Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Apple MacBook Pro 13 s čipem M1 – začátek nové éry

Recenze: Apple MacBook Pro 13 s čipem M1 – začátek nové éry

Recenze
Apple MacBook Pro 13 (Touch Bar), M1, 8GB, 256GB, 8-core GPU, vesmírně šedá (M1, 2020)_798707961
Apple MacBook Pro 13 (Touch Bar), M1, 8GB, 256GB, 8-core GPU, vesmírně šedá (M1, 2020) (CZ)
Produkt není určen k prodeji.
Apple MacBook Pro 13 Touch Bar, i5 1.4 GHz, 16GB, 256GB, stříbrná_115284762
Apple MacBook Pro 13 Touch Bar, i5 1.4 GHz, 16GB, 256GB, stříbrná (CZ)
Produkt není určen k prodeji.
Apple MacBook Air 13, M1, 8GB, 256GB, 7-core GPU, zlatá (M1, 2020)_102345385
Apple MacBook Air 13, M1, 8GB, 256GB, 7-core GPU, zlatá (M1, 2020) (CZ)
Produkt není určen k prodeji.
Apple Mac mini M1, 8GB, 256GB SSD, 8-core GPU, Big Sur (M1, 2020)_1987911439
Apple Mac mini M1, 8GB, 256GB SSD, 8-core GPU, Big Sur (M1, 2020)
Produkt není určen k prodeji.

S nejnovějšími čipy Apple M1 odstartoval americký podnik úplně novou éru svých počítačů. Jaký je výkon nového procesoru, a co udělá s výdrží baterie? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat v recenzi nového MacBooku Pro 13.

Hned na úvod si dovolíme malou rekapitulaci. Novými čipy M1 jsou totiž vybaveny hned tři nové stroje. Na náročné uživatele cílí MacBook Pro 13. U něj narostl podle výrobce výkon díky novému procesoru až 2,8krát, v případě integrovaného grafického jádra dokonce až pětkrát.

Součástí tohoto SOC řešení je také Neural Engine, který umožňuje až 11krát rychlejší strojové učení. Grafická část má osm jader a procesorová také, Neural Engine jich má pak 16. Výrobce slibuje výdrž až 20 hodin – to je nejvíc ze všech Maců.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MacBook Pro 13

 

Dalším strojem, který se pochlubí čipem M1, je MacBook Air. To je stále nejmenší přenosný počítač od Applu. Nyní ale díky novému procesoru nabídne ještě vyšší výkon. V porovnání s předchůdcem je čip M1 v rámci procesorové části až 3,5krát rychlejší a u grafické opět až pětkrát.

Případní zájemci mohou opět počítat kromě vyššího výkonu i s lepší výdrží baterie – v praxi slibuje Apple až 18hodinovou výdrž, což je proti předchůdci nárůst o nezanedbatelných šest hodin. Navíc se MacBook Air obejde i bez aktivního chlazení.

Poslední novinkou je Mac mini. Tento kompaktní stolní počítač se podle vedení společnosti změní díky čipu M1 k nepoznání. Zatímco doposud byl vnímán spíše jako jednoduché multimediální PC, s novými součástkami se má stát výkonnou pracovní stanicí, která bude kromě práce stačit na hraní her i tvorbu obsahu. CPU je výkonnější 3krát, GPU až šestkrát a Neural Engine dokonce až 15krát.

Jak je nicméně z řádků výše patrné, dnes bude hrát prim MacBook Pro 13.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny tři novinky vedle sebe

 

Obsah balení

MacBook od společnosti Apple je dodáván v bílé kartónové krabici, na jejíž čelní straně se nachází přímo hlavní hrdina dnešní recenze. Balení je dostatečně robustní, aby se laptop během transportu nijak neponičil. Dodávaná výbava čítá návod k použití, samolepky s logem výrobce, napájecí adaptér a USB-C kabel. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení laptopu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná výbava

 

Čip M1 v hlavní roli

S trochou nadsázky se dá říci, že Apple vzal svůj nový procesor M1 a umístil jej do těla, které je fandům produktů tohoto výrobce dobře známé. Změn je samozřejmě u nového stroje hned několik, byť se většina ukrývá právě pod pokličkou. Pravdou nicméně je, že většinu lidí bude zajímat právě čip M1.

A to je i důvod, proč jsme si MacBook Pro 13 vybrali na recenzi. Chtěli jsme totiž zjistit, jak moc jiný, lepší či horší je v porovnání se svým předchůdcem, který sázel na čip Intel Core. Ještě než se pustíme do praktických testů, je vhodné se s novou platformou seznámit trochu detailněji.

Pojítkem všech novinek je právě SOC čip M1, od kterého má Apple velké očekávání. Jde v podstatě o podobnou architekturu, na které staví současné mobily a tablety, ve srovnání s klasickými x86 procesory by ale novinka měla přinést vyšší energetickou efektivitu a zároveň i citelně vyšší výkon.

Apple M1 nabízí osmijádrové CPU, jehož součástí jsou čtyři výkonnostní a čtyři úsporná jádra, která zvládají náročné vícevláknové úlohy společně. Podle konkrétního modelu je pak k dispozici sedm či osm grafických jader, přičemž MacBook Pro 13 disponuje vždy osmi jádry. To by mělo podle výrobce bohatě stačit i pro přehrávání videa v rozlišení 8K či pro svižnou práci s videoeditory. Vyzdvihnout si zaslouží také 16jádrový Neural Engine, tedy čip strojového učení. Ten pomáhá s analýzami videí, rozpoznáváním hlasu, zpracováním obrazu a celou řadou dalších úloh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak si stojí Apple M1 proti Intel Core i5? To dnes zjistíme…

 

A co programy?

Z řádků výše je patrné, že MacBook Pro 13 s čipem Apple M1 staví na úplně jiných základech, než na jaké byly uživatelé modelů s čipy Intel Core v posledních letech zvyklí. S tím souvisí i fakt, že nový procesor vyžaduje speciální aplikace – automaticky na nich tedy nefungují ty samé programy, které byly určeny pro platformu Intel.

Jak ukázaly první měsíce na trhu, v praxi to není vůbec žádný problém. Drtivá většina klíčových vývojářů totiž okamžitě začala své aplikace upravovat tak, aby bezproblémově fungovaly i na strojích s čipem M1. Pokud se tak ještě nestalo, mohou uživatelé využít speciální překladač Rosetta 2, díky kterému je možné spustit na nových strojích i takové programy, které nativní podporu pro Apple M1 nenabízí.

V praxi je odezva programů spuštěných prostřednictvím Rossetty 2 trochu pomalejší, ale to jen pokud je srovnáváme s bleskurychlými nativními programy. Ty totiž dovedou využít potenciál nové platformy o poznání lépe. Ověřit kompatibilitu jednotlivých aplikací je možné například prostřednictvím serveru Is Apple silicon ready? Na něm lidé naleznou přehledný seznam stovek aplikací – u každé jde přitom uvedeno, zda nabízí nativní podporu, nebo alespoň podporuje Rosettu 2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Server Is Apple silicon ready?

 

Testy výkonu

Na papíře vypadá čip Apple M1 velmi působivě, jaká je ale praxe? To jsme zjišťovali hned se dvěma MacBooky Pro 13, v obou případech šlo přitom o základní konfiguraci. Jeden stroj tak kromě procesoru Apple M1 nabízel také 8 GB operační paměti, 256GB SSD jednotku. Druhý stroj, který se mimochodem stále ještě nabízí v obchodech, pak měl procesor Intel Core i5 (1.4GHz, TB 3.9GHz), 16 GB operační paměti a 256GB úložiště.

Jak je z řádků výše patrné, minimálně kapacitou operační paměti starší model vyhrává. Jak mu to bude ale platné v praxi, ukáží až naše testy. Sluší se ještě dodat, že MacBook Pro 13 s čipem Apple M1 je možné také zakoupit se 16 GB operační paměti – to je však maximální hodnota, jde tedy o nejvyšší konfiguraci, která je pochopitelně dražší než základní model. 

MacBook Pro s procesorem Intel Core i5 je i na dnešní dobu stále dobře použitelný stroj se solidním výkonem, nicméně budoucnost tkví rozhodně v čipu Apple M1. Patrné to bylo hned u prvního testu s konvertováním videa z rozlišení 4K do Full HD. Půlminutový snímek zvládnul čip Apple M1 zkonvertovat za 1 minutu a 6 sekund, model s procesorem Intel Core i5 na to potřeboval 1 minutu a 22 sekund. Ve prospěch čipu Apple M1 mluvili také benchmarkové utility, které jsme na obou strojích spustili. Jejich výsledky naleznete v tabulce níže.

Co se reálných zkušeností z praxe týče, je model s čipem Apple M1 až neskutečně svižný. Subjektivně mi přišel i rychlejší než můj soukromý iMac, ve kterém tepe šestijádrový procesor Intel Core i7 se základním taktem 3,2 GHz a režimem Turbo Boost až 4,6 GHz. To je pochopitelně zásluha velmi rychlé SSD jednotky, která u modelu s čipem Apple M1 slibuje rychlost sekvenčního čtení až 3,3 GB/s.

V praxi jsem neměl ani pocit, že by mě nějak při běžném použití limitovala 8GB kapacita operační paměti, MacBook Pro 13 s ní pracuje velmi efektivně. Koneckonců na některých zahraničních serverech lze dohledat srovnávací testy modelů s 8 a 16 GB paměti, rozdíl ve výkonu je jen minimální. Pokud tedy zvažujete, jakou konfiguraci koupit, a máte omezený rozpočet, nemusíte se rozhodně obávat ani základní konfigurace, macOS Big Sur na ní běží bleskurychle. V případě příplatkové výbavy stojí za zamyšlení spíše verze s 512GB jednotkou, která některým uživatelům přijde rozhodně vhod.

 

Testy

Apple M1

Intel Core i5

Cinebench R23 (single core)

1515 bodů

1101 bodů

Cinebench R23 (multi core)

7763 bodů

4112 bodů

Cinebench R20 (single core)

407 bodů

350 bodů

Cinebench R20 (multi core)

2101 bodů

987 bodů

Geekbench 5.3 (single core)

1742 bodů

1062 bodů

Geekbench 5.3 (multi core)

7664 bodů

2781 bodů

 

Design se nezměnil

Jen krátce se budeme věnovat konstrukci celého stroje. Ta je totiž stejná jako u předchůdce, změny se dotkly prakticky jen drobně rozložení klávesnice. Sluší se nicméně zdůraznit, že i na dnešní dobu působí celý stroj velmi moderně, a tak neměl Apple žádný důvod dělat nějaké radikální změny.

Skvěle jsou skloubeny zaoblené a ostře řezané linie celého stroje, což dobře vynikne – alespoň podle mého soudu – ve vesmírně šedé barvě, kterou jsme měli možnost testovat. S ohledem na nabízený výkon je až zarážející, jak je vlastně celá novinka kompaktní. Rozměry jsou 30,41 cm x 21,24 cm x 1,56 cm a hmotnost činí 1,4 kg.

Konektorová výbava čítá dva USB-C porty a sluchátkový jack 3,5 mm, nic jiného není k dispozici. Pokud potřebujete portů více, případně chcete často připojovat další příslušenství, bude nejvhodnější zainvestovat do nějaké dokovací stanice. Na trhu jsou již tak kompaktní modely, že se snadno vejdou do jakékoliv brašny.

Konstrukce je vyladěna tak, abyste mohli displej otevřít pohodlně jednou rukou a základna stála jistě na svém místě. Odolnosti kovového těla nemáme co vytknout. Už předchozí generace jasně ukázaly, že dovedou odolat zubu času i při časném a méně šetrném přenášení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vesmírně šedá testovanému kousku sluší nejvíce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Víko je velmi tenké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horním rámečku se již tradičně nachází zabudovaná webkamera

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo pod displejem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V pase má celý stroj jen 1,56 cm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vpravo se nachází sluchátkový konektor jack 3,5 mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na USB-C konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez chybičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana laptopu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu z gumových nožiček

 

Displej? Bez konkurence…

Jak už samotný název napovídá, MacBook Pro 13 nabízí 13,3palcový displej s LED podsvícením a technologií IPS. Nativní rozlišení tohoto Retina panelu je 2560 × 1600 při 227 pixelech na palec s podporou miliónů barev. Vyzdvihnout si zaslouží také vysoký jas 500 nitů či široký barevný rozsah (P3), v praxi má tedy ještě živější tóny zelené a červené než sRGB.

Nechybí ani technologie True Tone, která je dobře známá majitelům iPhonů a iPadů. Díky tomu dovede testovaný kousek automaticky přizpůsobovat vyvážení bílé barevné teplotě v prostředí, aby výsledné zobrazení bylo co nejpřirozenější.

Kvalitou displeje patří MacBook Pro 13 ke špičce napříč celým trhem. Pokud na něm zobrazíte kvalitní fotografii, vypadá na displeji jako namalovaná, problém není ani výrazný kontrast mezi temnou černou a zářivě jasnou bílou. Bezchybné jsou i pozorovací úhly, jak se můžete přesvědčit na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

TouchBar, klávesnice a trackpad

Nový MacBook Pro 13 staví na klávesnici Magic Keyboard s nůžkovým mechanizmem. Proti staršímu modelu jsou nově šipky umístěny do tvaru obráceného písmene T a klávesa ESC je nyní samostatná a hlavně mechanická. To všechno jsou pozitiva, díky kterým se píše na klávesnici velmi pohodlně.

Obsluha celého stroje je velmi intuitivní také díky TouchBaru, který lemuje horní okraj klávesnice. Jde o malý dotykový displej, který je pro MacBook Pro typický – také kvůli něm si ho celá řada lidí pořizuje. Tlačítka na TouchBaru se totiž automaticky mění podle toho, jakou aplikaci zrovna používáte. A v praxi to funguje skvěle.

Mimochodem vpravo vedle TouchBaru se nachází pohotovostní tlačítko, které v sobě ukrývá čtečku otisků prstů Touch ID. Otiskem prstu můžete potvrzovat nejen přihlášení, ale také nákup aplikací, zápůjčku filmů či přístup k zaheslovaným dokumentům. Stejně tak je možné Touch ID využít k ověření plateb prostřednictvím Apple Pay.

Samostatnou kapitolu by si zasloužil také trackpad. Práce s ním je totiž díky nadstandardním rozměrům doslova návyková. Je přesný, rychlý a dovede rozpoznávat intenzitu přítlaku. Nejen na cestách se tak rozhodně obejdete bez klasické myši.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozložení klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na klávesnici se velmi dobře píše

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na Touch ID

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Trackpad je doslova obří

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Horní okraj lemuje TouchBar

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TouchBar se mění podle toho…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…co na něm zrovna děláte

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na podsvícení klávesnice

 

Výdrž baterie a provozní hluk

U modelu s čipem Apple M1 slibuje výrobce výdrž až 20 hodin na jedno nabití, což je dvakrát vyšší hodnota v porovnání s MacBookem Pro 13, který je vybaven procesorem Intel Core. A v praxi je to skutečně poznat. Laptop s Intel Core i5 vydržel pracovat při běžném pracovním vytížení po dobu 8,5 hodiny. V podstatě se tak vůbec nic nestane, když si do kanceláře zapomenete vzít s sebou nabíječku. Stroj se bez elektrické zásuvky obejde celý pracovní den.

V případě MacBooku Pro 13 s čipem Apple M1 jsme však nabíječku hledali až po necelých 19 hodinách. V podstatě jsme tak tento stroj nabíjeli během pracovního týdne jen dvakrát. Apple si tedy rozhodně nevymýšlel, když sliboval, že se výdrž prodlouží na dvojnásobek.

Na rozdíl od MacBooku Air je MacBook Pro 13 vybaven aktivním chlazením. To se ale spouští jen při opravu vysokém vytížení jednotlivých součástek, nejčastěji tak pracujete s MacBookem Pro 13 v naprosté tichosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná nabíječka

 

Klady a zápory

+ špičkový výkon díky čipu M1 i v základní konfiguraci

+ povedený displej

+ nadprůměrná výdrž baterie

+ TouchBar a Touch ID

 

- nižší možnosti individuální konfigurace

- příplatek za 16 GB RAM je poměrně vysoký

- nabízí pouze dva USB-C porty

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný MacBook Pro 13

 

Závěrečné hodnocení

Malý čip. Obří skok. Přesně takto popisuje nový procesor Apple M1 výrobce. A i když jde o marketingový slogan, není zas tak daleko od pravdy. Přednosti nového procesoru jsme si jasně ukázali v případě testu nového MacBooku Pro 13 – je rychlý, tichý, výkonný, a přitom nabízí excelentní výdrž baterie. Pokud si takto Apple představuje budoucnost, tak se už nemůžeme dočkat, co ukáže příště.

To chci

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (17)

Budoucnost

to se máme na co těšit.. SSD na desce, RAM na desce -> neopravitelný stroj... konzum dotažený do extrému + luxusní cena na vrch.. chápu ale že BFU tleská.. je to tenký a blejská se to

@L!po: U mobilních telefonů jsme to tak měli téměř vždy. Kvůli optimalizaci hardwaru a softwaru bude u mobilních zařízení integrace veškerých komponent na jeden plošný spoj běžnější záležitost.

Ověřený GEEK - level 3

@-DanDa-: Skoro mi přijde, že Macbook není mobilní telefon.

@BERNADIC: Ale je to mobilní zařízení neboli přenosné zařízení, kde se klade převážně důraz na výdrž baterie a výkon.

Ověřený GEEK - level 3

@-DanDa-: Ale je jednoduché ho udělat modulární a opravitelné bez snížení výdrže na baterii či výkonu.

@BERNADIC: Jednoduché to asi je, ale určitě to nebude mít takovou energetickou efektivitu. Celé tohle kouzlo M1 čipu je architektura ARM a SoC, které těsně integruje jádra CPU a GPU, a ty mají rychlý přístup k jednotné paměti a integrovanému uložišti. Takže bohužel tím, že je vše integrované na čipu, není možné ho udělat modulární.

Ověřený GEEK - level 3

@-DanDa-: Hmmm, ne.
https://d3nevzfk7ii3be.cloudfront.net/igi/vQstQEBm1OErBHqr
SOC je pochopitelně jedna věc, neopravitelnost, disk, napěťové regulátory druhá.

@BERNADIC: To stejné lze říct u mobilních telefonů. Také kdysi bylo zvykem používat paměťové karty, ale dnes už většině stačí paměť od výrobce a cloud. Dobře a jak tedy vlastně vypadá jednoduše modulární a opravitelný notebook?

Ověřený GEEK - level 3

@-DanDa-: Opravitelný notebook vypadá minimálně tak, že jde vyměnit SSD a jsou pro něj dostupné napěťové čipy ... a dá se mu vyměnit i třeba displej.
Ale to vyloženě a naschvál vybírám ty nejhorší nedostatky v oblasti Apple notebooků :D
Měl bych toho i víc, ale přechod na ARM, dle očekávání, vyřešil prakticky všechny nedostatky v oblasti chlazení SOC.
Aneb tak dlouho se neumí chladit Intel, až se přejde na ARM 😇
Nemyslete si, taky mám postarší 12" notes, který by zasloužil po letech výměnu, M1 byl (a ještě částečně je) ve vážném hledáčku, ale už jen pro nejistou softwarovou podporu, kterou pro svou práci potřebuji ... a covid, takže nemám kam spěchat, k finálnímu výběru nedošlo.

@BERNADIC: Zjednodušeně, nic není dokonalé a vždy se najdou nějaké nedostatky. Nakonec je to stejně o lidech a jejich preferencí :D Já jsem zastánce funkčních notebooků už od výrobce. Modulárnost řeším už jen u desktopu :)
Také zvažuji výměnu za M1, ale vzhledem k okolnostem... si už klidně počkám co předvede M2 :D

@-DanDa-: tohle je totální lež, bežnej desktop má stejný "ryhlý přístup" a modulární je, NVME disky není problém nacpat do m.2 slotu, jen tímhle by se při těžkém workloadu na disky dala jednoduše prodloužit životnost tohohle stroje na teoretiky nekonečno, až odejde každej "jouda" si to mohl opravit sám..takhle prostě nemůže. mě je to fuk, já to určitě kupovat nebudu, jen pouzaju na to, že vás výrobce záměrně o tuhle možnost připravuje (především šetřením nákladů) + je to luxusní kurvítko, ten disk prostě můžou kterýmkoli updatem osx poslat do věčnejch lovišť aniž by si někdo všiml, s pravděpodobně téměř nemožnou opravou.. samozřejmě pokud máte ntb na 2 roky jako telefon, není to problém.. ale lidé co si myslí že jablko na věčné časy mohou být zklamáni..

@L!po: Ehm, RAM není na desce, ona je v SoC🙂

Ověřený GEEK - level 3

@Uni: No, spíš "na" SOC :-D
Vypadá to fakt pěkně ten slepenec, hodně to připomíná eDRAM.

@Uni: supr, díky tomu to půjde jednoduše opravit/upgradovat(sarkasmus)

Retina displej

Nemá někdo tip na klasický monitor k PC, který by se blížil kvalitě Retina displeje u Macu? Dobře se na ty displeje dívá a to je také velké plus při práci.

Skvely stroj

Notebook je super a ten vykon je neskutecny. Zkousel jsem i lehci hrani a poradi s v klidu i witcherem 3 (na stredni detaily) - jen ze zvedavosti tedy, na tomto booku se bude moci hrat tak spise stream ve forme nvidia GeForce now. Moc se libi, ze cely den vydrzi konvertovat a upravovat videa, nezadycha se a baterie tomu krasne sekunduje.
Nicmene letos se vyplati pockat na ohlasovane cipy M1X

Béééé

well done, možná by to chtělo si zjistit, že ty jediný dva konektory jsou Thunderbolt 3, usb-c je jen "tvar/design" - a mimo toho nic o vlastnostech neříká ;) opravdu je jack jen na sluchátka a ne na headset ? vážně je tolikrát výkonější, když dle nečitelných testovacích výsledků to jasně není pravda ?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru