Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Nejlepší fotomobily roku 2020 Recenze
Huawei P40 Pro, 8GB/256GB, White  + Elektronické předplatné čtiva v hodnotě 4 800 Kč na půl roku zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Huawei P40 Pro, 8GB/256GB, White
23 132 Kč 27 990 Kč
Xiaomi Mi 10 PRO, 8GB/256GB, Alpine White  + Elektronické předplatné čtiva v hodnotě 4 800 Kč na půl roku zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Xiaomi Mi 10 PRO, 8GB/256GB, Alpine White
23 132 Kč 27 990 Kč
Apple iPhone 11 Pro Max, 256GB, Silver  + CZC WIRELESS CAR CHARGER 10W/7.5W/5W - black v hodnotě 799 Kč + Apple TV+ na rok zdarma + Elektronické předplatné čtiva v hodnotě 4 800 Kč na půl roku zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Apple iPhone 11 Pro Max, 256GB, Silver
31 066 Kč 37 590 Kč
Samsung Galaxy Note10+, 12GB/256GB, AuraGlow  + Elektronické předplatné čtiva v hodnotě 4 800 Kč na půl roku zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Samsung Galaxy Note10+, 12GB/256GB, AuraGlow
25 612 Kč 30 990 Kč
Huawei P30 Pro, 8GB/256GB, Aurora  + Bezdrátový reproduktor Huawei CM51, šedá v hodnotě 699 Kč + Elektronické předplatné čtiva v hodnotě 4 800 Kč na půl roku zdarma + Kuki TV na 2 měsíce zdarma
Huawei P30 Pro, 8GB/256GB, Aurora
20 660 Kč 24 999 Kč 15 612 Kč 18 890 Kč

Nejlepší fotomobily roku 2020

autor: Petr Kirs
Fotoaparáty v chytrých telefonech jsou rok od roku důležitější, však je také většina z nás používá jako náhradu za běžné kompakty. V tomto speciálu naleznete pravidelně aktualizovaný přehled těch nejlepších fotomobilů na trhu.

Na testy fotomobilů se specializuje již několik let server DxOMark. Ten podle přesně stanovených testů udává bodové skóre fotoaparátům v telefonech a tím stanovuje, který je bez nadsázky nejlepší na světě. Problém je ale v tom, že tato metodika nemusí vyhovovat každému a někteří uživatelé mohou být nakonec velmi zklamaní, jak telefon se špičkovým hodnocením v reálu fotí.

Právě proto jsme se rozhodli speciál o nejlepších fotomobilech pojmout trochu jinak. Jistou roli v něm sice bude hrát hodnocení serveru DxOMark, zároveň se ale zaměříme na reálné zkušenosti z praxe – co nejvíce telefonů v tomto přehledu budeme doplňovat o reálné testy, díky kterým si bude moci každý uživatel udělat skutečnou představu o tom, co daný smartphone dokáže.

Testovat telefony, se kterými se na tuzemském trhu vůbec nepočítá, samozřejmě nemá cenu. I tento fakt tedy bude vždy v přehledu zhodnocen. Dovolíme si zdůraznit, že přehled je a bude pravidelně aktualizován po celý rok. U jednotlivých telefonů budou tedy testy postupně přibývat, pořadí v žebříčku se ale pochopitelně s příchodem nových modelů může měnit.

Sluší se také podotknout, že v tomto speciálu se zaměřujeme výhradně na kvalitu fotoaparátů. Výkon a další parametry přístrojů nemají na výsledky a pořadí jednotlivých modelů vůbec žádný vliv.

 

1. Huawei P40 Pro: 128 bodů

Huawei P40 Pro využívá systém Ultra Vision Leica Quad Camera představit trochu detailněji. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 50 Mpx, velikost 1/1.28" a světelnost f/1.9 RYYB. V jeho výbavě nechybí ani optická stabilizace OIS s automatickým ostřením Octa PDAF. Dále je na zadní straně 40Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát Cine Camera o velikosti 1/1.54", který se chlubí světelností f/1.8.

Nad konkurencí novinka vyniká i díky teleobjektivu s rozlišením 12 Mpx a světelností f/3.4. SuperZoom objektiv nabízí až pětinásobné optické přiblížení. V kombinaci s vysokým rozlišením hlavního senzoru dovede fotoaparát nabídnout celkově až 10násobné SuperZoom hybridní přiblížení, které umožní nevídané přiblížení ve vysokém rozlišení a se všemi detaily. Díky rozšířenému 50x digitálnímu zoomu dokáže přiblížit i nejvzdálenější objekty přímo před vaše oči.

Posledním objektivem vzadu je pak 3D Depth fotoaparát, který měří přesnou vzdálenost objektů a umožní vytvářet portrétní snímky s rozmazaným pozadím pomocí různých efektů s dojmem profesionálního bokehu. Pro úplnost dodejme, že vepředu je pak 32Mpx fotoaparát se světelností f/2.2 a Depth kamera. Fotoaparáty vepředu i vzadu si poradí se 4K záznamem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak fotí telefon v praxi?      Chci vědět více o Huawei P40 Pro

 

2. Honor 30 Pro+: 125 bodů

Není žádným tajemstvím, že společnosti Huawei a Honor jsou úzce provázané, je to stejné jako Kia a Hyundai v automobilovém světě. Právě proto nepřekvapí, že Honor 30 Pro+ má podobnou výbavu jako špičkový Huawei P40 Pro. V některých ohledech se ale uživatelé musí smířit u Honoru s ústupky.

Hlavní fotoaparát na zadní straně je totožný, byť již hrdě nenese logo společnosti Leica. Jde o senzor s rozlišením 50 Mpx, velikostí 1/1.28" a světelností f/1.9 RYYB. V jeho výbavě nechybí ani optická stabilizace OIS s automatickým ostřením Octa PDAF.

Ultraširokoúhlý fotoaparát modelu Honor 30 Pro+ však již nabízí rozlišení 16 MPx, zatímco Huawei P40 Pro se chlubil 40MPx snímačem. Nechybí ani teleobjektiv s pětinásobným optickým přiblížením a se světelností F/3.4, ten nabízí rozlišení 8 megapixelů. Na kvality svého bratříčka s pořadovým číslem 40 sice novinka v hodnocení fotoaparátů nestačí, stále ale patří k tomu nejlepšímu, co mobilní fotografický svět nabízí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Honor 30 Pro+ je čerstvou novinkou, zatím se bohužel neprodává.

 

3. Xiaomi Mi 10 Pro: 124 bodů

Podobně jako řada konkurentů nabízí také společnost Xiaomi své vlajkové lodi v různých konfiguracích. Tím nejlepším na trhu je přitom model Xiaomi Mi 10 Pro, a platí to také v otázce kvalit fotoaparátů.

Přímo v dotykové ploše je integrována i čtečka otisků prstů, čelní fotoaparát s rozlišením 20 MPx se pak ukrývá v průstřelu v levém horním rohu. Nás nicméně budou zajímat více objektivy, které jsou umístěny vzadu.

Xiaomi Mi 10 Pro je vybaveno 108megapixelovým fotoaparátem, konkrétně se jedná o senzor o velikosti 1/1,33", který je napojen na objektiv s ohniskovou vzdáleností 25 mm. Světelnost je f/1,69. Senzor s takto velkým rozlišením byl mimochodem již použit u modelu Xiaomi Mi Note 10, ve kterém fungoval skvěle.

Dále jsou pak k dispozici dva zoom objektivy – s dvojnásobným (50 mm) a čtyřnásobným (96 mm) přiblížením. První má rozlišení 12 MPx, rozměr 1/2,6" a světelnost f/2, druhý pak rozlišení 8 MPx, rozměr 1/4,4", světelnost f/2 a nabízí i optickou stabilizaci. Plejádu fotoaparátů uzavírá širokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 16 mm, rozlišením 20 MPx, rozměrem 1/2,8" a světelností f/2,2. Záznam videa je možný u tohoto modelu v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu, nebo ve 4K při 60 snímcích za sekundu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chci vědět více o Xiaomi Mi 10 Pro

 

4. – 5. Apple iPhone 11 Pro Max: 117 bodů

To nejlepší z nabídky společnosti Apple představuje v současnosti iPhone 11 Pro Max. Neplatí to přitom pouze o nabízeném výkonu a přehlídce jednotlivých technologií, ale také o kvalitě fotoaparátů. Množné číslo je v tomto případě na místě, neboť na zadní straně nalezneme hned tři různé objektivy.

Hned na úvod se sluší zmínit, že každý z nich najde uplatnění v jiné situaci – jeden slouží pro běžné snímky, další pro ultraširokoúhlé a poslední pro přiblížené. S tímto telefonem je tak možné fotit portréty, krajiny, architekturu, sport, přírodu, detaily a mnoho dalších zajímavých momentek. Fotoaparáty navíc dokážou spolupracovat s umělou inteligencí díky procesoru A13 Bionic.

Všechny tři senzory na zadní straně mimochodem nabízí shodné rozlišení 12 MPx. Hlavní objektiv nabízí ohniskovou vzdálenost 26 mm, světelnost ƒ/1.8, 6členný objektiv, optickou stabilizaci obrazu a 100% Focus Pixels. Dalším v pořadí je ulraširokoúhlý fotoaparát s ohniskovou vzdáleností 13 mm, 120° zorným polem, světelností ƒ/2.4 a 5členným objektivem. Trojlístek fotoaparátů na zadní straně uzavírá 12MPx teleobjektiv. U něj je ohnisková vzdálenost 52 mm a světelnost ƒ/2.0, jde mimochodem o 6členný objektiv s optickou stabilizací obrazu.

Díky celé sestavě fotoaparátů nabízí iPhone 11 Pro Max 4x bezztrátový zoom, respektive 2x oddálený, standardní ohnisko a 2x přiblížený. K tomu navíc ještě 10x digitální zoom. Výrobce se chlubí také tím, že prodleva závěrky je v praxi nulová.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chci vědět více o Apple 11 Pro Max

 

4. – 5. Samsung Galaxy Note 10+: 117 bodů

Chytrý telefon Samsung Galaxy Note 10+ je i díky chytrému stylusu považován za plnokrevný pracovní nástroj. Ve skutečnosti má ale i poměrně schopné fotoaparáty. Zadní fotoaparát se skládá z hlavního senzoru (12 MPx) s variabilní clonou (F1.5/F2.4), 123° ultraširokoúhlého snímače s rozlišením 16 MPx a světelností F2.2 a v neposlední řadě také z 12MPx teleobjektivu s dvojnásobným optickým přiblížením (F2.1). Plusko má navíc ve srovnání s menším sourozencem na zadní straně ještě ToF kameru. Vepředu u obou modelů nalezneme 10MPx selfie kameru s Dual Pixel AF a světelností F2.2.

Na své si přijdou také uživatelé při natáčení videí. Šikovnou vychytávkou je funkce Zoom-In Mic, která zesiluje zvuk v záběru a naopak potlačuje hluk na pozadí, díky čemuž se můžete lépe soustředit na zvuky, které v záznamu chcete mít. Nová a zdokonalená funkce Super steady stabilizuje záznam a redukuje otřesy, kvůli kterým mohou být akční videa rozmazaná. Tato funkce je nyní k dispozici v režimu Hyperlapse, který slouží k pořizování stabilních časosběrných videí.

Desítky nabízí v rámci fotoaparátu integrované špičkové funkce rozšířené reality a 3D. Spolu s ultraširokoúhlým fotoaparátem tyto funkce tvůrcům otevírají zcela nové možnosti. S AR Doodle a pomocí pera S Pen můžete své fotografie upravovat a přidávat k nim dynamické kresby, efekty a animace sledující zachycený objekt. A díky 3D skeneru dokáže fotoaparát DepthVision přístroje Galaxy Note10+ naskenovat objekt a okamžitě jej převést do pohyblivé 3D podoby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jak fotí telefon v praxi?      Chci vědět více o Samsung Galaxy Note 10+

 

6. – 8. Huawei P30 Pro: 116 bodů

Na hlavním fotoaparátu modelu Huawei P30 Pro spolupracovala již tradičně společnost Leica. Konkrétně jde o kombinaci hlavního 40MPx senzoru, 20MPx ultraširokého objektivu a 8MPx senzoru s teleobjektivem. Právě poslední zmiňovaný modul je přitom patrně největším tahákem novinky, nabízí totiž periskopovou konstrukci.

V podstatě se jedná o hranol, který láme světlo pod úhlem 90°. V praxi pak posílá obraz na zástup čoček, díky čemuž nabízí až pětinásobné přiblížení. Nicméně v kombinaci s vysokým rozlišením hlavního senzoru dovede fotoaparát nabídnout celkově až 10násobné přiblížení. A to je hodnota, kterou mohou novému smartphonu závidět i klasické kompaktní fotoaparáty.

Velké změny se udály také u hlavního fotoaparátu s rozlišením 40 MPx, výrobce u něj poprvé nabízí technologii Superspectrum. V RGB matici byla zelená barva nahrazena žlutou, takže novinka v podstatě používá RYB matici. Díky tomu přístroj dovede pojmout více světla a nabídnout tak na výsledných momentkách živější barvy, a to i v noci. V profesionálním režimu je navíc možné fotit až při ISO 409 600, což je dechberoucí hodnota – v podstatě tak můžete bez nadsázky proměnit noc v den.

Pro úplnost dodejme, že širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 20 MPx, nabízí světelnost f2.2 a ohnisko odpovídající 16 mm. Na zadní straně se pyšní také ToF senzor, který pak slouží k přesnějšímu měření hloubky ostrosti, a tedy k celkově poutavějším momentkám. Přední kamera má rozlišení 32 MPx a také u ní nechybí ToF snímač pro měření hloubky ostrosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jak fotí telefon v praxi?     Chci vědět více o Huawei P30 Pro

 

6. – 8. Oppo Reno 10x Zoom: 116 bodů

Jak již samotný název napovídá, Oppo Reno 10x Zoom láká především na velký optický zoom. To je ale jen jedna z jeho předností, pokud se tedy zaměříme na kvalitu fotoaparátů. K tomu nejlepšímu na trhu patří totiž i hlavní senzor, jde totiž o osvědčený snímač Sony IMX586, který využívají i vlajkové lodi jiných výrobců.

Hlavní 48Mpx fotoaparát s objektivem f/1.7, automatickým ostřením a LED bleskem dovede vykouzlit jasné a ostré momentky. Tento 1/2″ senzor s velikostí pixelů 0.8μm navíc disponuje technologií skládání pixelů 4in1 (1.6μm), kdy dovede zachytit více detailů v jediném snímku. Technologie Super Pixel je ideální především pro noční záběry. Samozřejmostí je optická stabilizace Dual OIS.

A co zmiňovaný optický zoom? Telefoto kamera je určena pro 10x hybridní zoom (až 160 mm), staví na snímači s rozlišením 13 Mpx a světelností f/3.0. Širokoúhlá kamera s ohniskem 16 mm je pak vybavena snímačem 8 Mpx se světelností f/2.2 – hodí se pro skupinové záběry, architekturu a krajiny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chci vědět více o Oppo Reno 10x Zoom

 

6. – 8. Samsung Galaxy S10+: 116 bodů

Chytrý telefon Samsung Galaxy S10+ má na zadní straně stejnou sestavu fotoaparátů jako jeho levnější bratříček, který nemá znaménko plus v názvu. Přestože na pultech obchodů jsou již k dostání nové vlajkové lodě, které nesou pořadové číslo 20, patří Samsung Galaxy S10+ stále k tomu nejlepšímu na trhu – alespoň tedy co se kvality fotoaparátů týče.

To je pochopitelně zásluha především zadního fotoaparátu, který se skládá z ultraširokého fotoaparátu s rozlišením 16 MPx a světelností F/2,2 a hlavního objektivu s variabilní clonou F/1,5 až F/2,4 a rozlišením 12 MPx. Jde mimochodem o senzor s technologií Super speed Dual pixel.

Trojlístek senzorů na zadní straně uzavírá teleobjektiv nabízející dvojnásobný optický zoom se světelností F/2,2, který je napojen na senzor s rozlišením 12 MPx. Sluší se dodat, že samozřejmostí je i možnost manuálního nastavení clony či optická stabilizace.

Vepředu je pak u modelu Galaxy S10 symbolicky 10Mpx fotoaparát se světelností F/1,9. Pokročilejší model Galaxy S10+ má vepředu hned dva objektivy – a to je v otázce fotoaparátů mezi oběma modely také největší rozdíl. Vedle 10Mpx fotoaparátu se světelností F/1,9 je k dispozici ještě 8Mpx senzor, který se chlubí světelností F/2.2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak fotí telefon v praxi?      Chci vědět více o Samsung Galaxy S10+

 

9. OnePlus 7T Pro: 114 bodů

V přehlídce těch nejlepších fotomobilů nemůže chybět ani zástupce společnosti OnePlus. Tento výrobce se proslavil především přístroji se skvělým poměrem cena výkon. Nás nicméně z hardwarové výbavy budou zajímat výhradně fotoaparáty.

OnePlus 7T Pro nabízí stejný fotoaparát jako model 7 Pro. Jde o trojitý fotoaparát, jehož základem je hlavní kamera se snímačem 48 Mpx Sony IMX 586 a s optikou se světelností F/1.6. Nechybí stabilizace OIS/EIS společně s rychlým ostřením PDAF+LAF+CAF.

Tento 1/2″ senzor s velikostí pixelů 0.8μm navíc disponuje technologií skládání pixelů 4in1 (1.6μm), kdy dovede zachytit více detailů v jediném snímku. Technologie Super Pixel je ideální především pro noční záběry.

Širokoúhlá kamera se 117° záběrem staví na snímači s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.2. Trojlístek fotoaparátů na zadní straně přístroje uzavírá telefoto kamera s 3x optickým zoomem. Konkrétně jde o snímač s rozlišením 8 Mpx, velikostí pixelů 1μm a světelností f/2.4. Všechny tři fotoaparáty využívají umělou inteligenci, která slouží k automatické detekci focené scény.

Pro úplnost dodejme, že výsuvný přední fotoaparát nabízí rozlišení 16 Mpx. Jde o senzor Sony IMX 471 s pixely velkými 1 µm a optikou f/2.0.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chci vědět více o OnePlus 7T Pro

 

10. Honor 20 Pro: 113 bodů

Honor 20 Pro má na zadní straně hned čtyři fotoaparáty. Tím hlavním je 48MPx senzor se světelností f/1.4, konkrétně jde o snímač 1/2" Sony IMX586 s funkcí 4v1 Light Fusion (efektivní pixely 1,6 μm).

Dále je k dispozici 117° ultraširokoúhlý fotoaparát (16 Mpx f/2.2) a 8 Mpx f/2.4 snímač s teleobjektivem, která kromě OIS a kombinace ostření PDAF a laseru nabízí také 3x bezztrátový optický zoom, 5x hybridní zoom, 30x digitální zoom. Čtvrtým fotoaparátem je specializovaný 2 Mpx f/2.4 makro fotoaparát pro snímky ze vzdálenosti 4 cm. Přehlídku kamer završuje čelní fotoaparát s rozlišením 32 Mpx a světelností f/2.0.

Mezi špičku na trhu patří tento model i díky umělé inteligenci, která dovede u fotoaparátů automaticky natavit nejvhodnější parametry pro každou konkrétní scénu. V potaz přitom berou nejen světelné podmínky, ale také objekt, který se nachází před čočkami fotoaparátu. Na algoritmu AIS a systému OIS se 4 osami je založen například i super noční režim, díky čemuž přístroj dovede pořizovat velmi povedené momentky i při nízké intenzitě osvětlení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak fotí telefon v praxi?      Chci vědět více o Honor 20 Pro

Názory ostatních Geeků (4)

Danikid DAN

S20+

Danikid 21. 4. 2020 19:44

A jak dopadl galaxy S20+ ? :)

Stanislav Holý - CZC STA
Stanislav Holý - CZC 23. 4. 2020 9:02

@Danikid: Dobrý den, řada Galaxy S20 byla serverem DxOMark otestována až tento týden, tedy po publikaci celého speciálu. Model Galaxy S20 Ultra má v celkovém pořadí šestou příčku, nicméně ze všech Samsungů je aktuálně nejlepší. Až jej otestujeme, tak určitě doplníme. Tento přehled bude aktualizován po celý letošní rok. Hezký den.

lapáčková4 LAP

S10+

lapáčková4 24. 4. 2020 7:07

Po nuceném přechodu z Windows10 (a Lumie 950XL) jsem si loni koupila Samsung S10+. A právě vysoce kvalitní fotoaparát byl jedním z kritérií, proč právě tenhle model. A nikdy jsem své volby nelitovala ...

němec161 NĚM

Note 10

němec161 25. 5. 2020 17:55

To opravdu nemá nikdo zkušenost s focením s Note 10 v interiéru? Pokud vyloženě do bytu nepraží slunce, tak fotky a videa jsou naprosto nepoužitelné. Jsou neostré, rozmazané a zašuměné. Fotky venku jsou naopak překrásné.

Máš něco na srdci?

nahoru