Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
MWC 2019: Huawei má vlastní skládací smartphone. Opravdu se povedl

MWC 2019: Huawei má vlastní skládací smartphone. Opravdu se povedl

Události
Huawei Mate X_423232690
Huawei Mate X
Produkt není určen k prodeji.
HUAWEI MateBook X Pro_171155280
HUAWEI MateBook X Pro
Produkt není určen k prodeji.
HUAWEI MateBook D_1724523053
HUAWEI MateBook D
Produkt není určen k prodeji.
HUAWEI MateBook 13_501224083
HUAWEI MateBook 13
Produkt není určen k prodeji.

Vlastní skládací smartphone představila společnost Huawei na veletrhu MWC 2019 ve španělské Barceloně. Novinka láká na obří skládací displej, ale také podporu 5G sítí či rychlého nabíjení. První pohled na zařízení nasvědčuje tomu, že Mate X skutečně povedl.

Jak se zdá, letošní rok bude patřit smartphonům se skládací konstrukcí a ohebnými displeji. Jeden takový představila už před veletrhem MWC 2019 společnost Samsung. Nyní přidává vlastní želízko do ohně Huawei, jde na to přitom jinak než Samsung.

Představení skládacího smartphonu Huawei Mate X

 

Samsung Galaxy Fold má totiž dva displeje. Ten větší se ukrývá vevnitř a když zařízení zavřete, úplně celý se schová. Venku pak zůstane pouze menší obrazovka, prostřednictvím které je možné vyřizovat všechno potřebné.

Proti tomu Mate X má jeden velký displej s úhlopříčkou osm palců. Když zařízení zacvaknete, displej se ohne jakoby zvenčí, takže lemuje přední i zadní stranu zařízení. V praxi tak uživatel získá kompaktnější zařízení, které má na přední straně 6,6palcovou dotykovou plochu a na zadní obrazovku s úhlopříčkou 6,38 palce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zástupci společnosti Huawei neskrývali z nového zařízení nadšení…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a porovnávali s konkurencí

 

Dotaženo k dokonalosti

Jde tedy o podobný koncept, s jakým jsme se mohli setkat už na veletrhu CES u zařízení Royole FlexPai. To se nicméně s novinkou zvanou Huawei Mate X nemůže vůbec srovnávat. Mate X je totiž i ve složeném stavu krásně elegantní a kompaktní zařízení s tloušťkou pouhých 11 mm, což se o modelu Royole FlexPai rozhodně říct nedá. Konstrukčně je tedy čerstvě představená novinka rozhodně dál.

V otevřeném stavu je Mate X tablet s osmipalcovým displejem, který nabízí rozlišení 2480 x 2200 pixelů. Velkou výhodou je, že zařízení nemá žádný výřez ani průstřel displeje – obrazovou plochu tedy můžete využívat skutečně celou. Zástupci společnosti Huawei několikrát poukazovali na konkurenční přístroj od Samsungu, který má 7,2palcovou obrazovku, která je však podél pravého horního rohu vykousnutá – to kvůli fotoaparátům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka láká na 5G připojení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podle výrobce má změnit celý segment mobilních zařízení

 

Unikátní skládací mechanizmus

Když zařízení zavřete, máte dva nezávislé displeje, jak již bylo uvedeno výše. Čelní obrazovka má 6,6 palce a rozlišení 2480 x 1148 obrazových bodů, zadní pak 6,38 palce a rozlišení 2480 x 892 pixelů. Ohnutí displeje přitom působí až neskutečně dokonale, obě části se ohnou až úplně k sobě a nevzniká žádná díra. V rozloženém stavu se celé zařízení pochopitelně ještě ztenčí – z 11 mm na 5,4 mm. Na jedné bočnici zůstane však mírný výstupek, který lze považovat jako madlo pro ruku. Hmotnost činí 295 g, což je přece jen o trochu víc než v případě běžných smartphonů.

Na první pohled se může zdát, že vyrobit takový mechanizmus skládání je velmi jednoduché, ale opak je pravdou. Celý kloub, prostřednictvím kterého se displej překlápí, se skládá z více než stovky jednotlivých komponent, které se do sebe zasouvají a zase vysouvají, aby byl pohyb rozložení/složení co nejvíce plynulý a přirozený. Jde o patent společnosti Huawei, výrobce tuto technologii nazývá Falcon Wing.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Huawei Mate X

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Huawei Mate X

 

„Revolučního tvaru nového smartphonu se podařilo dosáhnout díky neúnavnému úsilí společnosti Huawei v oblasti vývoje a výzkumu. Tento přístroj představuje cestu do nezmapovaných oblastí. Huawei Mate X kombinuje 5G, skládací obrazovku, AI a zcela nový způsob propojení s ostatními přístroji, což přináší spotřebitelům bezprecedentní uživatelský zážitek. Mate X bude prvním klíčem spotřebitelů k otevření dveří k inteligentnímu bydlení pomocí 5G sítí,“ řekl generální ředitel Huawei CBG Richard YU.

Mate X má k dispozici tři fotoaparáty. Hlavní snímač nabízí rozlišení 40 MPx, dále je pak k dispozici ultraširoký 16MPx snímač a 8MPx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem. Fotoaparáty slouží i k pořizování selfies, a to ve složeném i rozloženém stavu. Srdcem telefonu je osmijádrový čip Kirin 980, který má k dispozici 8 GB operační paměti a 512GB úložiště. Pro úplnost dodejme, že akumulátor nabízí kapacitu 4500 mAh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání Mate X s dalšími špičkovými přístroji

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V režimu tablet je Mate X zrozen k multitaskingu

 

MateBook X Pro a technologie Huawei Share OneHop

Přestože skládací smartphone byl jednoznačně tím nejlepším, co bylo na tiskovce společnosti Huawei k vidění, novinek bylo představeno daleko více. Aktualizace se dočkal například prémiový laptop MateBook X Pro, který se patrně dostane v průběhu následujících měsíců také do Česka. Huawei totiž ještě před veletrhem MWC oznámil, že bude oficiálně laptopy prodávat také v tuzemsku.

MateBook X Pro prošel faceliftem, což je patrné už při pohledu na obrazovku. Ta má daleko tenčí rámečky, díky čemuž displej zabírá 91 % celé plochy. Zařízení je také tenčí a má líbivější křivky. Svou elegancí se směle může měřit například s MacBooky od Applu. Ve srovnání s nimi láká na dotykovou obrazovku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MateBook X Pro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MateBook X Pro

 

Vylepšení se dotkly samozřejmě také vnitřností, srdcem přístroje je osmá generace čipů od Intelu, konkrétně procesor Intel Core i7. K dispozici je také 16 GB operační paměti, 1 TB úložiště a grafická karta NVidia MX250. V prodeji se nicméně objeví také pomalejší konfigurace s procesorem Core i5.

Notebook nabízí i některé zajímavé softwarové vychytávky. Pravděpodobně největší pozornost si zaslouží technologie Share OneHop, která je přímo napojena na aplikaci Huawei PC Manager. Díky tomu je možné sdílet mezi různými zařízeními data pouhým přiložením přístrojů k sobě – prostřednictvím standardu NFC. V praxi tak bude stačit mobil přiložit k notebooky a automaticky se začnou přenášet nafocené snímky, a to rychlostí až 30 MB/s.

Kdy přesně a za jakou cenu budou novinky od společnosti Huawei dostupné na tuzemském trhu, není zatím jasné.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (9)

Jako koncept fajn...

ale v realnem svete? mozna az ta tloustka bude polovicni

Krádež??

Tak nějak se ví že Samsung už pracoval na skládacím displeji několik let a Huawei s tím přišel ve stejnou dobu co Samsung. Podle mého si buď odkoupili technologii od Samsungu nebo je jednoduše obšlehli.

Ověřený GEEK - level 3

@rehydavid: Děkuji za vyjádření jednoho z akcionářů, protože nám zákazníkům to je celkem jedno, kdo co obšlehl co od koho.
Toto téma je dobré tak maximálně pro vyvolávání flame v diskuzích a to by jsme nechtěli, že ne?

@BERNADIC: "bychom" nechtěli

Ověřený GEEK - level 3

@Geralt10: Se stane.

Gratulace

No prostě se jim to povedlo brečet nad tím kdo co komu ukradl a podobně je myslím k ničemu u mně palec nahoru.

Nádhera

Tak teď jsem pochopil proč AMICI brojí proti HUWAEI !

Výměna rozbitého skla

Docela by mě zajímalo jak se u toho bude vyměňovat prasklý display .... :D

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru