrazuje základní informace o provozu a vytížení celého systému. Už při rozkliknutí ovládacích panelů zjistíme, že máme k dispozici stejně široké možnosti nastavení jako u běžného počítače s Windows.

Snímek obrazovky (89).jpg
Snímek obrazovky (91).jpg
Snímek obrazovky (92).jpg

Ukázka operačního systému DSM 7

Monitorovací prvky systému přitom automaticky hlídají, zda jste neprovedli některá nastavení špatně, a tak například omylem nevyřadili z provozu internetové připojení. Měnit je možné nejen uživatelská práva, ale například i takové drobnosti, jako je přihlašovací obrazovka.

Tím ale možnosti NAS serveru od Synology opravdu nekončí. Co by to bylo za operační systém, kdyby do něj nebylo možné instalovat další aplikace? Právě k tomu slouží takzvané Centrum balíčků. V něm uživatelé naleznou zdarma dostupné aplikace pro automatickou zálohu počítačů v síti, vytvoření mail serveru nebo cloudu a například i obsluhu kamerového systému či vlastního fotoalba, které bude přístupné nejen v lokální síti, ale i prostřednictvím internetu.

Aplikací je k dispozici skutečně požehnaně. NAS server se tedy může snadno přetvořit na zařízení, které poslouží komukoliv. Představit všechny aplikace je nad možnosti tohoto článku, prohlédnout si kompletní nabídku navíc můžete přímo na stránkách Synology. Společně si alespoň nyní představíme deset aplikací, které osobně využívám na NAS serveru od Synology nejčastěji:

Synology Photos

Synology Photos je víc než jen pouhý prohlížeč fotografií. Je to celá služba, která nabízí všechny nástroje, které profesionální i amatérský fotograf ocení při správě fotografií. Automatizované nástroje pomáhají obsah seskupovat, filtrovat, organizovat a sdílet a současně uchovávají vaše vzpomínky v bezpečí. Kromě pokročilé správy dovoluje Synology Photos také bezpečné sdílení fotografií, a to klidě i celých alb. Snadno můžete procházet svá alba z mobilu na cestách, a rovnou zazálohovat všechny vytvořené momentky.

Synology Photos v akci

Web Station

Web Station vám umožní snadno hostovat a zveřejňovat vlastní webové stránky. Po instalaci balíčku PHP můžete navíc neomezeně vytvářet dynamické webové stránky pro osobní nebo obchodní činnost.

webstation_1606376485_1.png
webstation_1606376504_1.png
webstation_1606376512_1.png

Ukázka z aplikace Web Station

Mediální server

Mediální server poskytuje mediální služby, díky kterým můžete na domácích zařízeních Synology NAS s protokoly DLNA/UPnP procházet soubory a přehrávat multimediální obsah. Díky Mediálnímu serveru můžete snadno připojit zařízení, jako např. TV nebo stereo systémy, k domácí síti, přenášet do těchto zařízení multimediální soubory ze stanice Synology NAS a vychutnávat si hudbu, fotografie a videa.

mediaserver_1606449098_1.png
mediaserver_1606449098_2.png
mediaserver_1606449098_3.png

Ukázka z aplikace Mediální server

Antivirus Essential

Viry se nevyhýbají prakticky žádným počítačovým systémům, dobré je na to myslet samozřejmě také u NAS serverů. Antivirus Essential je bezplatný a jednoduchý balíček, který chrání vaše zařízení a soubory před viry. Pokud by vám antivirus přímo od Synology nevyhovoval, není problém stáhnout například bezpečnostní řešení od McAfee.

antivirus_1606464285_1.png
antivirus_1606464285_2.png
antivirus_1606464285_3.png

Ukázka z aplikace Antivirus Essential

Surveillance Station

Surveillance Station je webová aplikace, která dokáže spravovat IP kamery a chránit tak váš domov nebo pracovní prostředí. Díky aplikaci Surveillance Station si můžete prohlížet a nahrávat videa živého zobrazení, nastavit plán nahrávání, přehrávat nahrané události ve webovém prohlížeči, zařízení VisualStation nebo mobilním zařízení určeném pro vzdálený monitoring. V případě významné události vám může být zasláno také upozornění.

surveillancestation_1606790935_1.png
surveillancestation_1606790935_2.png
surveillancestation_1606790935_3.png

Ukázka z aplikace Surveillance Station

Synology MailPlus

Synology MailPlus je výkonná služba webové pošty s celou řadou funkcí. E-maily můžete odesílat do libovolného poštovního serveru a také je z něho přijímat a můžete centrálně spravovat všechny příchozí a odchozí e-maily. Pomocí vestavěných nálepek a textových nástrojů můžete sestavit nádherně naformátovaný e-mail. Služba MailPlus také nabízí funkce popisků a inteligentního hledání, které vám pomohou snadno najít a spravovat svoje e-maily.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka z aplikace Synology MailPlus

Synology Office

Synology Office je aplikace zaměřená na spolupráci, určená k vytváření dokumentů, tabulek a snímků ve službě Synology Drive. Pomocí různých integrovaných nástrojů můžete upravovat soubory a se spolupracovníky si můžete vyměňovat nápady prostřednictvím interaktivních komentářů a modulů plug-in Synology Chat. Soubory s důvěrným obsahem je možné šifrovat pomocí hesel a zajistit tak vyšší ochranu soukromí.

spreadsheet_1606383176_1.png
spreadsheet_1606383176_2.png
spreadsheet_1606383176_3.png

Ukázka z aplikace Synology Office

Audio Station

Pomocí služby Audio Station a její mobilní aplikace DS audio si můžete užívat velice kvalitní přehrávání, poslouchat rádia, organizovat vlastní hudební sbírku, vytvářet osobní seznamy stop a kdekoli je sdílet s přáteli.

audiostation_1606448747_1.png
audiostation_1606448747_3.png
audiostation_1606448747_4.png

Ukázka z aplikace Audio Station

Video Station

Služba Video Station umožňuje intuitivně a pohodlně spravovat a sledovat vaší sbírku videí – filmů, TV pořadů, domácích videí a záznamů TV. Nabízí možnost okamžitého sledování videí pomocí datového proudu na vašich počítačích, zařízeních AirPlay, zařízeních se systémem iOS/Android, tabletech či noteboocích se systémem Windows, televizorech se systémem Android a na dalších zařízeních. Navíc můžete svá videa obohatit plakáty a titulky z internetu a vytvořit seznam videí, na která se chcete podívat, nebo seznam oblíbených položek umožňující rychlý přístup k nim.

videostation_1606449269_3.png
videostation_1637548235_1.png
videostation_1637548283_1.png

Ukázka z aplikace Video Station

Active Backup for Business

Služba Active Backup for Business představuje komplexní, ale centralizované řešení ochrany dat, které pomáhá zálohovat firemní počítače, virtuální počítače, fyzické servery i souborové servery. Využít toto bezplatné řešení, které je velmi intuitivní na obsluhu, můžete i v samozřejmě i v domácnostech. Detailně se celé službě věnujeme v samostatném článku.

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Ukázka z aplikace Active Backup for Business

Co se ukrývá v balení NAS serveru Synology DiskStation DS220+?

Pokud vás samotný operační systém DSM 7 zaujal, je čas se porozhlédnout po zařízení, na kterém jej budete moci využívat. Jak je patrné již z řádků výše, my jsme zvolili NAS server Synology DiskStation DS220+. Ten je dodáván v kartónové krabici přírodní barvy, ve které je velmi pečlivě uložen prostřednictvím kartónového pořadače. Všechno dodávané příslušenství se tak ukládá v samostatné krabici. Konkrétně je řeč o napájecím adaptéru, dvou síťových kabelech, návodu k použití a šroubkům pro přidělání disků.

DSC04289.JPG
DSC04293.JPG
DSC04298.JPG

Balení testovaného NAS serveru

Vzhled a kvalita zpracování

Synology DiskStation DS220+ zaujme na první pohled až překvapivě kompaktními rozměry a dobře maskovanými šachtami pro vložení pevných disků. Ty se totiž ukrývají pod odnímatelným plastovým krytem. Ten kombinuje lesklé i matné části, díky čemuž zařízení působí líbivým dojmem. Přední strana ale není doslova jako magnet na otisky, jako tomu bylo u některých předchůdců. Do útrob NAS serveru je možné vložit dva pevné disky a samozřejmě také SSD jednotky.

Na čelní straně jsou umístěny indikační diody, stejně jako pohotovostní tlačítko a tlačítko USB Copy. Pyšní se tu zároveň také jeden USB port standardu 3.0, druhý USB 3.0 port je pak umístěn na zadní straně, kde se nachází také dvojice portů 1GbE RJ-45 společně s napájecím portem. Na zadní straně nalezneme také tlačítko Reset a slot zabezpečení pro kabel Kensington.

Celé tělo zařízení působí velmi robustním a odolným dojmem, neboť je kovové. Také samotné tělo NAS serveru je černé. Za pozornost stojí i spodní strana NAS serveru, kde se nachází masivní průduchy sloužící k lepšímu proudění vzduchu. Vzadu se pak nachází aktivní ventilátor. Zapomenout nesmíme ani na čtyři gumové nožičky na spodní straně, jež mají zajistit stabilitu zařízení a zároveň minimalizovat přenášené vibrace. 

DSC04317.JPG
DSC04324.JPG
DSC04326.JPG

Vzhled a kvalita zpracování testovaného NAS serveru

Instalace disků

Ještě než podrobíme NAS server Synology DiskStation DS220+ podrobným testům, je nutné do něj nainstalovat disky. K šachtám s pevnými disky se dostanete po odklopení čelní lesklé plastové desky. Ta je u zařízení uchycena pomocí gumových zarážek. Určitě se tedy nebojte zabrat silou trochu více směrem k sobě, abyste ji odejmuli.

Pod krytem se ukrývají již samotné rámečky. Ty mají bezšroubkové uchycení, které je navíc vybaveno gumovými distančními podložkami pro lepší tlumení vibrací disků. Pozornější čtenáři si jistě nyní kladou otázku, proč jsme tedy v řádcích výše zmiňovali, že součástí balení jsou i šroubky. Odpověď je jednoduchá. Rámečky jsou primárně určeny pro tradiční 3,5palcové disky. Pokud bychom do nich ale chtěli vložit 2,5palcové verze (například rychlejší SSD jednotky), konstrukce rámečku to umožní, pouze je nutné disky přišroubovat.

DSC04412.JPG
DSC04415.JPG
DSC04421.JPG

V praxi je instalace 3,5palcových disků díky bezšroubkovému mechanizmu otázkou maximálně pár minut

První spuštění

Po instalaci disků je nutné ještě nainstalovat operační systém DSM 7, čehož se nemusí obávat ani technicky méně zběhlí uživatelé. V praxi totiž stačí připojit NAS server k domácí nebo firemní síti a vyhledat úložiště prostřednictvím adresy find.synology.com v internetovém prohlížeči. Následně vás graficky velmi přehledný průvodce provede celým nastavením NAS serveru, a to včetně instalace operačního systému. Zabere to opět pár minut.

Snímek obrazovky (76).jpg
Snímek obrazovky (77).jpg
Snímek obrazovky (78).jpg

Nastavení NAS serveru krok za krokem

Praktické zkušenosti

K tomu, aby dokázal všechny funkce a nainstalované aplikace NAS server obsloužit, potřebuje i poměrně dost výkonu. O ten se v případě testovaného modelu stará dvoujádrový procesor Intel Celeron J4025 taktovaný na 2,0 GHz, který se však dovede v případě potřeby sám přetaktovat až na 2,9 GHz. K dispozici jsou 2 GB operační paměti, které je však možné snadno rozšířit až na 6 GB. Zběhlejším uživatelům je tak patrně již jasné, že jde v podstatě o malý počítač, který se za svůj výkon nemusí rozhodně stydět.

Během redakčních testů jsme nedokázali potenciál tohoto železa využít na 100 % v podstatě nikdy. Ani při běhu několika nainstalovaných aplikací naráz a k tomu ještě kopírování dat po síti se NAS server nijak dramaticky nezadýchal. Hot swap rámečky se chlubí RAID 0/1 i JBOD, celková kapacita úložiště může dosahovat až 32 TB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný NAS server v akci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný napájecí zdroj

To, jak byl systém vytížen, prakticky nijak neovlivňovalo rychlost přenosu dat. Ta se pohybovala (měřeno prostřednictvím FTP) okolo 225 MB/s během čtení a 208 MB/s při zápisu. Tyto hodnoty se ale odvíjí od vložených disků a kvality sítě. Během testů jsme mimochodem používali čtyři pevné disky Seagate Barracuda 7200.14 - 2 TB.

Jak již bylo uvedeno výše, o chlazení NAS serveru se stará pouze jeden aktivní ventilátor. Ten je navíc velmi tichý, díky čemuž tak paradoxně nejhlučnější částí testovaného kousku byly dva vložené disky. Pracovaly totiž při rychlosti 7200 ot./min. I tak se ale hlučnost pohybovala okolo velmi příznivých 20 dBA. Díky tomu patří Synology DiskStation DS220+ k těm nejtišším NAS serverům na trhu. I díky množství průduchů, které jsou dobře vidět na fotografiích výše, přitom stačí aktivní ventilátor uchladit celou sestavu na 25 °C.

Velmi příznivá je také spotřeba. V úsporném režimu (tedy pokud se zařízení nevyužívá) si NAS server z elektrické zásuvky vezme 4,4 W. Při běžném zatížení pak tato hodnota vzroste na 10,6 W, v plném zatížení pak až na 14,7 W. I to je ale stále velmi příznivá hodnota.

DSC04313.JPG
DSC04361.JPG
DSC04457.JPG

Za celou dobu testování nebyl s NAS serverem žádný problém

Klady a zápory

+ široké možnosti operačního systému DSM 7, intuitivní obsluha

+ relativně kompaktní a přitom bytelná konstrukce

+ velmi tichý chod

+ příznivá spotřeba

+ USB vepředu i vzadu

 

- vyšší pořizovací cena

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Synology DiskStation DS220+

 

Závěrečné hodnocení

Synology DiskStation DS220+ je profesionální datové úložiště, které ocení především velmi nároční uživatelé nebo malé a střední firmy. Kromě slušného výkonu a intuitivního ovládání nabízí největší přidanou hodnotu v podobě vlastního operačního systému DSM 7, který umožňuje nainstalovat širokou řádku aplikací a tím naučit NAS server novým dovednostem.

Synology DiskStation DS220+ 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Bohužel hw zastaralý

Ač se mi Synology po softwarové stránce líbí opravdu hodně, tak ze stránky hw mi příjde zastaralý.. Pokud srovnám možnosti a vybavenost s QNAP, tak je Synology tak o 10 let zpět.U většiny modelů se zasekli na 1 GE portech a dál nic.. Základní výbava (v případě QNAP například téměř základ SFP+ modul), nebo rozšířitelnost dodatečnými moduly je téměř neporovnatelná..

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru