Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Nejlepší fotomobily roku 2020

Nejlepší fotomobily roku 2020

Recenze
Huawei Mate 40 Pro, 8GB/256GB, Black_997161518
Huawei Mate 40 Pro, 8GB/256GB, Black
Produkt není určen k prodeji.
Huawei P40 Pro, 8GB/256GB, White_8331244
Huawei P40 Pro, 8GB/256GB, White
Produkt není určen k prodeji.
Apple iPhone 12 Pro Max, 128GB, Pacific Blue_661042106
Apple iPhone 12 Pro Max, 128GB, Pacific Blue
Produkt není určen k prodeji.
Apple iPhone 12 Pro, 128GB, Gold_1868936823
Apple iPhone 12 Pro, 128GB, Gold
Produkt není určen k prodeji.
Xiaomi Mi 10 PRO, 8GB/256GB, Alpine White_1982115457
Xiaomi Mi 10 PRO, 8GB/256GB, Alpine White
Produkt není určen k prodeji.

Fotoaparáty v chytrých telefonech jsou rok od roku důležitější, však je také většina z nás používá jako náhradu za běžné kompakty. V tomto speciálu naleznete pravidelně aktualizovaný přehled těch nejlepších fotomobilů na trhu.

Na testy fotomobilů se specializuje již několik let server DxOMark. Ten podle přesně stanovených testů udává bodové skóre fotoaparátům v telefonech a tím stanovuje, který je bez nadsázky nejlepší na světě. Problém je ale v tom, že tato metodika nemusí vyhovovat každému a někteří uživatelé mohou být nakonec velmi zklamaní, jak telefon se špičkovým hodnocením v reálu fotí.

Právě proto jsme se rozhodli speciál o nejlepších fotomobilech pojmout trochu jinak. Jistou roli v něm sice bude hrát hodnocení serveru DxOMark, zároveň se ale zaměříme na reálné zkušenosti z praxe – co nejvíce telefonů v tomto přehledu budeme doplňovat o reálné testy, díky kterým si bude moci každý uživatel udělat skutečnou představu o tom, co daný smartphone dokáže.

Testovat telefony, se kterými se na tuzemském trhu vůbec nepočítá, samozřejmě nemá cenu. I tento fakt tedy bude vždy v přehledu zhodnocen. Modely, které nejsou aktuálně v Česku k mání, a přesto jim patří přední příčky v žebříčku DxOMark, tedy z přehledu automaticky vyřazujeme.

Dovolíme si zdůraznit, že přehled je a bude pravidelně aktualizován po celý rok. U jednotlivých telefonů budou tedy testy postupně přibývat, pořadí v žebříčku se ale pochopitelně s příchodem nových modelů může měnit.

Sluší se také podotknout, že v tomto speciálu se zaměřujeme výhradně na kvalitu fotoaparátů. Výkon a další parametry přístrojů nemají na výsledky a pořadí jednotlivých modelů vůbec žádný vliv.

 

1. Huawei Mate 40 Pro: 136 bodů

Huawei Mate 40 Pro je ve všech ohledech špičkový telefon, však jde také o nejpokročilejší model tohoto výrobce. Má velký zakřivený OLED displej, který zakrývá prakticky celou čelní stranu, a výkonný čipset Kirin 9000 s taktem až 3,13 GHz, který podporuje nejnovější mobilní sítě páté generace. Aktuálně jde také o nejlepší fotomobil na trhu.

Hned na úvod se ale sluší zmínit, že telefon nepodporuje služby společnosti Google včetně aplikací typu Google Play, Google Maps, Gmail a dalších aplikací jako jsou WhatsApp, Facebook, Instagram a jiné. A to i přesto, že běží na platformě Android. Pro získání aplikací můžete využít tipy doporučené v tomto článku, ať už jde o alternativní zdroje, Huawei AppGallery nebo přenos pomocí aplikace Phone Clone.

Na zadní straně nalezneme čtyři fotoaparáty, na jejichž vývoji se podílela známá společnost Leica. Konkrétně jde o: 50 Mpx 1/1.28" f/1.9 RYYB hlavní fotoaparát s automatickým ostřením Octa PDAF pro každodenní běžné snímky s maximálním množstvím detailů. 20 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát s objektivem 16 mm a světelností f/1.8 je ideální pro focení krajiny a maker. Teleobjektiv s 12 Mpx senzorem, světelností f/3.4, OIS stabilizací a 5x optickým, 10x hybridním a 50x digitálním zoomem. Čtvrtý objektiv slouží pouze jako pomocník pro laserové ostření.

 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jak fotí telefon v praxi?      Chci vědět více o Huawei Mate 40 Pro

 

2. Huawei P40 Pro: 132 bodů

Huawei P40 Pro využívá systém Ultra Vision Leica Quad Camera představit trochu detailněji. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 50 Mpx, velikost 1/1.28" a světelnost f/1.9 RYYB. V jeho výbavě nechybí ani optická stabilizace OIS s automatickým ostřením Octa PDAF. Dále je na zadní straně 40Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát Cine Camera o velikosti 1/1.54", který se chlubí světelností f/1.8.

Nad konkurencí novinka vyniká i díky teleobjektivu s rozlišením 12 Mpx a světelností f/3.4. SuperZoom objektiv nabízí až pětinásobné optické přiblížení. V kombinaci s vysokým rozlišením hlavního senzoru dovede fotoaparát nabídnout celkově až 10násobné SuperZoom hybridní přiblížení, které umožní nevídané přiblížení ve vysokém rozlišení a se všemi detaily. Díky rozšířenému 50x digitálnímu zoomu dokáže přiblížit i nejvzdálenější objekty přímo před vaše oči.

Posledním objektivem vzadu je pak 3D Depth fotoaparát, který měří přesnou vzdálenost objektů a umožní vytvářet portrétní snímky s rozmazaným pozadím pomocí různých efektů s dojmem profesionálního bokehu. Pro úplnost dodejme, že vepředu je pak 32Mpx fotoaparát se světelností f/2.2 a Depth kamera. Fotoaparáty vepředu i vzadu si poradí se 4K záznamem.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jak fotí telefon v praxi?      Chci vědět více o Huawei P40 Pro

 

3. Apple iPhone 12 Pro Max: 130 bodů

Nové iPhony s číslovkou 12 v názvu přinesly především velmi výraznou proměnu designu. Zároveň ale nabízí ty nejlepší technologie, které má americký počítačový gigant v nabídce. Neplatí to přitom pouze o výkonu, ale také o kvalitě fotoaparátů. V tomto ohledu je na tom nejlépe právě iPhone 12 Pro Max, jak dokázalo i hodnocení serveru DxOMark.

Fotografická výbava je u vlajkové lodi velmi podobná jako u levnějšího iPhonu 12 Pro, o 47 procent větší snímač a větší pixely ale umožňují širokoúhlému fotoaparátu zachycovat o poznání víc světla. Nová optická stabilizace obrazu (OIS) teď místo celého fotoaparátu stabilizuje jenom snímač, takže i v pohybu fotíte ostře.

Lákadlem u obou novinek bude jistě také ProRAW. Ten obsahuje všechny standardní informace formátu RAW spolu s daty obrazového kanálu Apple. K čemu je to dobré? Už provedené potlačení šumu a úpravy vícesnímkové expozice vytvoří uživateli náskok před editováním – takže zůstane víc času na doladění barev a vyvážení bílé.

Výrobce o nových fotoaparátech tvrdí, že se „nebojí tmy“. Je pravdou, že už loňské jedenáctky dovedly za špatných světelných podmínek s fotoaparáty kouzlit, dvanáctky by na tom měly být nicméně ještě lépe. Nový širokoúhlý fotoaparát zachycuje o 27 procent víc světla. Noční režim se aktivuje automaticky podle množství okolního světla.

 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Chci vědět více o Apple iPhone 12 Pro Max

 

4. Apple iPhone 12 Pro: 128 bodů

Jen o pár bodů méně má iPhone 12 Pro ve srovnání se svým větším bratříčkem – iPhonem 12 Pro Max. V otázce fotografické výbavy ale má rozhodně co nabídnout. Základní dvanáctky totiž mají na zadní straně dva objektivy, oba nabízí rozlišení 12 megapixelů a různé úhly záběru – jeden je širokoúhlý, druhý ultraširokoúhlý. Verze Pro má navíc teleobjektiv s rozlišením 12 MPx, který se hodí například i na portréty. Nový iPhone Pro nabízí dvojnásobné přiblížení, iPhone Pro Max pak dokonce 2,5násobné přiblížení.

Deep Fusion při středním nebo slabém světle analyzuje různé expozice a vykreslí i ty nejmenší detaily, jako je textura dřeva, látky nebo lustrů na téhle fotce. A ultraširokoúhlý fotoaparát dodá focenému subjektu heroický rozměr. Smart HDR 3 zase vystihuje světelnou rovnováhu snímku – postava i stromy jsou prokreslené, zatímco obloha si zachovává sytou barvu, a to i v pravé poledne. Smart HDR 3 pomocí strojového učení totiž rozpoznává scény a podle potřeby upravuje ostrost, barvy a rovnováhu bílé. Vyzdvihnout si zaslouží také pokročilý portrétní režim.

Vyzdvihnout si zaslouží také technologii LiDAR, kterou použije NASA při příštím přistání na Marsu. iPhone 12 Pro používá LiDAR skener k měření, jak dlouho trvá světelnému paprsku dorazit k objektu a odrazit se zpátky. Vytváří tak hloubkovou mapu jakéhokoli prostoru. To přijde vhod i při focení, jak zástupci Applu demonstrovali již při slavnostním odhalení nových iPhonů. LiDAR umožňuje dělat v nočním režimu i krásné portréty.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jak fotí telefon v praxi?      Chci vědět více o Apple iPhone 12 Pro

 

5. Xiaomi Mi 10 PRO: 128 bodů

Podobně jako řada konkurentů nabízí také společnost Xiaomi své vlajkové lodi v různých konfiguracích. Tím nejlepším na tuzemském trhu je přitom model Xiaomi Mi 10 Pro, a platí to také v otázce kvalit fotoaparátů.

Přímo v dotykové ploše je integrována i čtečka otisků prstů, čelní fotoaparát s rozlišením 20 MPx se pak ukrývá v průstřelu v levém horním rohu. Nás nicméně budou zajímat více objektivy, které jsou umístěny vzadu.

Xiaomi Mi 10 Pro je vybaveno 108megapixelovým fotoaparátem, konkrétně se jedná o senzor o velikosti 1/1,33", který je napojen na objektiv s ohniskovou vzdáleností 25 mm. Světelnost je f/1,69. Senzor s takto velkým rozlišením byl mimochodem již použit u modelu Xiaomi Mi Note 10, ve kterém fungoval skvěle.

Dále jsou pak k dispozici dva zoom objektivy – s dvojnásobným (50 mm) a čtyřnásobným (96 mm) přiblížením. První má rozlišení 12 MPx, rozměr 1/2,6" a světelnost f/2, druhý pak rozlišení 8 MPx, rozměr 1/4,4", světelnost f/2 a nabízí i optickou stabilizaci. Plejádu fotoaparátů uzavírá širokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 16 mm, rozlišením 20 MPx, rozměrem 1/2,8" a světelností f/2,2. Záznam videa je možný u tohoto modelu v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu, nebo ve 4K při 60 snímcích za sekundu.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Chci vědět více o Xiaomi Mi 10 Pro

 

6. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G: 126 bodů

Galaxy S20 Ultra 5G představuje to nejlepší v nabídce společnosti Samsung. A to i navzdory tomu, že byl představen již zkraje roku 2020 – stále zůstává nepřekonán. Lákadel má tento model hned několik: špičkový výkon, 5G konektivita, vynikající displej zakřivený po obou stranách a v neposlední řadě pochopitelně také prémiové fotoaparáty.

Na zadní straně jsou rovnou čtyři objektivy, prim přitom hraje 108Mpx snímač s objektivem f/1.8 (79˚), který se chlubí ostřením PDAF a stabilizací OIS pro fotografie s nejjemnějšími detaily. Dále je k dispozici telefoto kamera 48 Mpx s objektivem f/3.5 (24˚) a stabilizací OIS vám přiblíží každý objekt s technologiemi 10× Hybridní optický zoom a až 100× Super Resolution zoom.

Ultraširokoúhlá kamera se 120˚ záběrem, se snímačem 12 Mpx a objektivem f/2.2 vám umožní zachytit krajinu skupinové portréty a další široké záběry. Čtvrtým v pořadí je pak snímač hloubky DepthVision. Umělá inteligence přitom dokáže rozpoznat a optimalizovat řadu přednastavených scén. Pro úplnost dodejme, že vepředu se nachází fotoaparát s rozlišením 40 Mpx PDAF f/2.2 (80˚).

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Chci vědět více o Samsung Galaxy S20 Ultra

 

7. Apple iPhone 11 Pro Max: 124 bodů

Až do příchodu dvanáctek představoval iPhone 11 Pro Max to nejlepší z nabídky společnosti Apple. Neplatí to přitom pouze o nabízeném výkonu a přehlídce jednotlivých technologií, ale také o kvalitě fotoaparátů. Množné číslo je v tomto případě na místě, neboť na zadní straně nalezneme hned tři různé objektivy.

Hned na úvod se sluší zmínit, že každý z nich najde uplatnění v jiné situaci – jeden slouží pro běžné snímky, další pro ultraširokoúhlé a poslední pro přiblížené. S tímto telefonem je tak možné fotit portréty, krajiny, architekturu, sport, přírodu, detaily a mnoho dalších zajímavých momentek. Fotoaparáty navíc dokážou spolupracovat s umělou inteligencí díky procesoru A13 Bionic.

Všechny tři senzory na zadní straně mimochodem nabízí shodné rozlišení 12 MPx. Hlavní objektiv nabízí ohniskovou vzdálenost 26 mm, světelnost ƒ/1.8, 6členný objektiv, optickou stabilizaci obrazu a 100% Focus Pixels. Dalším v pořadí je ulraširokoúhlý fotoaparát s ohniskovou vzdáleností 13 mm, 120° zorným polem, světelností ƒ/2.4 a 5členným objektivem. Trojlístek fotoaparátů na zadní straně uzavírá 12MPx teleobjektiv. U něj je ohnisková vzdálenost 52 mm a světelnost ƒ/2.0, jde mimochodem o 6členný objektiv s optickou stabilizací obrazu.

Díky celé sestavě fotoaparátů nabízí iPhone 11 Pro Max 4x bezztrátový zoom, respektive 2x oddálený, standardní ohnisko a 2x přiblížený. K tomu navíc ještě 10x digitální zoom. Výrobce se chlubí také tím, že prodleva závěrky je v praxi nulová.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Chci vědět více o Apple 11 Pro Max

 

8. Apple iPhone 12: 122 bodů

Nemá teleobjektiv a zároveň se na rozdíl od celé řadu konkurentů nechlubí extrémním rozlišením. Přesto se iPhone 12 dostal až do finálové desítky těch nejlepších fotomobilů. Vzhledem k tomu, že svou fotografickou výbavu sdílí také s menším modelem iPhone 12 mini, lze považovat obě levnější dvanáctky za relativně schopné fotomobily.

Jakou výbavu tedy fotografové u dvanáctky naleznou? Vepředu je 12MPx kamera TrueDepth, vzadu jsou pak duální fotoaparáty se stejným rozlišením. Jejich parametry jsou následující: ƒ/1.6 wide, ƒ/2.4 ultrawide, objektivy 13/26mm, OIS.

U dvanáctek se kvalita posunula zase směrem k lepšímu. Už jen kvůli tomu, že noční režim teď funguje na širokoúhlém i ultraširokoúhlém fotoaparátu. Nový širokoúhlý fotoaparát zachycuje o 27 procent víc světla. Noční režim se aktivuje automaticky podle množství okolního světla. Apple demonstroval, že se s telefony dají pořídit i dramaticky laděné záběry v měsíčním světle, které jsou mnohem ostřejší než u předchůdce.

Deep Fusion při středním nebo slabém světle analyzuje různé expozice a vykreslí i ty nejmenší detaily, jako je textura dřeva, látky nebo lustrů na téhle fotce. A ultraširokoúhlý fotoaparát dodá focenému subjektu heroický rozměr. Smart HDR 3 zase vystihuje světelnou rovnováhu snímku – postava i stromy jsou prokreslené, zatímco obloha si zachovává sytou barvu, a to i v pravé poledne. Smart HDR 3 pomocí strojového učení totiž rozpoznává scény a podle potřeby upravuje ostrost, barvy a rovnováhu bílé. Vyzdvihnout si zaslouží také pokročilý portrétní režim.

Vylepšení se dočkalo také natáčení videa, a to především při slabém osvětlení. V nočním režimu je mimochodem k dispozici i časosběr. Stačí iPhone opřít a můžete začít kouzlit se světelnými stopami. Majitelé iPhonů 12 navíc mohou vůbec poprvé natáčet 4K HDR videa v Dolby Vision. Upravovat pořízené záběry je následně možné ve Fotkách nebo iMovie. A pak si je přes AirPlay promítat na televizi, kde vyniknou všechny barvy a detaily.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jak fotí telefon v praxi?      Chci vědět více o Apple iPhone 12

 

9. – 10. Samsung Galaxy Note20 a Note20 Ultra: 120 bodů

Poslední dva modely našeho fotospeciálu obsadily telefony Samsung Galaxy Note20 a Note20 Ultra, oba totiž získaly shodné skóre 120 bodů. A to i navzdory tomu, že by měl být prémiový model se slůvkem Ultra podle papírových specifikací na tom lépe.

Galaxy Note20 Ultra je vybaven širokoúhlý fotoaparát 108 Mpx s objektivem f/1.8 (79˚), ostřením PDAF a stabilizací OIS. Dále na zadní straně nalezneme ještě telefoto kameru 48 Mpx s objektivem f/3.5 (24˚) a stabilizací OIS, která nabízí 10x hybridní optický zoom a až 100x super resolution zoom. Trojlístek fotoaparátů na zadní straně uzavírá ultraširokoúhlá kamera se záběrem 120˚, která staví na 12Mpx snímači a objektivu f/2.2.

Galaxy Note20 se pak chlubí širokoúhlým 12Mpx fotoaparátem s objektivem f/1.8 (79˚) a stabilizací OIS, telefoto kamerou s rozlišením 64 Mpx s objektivem f/2.0 (76˚) a stabilizací OIS, která nabízí 3x hybridní optický zoom a až 30x super resolution zoom, a konečně ultraširokoúhlá 120˚ kamera se snímačem 12 Mpx a objektivem f/2.2.

U obou telefonu dovede umělá inteligence rozpoznat a optimalizovat řadu přednastavených scén. Videa je možné natáčet v rozlišení 8K, tedy až 16krát detailněji než ve standardu Full HD. K dispozici je i nový režim Pro video. Shodná je u dvou představených novinek také čelní kamera, jde o fotoaparát 10 Mpx Dual Pixel AF f/2.2 (80˚). Výčet multimediální výbavy uzavírají tři mikrofony a stereo reproduktory.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Chci vědět více o Samsung Galaxy Note20

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

S20+

A jak dopadl galaxy S20+ ? :)

@Danikid: Dobrý den, řada Galaxy S20 byla serverem DxOMark otestována až tento týden, tedy po publikaci celého speciálu. Model Galaxy S20 Ultra má v celkovém pořadí šestou příčku, nicméně ze všech Samsungů je aktuálně nejlepší. Až jej otestujeme, tak určitě doplníme. Tento přehled bude aktualizován po celý letošní rok. Hezký den.

S10+

Po nuceném přechodu z Windows10 (a Lumie 950XL) jsem si loni koupila Samsung S10+. A právě vysoce kvalitní fotoaparát byl jedním z kritérií, proč právě tenhle model. A nikdy jsem své volby nelitovala ...

Note 10

To opravdu nemá nikdo zkušenost s focením s Note 10 v interiéru? Pokud vyloženě do bytu nepraží slunce, tak fotky a videa jsou naprosto nepoužitelné. Jsou neostré, rozmazané a zašuměné. Fotky venku jsou naopak překrásné.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru