Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: QNAP TS-364 – multimediální všeuměl, který nahradí i PC

Recenze: QNAP TS-364 – multimediální všeuměl, který nahradí i PC

Recenze
QNAP TS-364-4G_1643448082
QNAP TS-364-4G
Produkt není určen k prodeji.

Společnost QNAP uvedla na konci loňského roku do prodeje velmi zajímavý NAS server s modelovým označením TS-364, který poslouží nejen k ukládání dat. V praxi se dá snadno využít jako multimediální centrum.

Lákadel má ale tato novinka daleko více. Kromě tří slotů pro 3,5“ disky se totiž QNAP TS-364 chlubí také dvěma sloty M.2 PCIe Gen 3, které je možné využít nejen k akceleraci cache, ale také pro uložení dat. NAS server TS-364 podporuje až 16GB RAM a má port 2,5GbE, který usnadňuje každodenní používání a umožňuje provozovat kompaktní virtuální počítače a kontejnery.

Domácí uživatelé mohou také využívat možnosti multimediálního portálu pro streamování a sdílení fotografií, hudby a videí do všech svých zařízení. Díky HDMI portu se dá také zařízení snadno připojit přímo k televizoru, v podstatě tak získáte pokročilé multimediální centrum s obrovskou kapacitou, které nabídne hardwarové dekódování 4K H.264 a překódování v reálném čase. Stejně tak je možné po připojení k monitoru NAS server používat jako PC s Linuxem nebo Windows – využít je možné buď Ubuntu Linuxovou stanici či Virtualizační stanici s Windows.  

Hlavní přednosti modelu QNAP TS-364:

  • Okamžitě znásobte rychlost přenosu souborů 2,5krát při použití stávajících kabelů CAT5e.
  • Vytvořte bezpečné pole RAID 5 se třemi disky pro optimalizaci úložné kapacity a ochranu proti selhání jednoho disku. Nechybí 256bitové šifrování AES, a to nejen pro složky, ale také pro celé svazky a externí disk.
  • Port USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) umožňuje rychlé sdílení souborů a intenzivní přenos dat.
  • Hardwarové dekódování 4K H.264 a překódování v reálném čase pro plynulý multimediální zážitek na velké obrazovce.
  • Dva sloty M.2 PCIe Gen 3 umožňují akceleraci cache nebo úložné SSD svazky pro lepší výkon nebo Edge TPU pro rozpoznávání obrázků na bázi AI.
  • Technologie Qtier umožňuje neustálou optimalizaci úložiště.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP TS-364

 

Technické parametry

Testovaný model: QNAP TS-364-4G

Procesor:čtyřjádrový Intel Celeron N5105/N5095 (až 2.9 GHz)

Grafický procesor: Intel UHD

Systémová paměť: 4 GB SODIMM DDR4 (1 x 4 GB)

Maximální paměť: 16 GB (2 x 8 GB)

Paměťový slot: 2 x SO-DIMM DDR4

Paměť Flash: 5 GB (dvojitá ochrana OS při spouštění)

Šifrovací modul: ano (AES-NI)

Hardwarově akcelerované překódování: ano

Pozice pro diskové jednotky: 3 x 3,5" SATA 6 Gb/s, 3 Gb/s

Kompatibilita diskových jednotek: 3,5" SATA jednotky pevných disků, 2,5" SATA jednotky pevných disků, 2,5" SATA SSD

Vyměnitelné za provozu (hot-swap): ano

M.2 Slot: 2 x M.2 2280 PCIe Gen 3

Podpora akcelerace SSD cache: ano

Porty: 1x 2,5 Gigabitový Ethernet port (2,5G/1G/100M), 1x USB 3.2 Gen 1, 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s), 1x HDMI 1.4b (až 4096 x 2160 při 30 Hz)

Rozměry: 142 × 150 × 260 mm

Hmotnost: 1,64 kg

 

Obsah balení

NAS server od společnosti QNAP dorazil do redakce ve velmi nenápadné kartónové krabici přírodní barvy. Ta kromě hlavního hrdiny dnešní recenze obsahuje všechno důležité příslušenství, konkrétně tedy návod k použití, napájecí adaptér a síťový kabel. Sluší se ještě zmínit, že jednotlivé díly jsou zabaleny velmi pečlivě a rozřazeny pomocí kartónových a pěnových pořadačů, takže během transportu chrání zařízení proti poškození.

DSC04082.JPG
DSC04086.JPG
DSC04093.JPG

Všechno příslušenství i samotný NAS server jsou zabaleny velmi pečlivě.

 

Vzhled a kvalita zpracování

Žádné nudné černé či šedé krabice, které se budete snažit schovat někam pod stůl. Testovaný kousek od společnosti QNAP působí poměrně nenápadným, a přitom líbivým dojmem. To je do jisté míry dáno i tím, že neobsahuje klasické hot-swap rámečky pro pevné disky. Je však nutné zdůraznit, že režim hot-swap NAS server podporuje, ale rámečky jsou ukryté pod odnímatelnou plastovou konstrukcí.

Čistý minimalistický design tak v praxi nenarušují žádné zbytečné otvory. Koneckonců testované zařízení cílí na malé firmy či domácnosti a tam většina uživatelů disky do NAS serveru vloží a dál už se o ně nestará.

Sněhově bílou plastovou konstrukci doplňuje elegantní žebrovaný proužek na čelní straně NAS serveru, kde se zároveň ukrývá i pohotovostní tlačítko a indikační diody. Díky tomu nepůsobí zařízení jednolitým a fádním dojmem. Bočnice jsou čisté a hladké.

Na spodní straně NAS serveru naleznete čtyři mohutné gumové nožičky, které mají minimalizovat přenášené vibrace od pevných disků na stůl. Kompletní konektorovou výbavu včetně dvou USB portů naleznete vzadu. Potěší, že jeden USB port byl umístěn i dopředu, aby byl snadno přístupný. Jedná se navíc o fyzické tlačítko s portem USB a je určeno pro rychlý přenos dat mezi NAS a externím zařízením. Aplikace HBS 3 umožňuje nakonfigurovat chování stisknutí tohoto tlačítka, když je k USB tlačítku připojeno externí zařízení. Velmi snadno tak můžete nastavit proces zálohy na externí disk.

Celkově kvalitě zpracování ale není co vytknout. Všechny plasty na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Přestože jde spíše o levnější model z nabídky společnosti QNAP, zpracování je zkrátka na vysoké úrovni.

DSC04110.JPG
DSC04113.JPG
DSC04122.JPG

Design testovaného kousku působí líbivým dojmem.

 

Instalace disků

Jak jsme uvedli už výše, do NAS serveru je možné nainstalovat hned tři pevné disky. Do útrob testovaného zařízení se dostanete celkem snadno – stačí vzít NAS server do ruky a táhnout obě bočnice od sebe, jednu dopředu, druhou dozadu. Ještě předtím je ale nutné odšroubovat bezpečnostní šroubky v zadní části okolo ventilátoru.

Uvnitř pak disky jednoduše zasunete do plastových držáků, na konci kovové konstrukce se pak nachází SATA konektory. Disky dokonce není nutné ani šroubovat, jednoduše se nacvaknou na dodávané kovové zobáčky, kterých si pozornější čtenáři všimli už na snímcích s dodávanou výbavou. Tento systém je vhodný pouze pro připevnění 3,5palcových disků. Pokud byste chtěli instalovat 2,5palcové jednotky, neobejdete se bez speciální redukce.

Nabízí se otázka, proč jsou disky tři? Konkurence přeci zpravidla nabízí dvou nebo čtyřdiskové NAS servery. QNAP však počítá s tím, že většina uživatelů používá právě pole RAID 5, pro které bohatě stačí tři disky. Zkrátka tři disky jsou podle všeho ideál.

V útrobách NAS serveru se mimochodem ukrývají také dva sloty M.2 PCIe Gen 3. Ty je možné také využít jako úložné svazky, ale většina uživatelů s jejich pomocí bude akcelerovat cache pro svižnější práci celého stroje. Díky spolupráci technologie Google Edge TPU a QNAP AI Core (modulu na bázi AI pro rozpoznávání obrázků) může totiž zařízení TS-364 provádět vysokorychlostní rozpoznávání obličejů a objektů.

DSC04176.JPG
DSC04182.JPG
DSC04189.JPG

Instalace disků není vůbec složitá.

 

Nainstalováno za pár minut

Instalace pevných disků je otázkou maximálně několika málo minut. To samé platí také o první konfiguraci modelu QNAP TS-364. V podstatě stačí už jen připojit napájení a síťový kabel, poté již nic nebrání nastavení stanice. Přestože jsou možnosti testovaného modelu velmi široké, jeho nastavení se nemusí obávat ani méně zkušený uživatel.

Do webového prohlížeče na počítači, který se nachází ve stejné síti, stačí zadat adresu install.qnap.com. Na ní se nachází průvodce, který uživatele navede, jak se k NAS serveru připojit. Velmi užitečná je utilita zvaná Qfinder Pro, kterou je možné stáhnout ze stránek výrobce. Díky ní můžete nechat automaticky vyhledat NAS server v síti a následně jej nechat inicializovat.

Samotný proces inicializace je pak otázkou doslova pár kliků, jak si ukážeme krok za krokem na snímcích níže.

01.jpg
Snímek obrazovky (48).jpg
Snímek obrazovky (49).jpg

První konfigurace NAS serveru je velmi intuitivní.

 

Operační systém v akci

Pozornější uživatelé si již na snímcích všimnuli, že celý proces instalace probíhá v češtině. Plně lokalizován je do naší mateřštiny také celý operační systém QTS 5. A právě ten je jednou z největších předností testované novinky.

Jeho prostřednictvím ovládáte všechny funkce NAS serveru a zároveň jej máte možnost naučit i novým kouskům doslova na pár kliků – můžete do něj totiž instalovat další programy. Vše samozřejmě probíhá v grafickém rozhraní, kterému nechybí okna, plocha a ikony, a který je plně lokalizován do češtiny.

Samozřejmě v první řadě slouží QNAP TS-364 jako datové úložiště, které zobrazuje základní informace o provozu a vytížení celého systému. Už při rozkliknutí ovládacích panelů zjistíme, že máme k dispozici stejně široké možnosti nastavení jako u běžného počítače s Windows. Monitorovací prvky systému přitom automaticky hlídají, zda jste neprovedli některá nastavení špatně, a tak například omylem nevyřadili z provozu internetové připojení.

K instalaci aplikací slouží nabídka zvaná AppCenter. Zde uživatelé naleznou zdarma dostupné aplikace pro automatickou zálohu počítačů v síti, vytvoření mail serveru nebo cloudu, obsluhu kamerového systému či vlastního fotoalba, které bude přístupné nejen v lokální síti, ale i prostřednictvím internetu. Aplikací je k dispozici skutečně požehnaně a každý si tak testovaný NAS server může snadno přetvořit na zařízení, které mu poslouží nejlépe.

Snímek obrazovky (66).jpg
Snímek obrazovky (68).jpg
Snímek obrazovky (70).jpg

Ukázka operačního systému QTS 5 a vybraných aplikací.

 

Multimediální centrum či PC

Již v řádcích výše jsme zmínili, že označovat QNAP TS-364 jako NAS server není úplně přesné. Díky HDMI portu totiž může u televizoru fungovat jako pokročilé multimediální centrum s obrovskou kapacitou, do kterého můžete instalovat celou řadu užitečných aplikací. Pokud NAS server připojíte přímo k televizoru, není pak nutné posílat data přes síť a tím jí zbytečně zatěžovat.

Pokud připojíte klávesnici a myš, můžete s celým systémem bez nadsázky pracovat jako s klasickým počítačem. Jednoduše stačí v App Centru zapnout Linuxovou stanici a jednoduše jedním klikem nainstalovat například Ubuntu. Druhou možností je vytvoření Virtualizační stanice například s instalací Windows 10, kterou je možné používat stejně jako způsobem popsaným výše.

Mimochodem připojení prostřednictvím HDMI kabelu přijde vhod i v případě, kdy budujete například zabezpečovací kamerový systém. Monitor totiž můžete připojit rovnou k NAS serveru a nechat na něm obrazovat obraz, který zachytávají jednotlivé kamery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Během testování byl NAS server v dobré společnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá NAS server po připojení k televizoru (HybridDesk Station).

 

Výkon a nabízené funkce

QNAP TS-364 je poměrně výkonný NAS server, což je zásluha především procesoru Intel Celeron, jehož čtyři jádra pracují až na 2.9 GHz. Pro úplnost dodejme, že má k dispozici hned 4 GB operační paměti (v jednom slotu), což je více než dostatečná hodnota. Pokud uživatelé přesto potřebují více paměti, jednoduše přikoupí modul a vloží jej do druhého slotu. Celkově je NAS server možné osadit až 16 GB (2 x 8 GB) typu DDR 4. To se hodí především ve chvílích, kdy budete chtít provozovat Virtualizační stanici.  

To, jak byl systém vytížen, prakticky nijak neovlivňovalo rychlost přenosu dat. Zmínit však musíme, že klasické pevné disky nedovedou využít potenciál NAS serveru naplno. Proto testy probíhaly se třemi SSD jednotkami Samsung 870 QVO zapojenými v RAID 5. Každá jednotka slibuje přenosové rychlosti až 560/530 MB/s. My jsme prostřednictvím FTP naměřili 274 MB/s během čtení a 249 MB/s při zápisu. Pomalejší přenosy byly pouze při přenosu se zapnutým šifrováním v rámci Windows, což je logické. V tomto režimu jsme naměřili 112 MB/s při čtení a 94 MB/s během zápisu.

Je to patrné již z řádků výše, ale pro jistotu zdůrazníme, že s třemi disky můžete sestavit bezpečné pole RAID 5. Díky tomu získáte optimalizovanou kapacitu úložiště a ochranu před selháním jednoho disku. Zajímavá je ochrana dat pomocí snímků. Snímky pomáhají chránit data na základě úplného záznamu stavu a metadat systému NAS. Pokud dojde k chybě, můžete pomocí snímků rychle obnovit systém do běžného stavu. Snímky QNAP na základě bloků zaznamenávají pouze změněná data. Dochází nejen k úspoře prostoru úložiště, ale také zkrácení doby vyžadované pro zálohování a obnovení dat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NAS server jsme testovali s disky Samsung 870 QVO

 

Vysoký výkon v praxi stačí na to, aby bylo možné z disků na NAS serveru přehrávat videa v rozlišení 4K (H.264) a zároveň i překódovat video ze 4K do Full HD v reálném čase. A popravdě podle monitoru systémových prostředků se při tom zařízení ani nijak zvlášť nezahřeje. Videa takto můžete převádět do univerzálních formátů souborů, které lze plynule přehrávat na mobilních zařízeních. Můžete proto snadno sdílet filmy nebo videa z cest uložená na NAS se svou rodinou a přáteli prostřednictvím sdílených odkazů a oni mohou sledovat videa plynule kdykoli a kdekoli.

Můžete mít spoustu fotografií nebo videí napříč zařízeními, jejíchž správa a zálohování může být náročná. S TS-364 můžete provádět centrální zálohování a správu všech souborů a snadno je sdílet s ostatními. Díky aplikaci File Station získáte přímý přístup k fotografiím a videím na vašem mobilním zařízení připojením k modelu TS-364 přes rozhraní USB.

Nástroj Qfiling automatizuje organizaci a významně zlepšuje efektivitu práce, aplikace Qsync je jednoduchá služba synchronizace souborů v reálném čase pro počítače a mobilní zařízení. Qsirch je pak výkonný vyhledávací nástroj přímo od společnosti QNAP, podobný nástroji Google, vám umožní rychlé vyhledání obrázků, hudby, videí, dokumentů a e-mailů podle klíčových slov, barev a dalších podmínek vyhledávání.

V otázce bezpečnosti se sluší vyzdvihnout Security Counselor – bezpečnostní portál pro kontrolu slabých stránek a poskytování doporučení pro zvýšení bezpečnosti NAS. Zahrnuje také antivirový a antimalwarový skenovací software. Testovaný kousek podporuje IPv6, přístupové seznamy pro brány firewall a filtrování GeoIP pro omezení přístupu na základě geografické polohy pro vyšší zabezpečení sítě NAS.

Zapomenout nesmíme ani na službu myQNAPcloud, která umožňuje rychlý a snadný vzdálený přístup k vašemu zařízení TS-364 klidně i z druhého konce planety. A to aniž byste museli složitě konfigurovat nastavení sítě – s myQNAPcloud Link totiž získáte jedinečný název domény pro své zařízení, ke které se jednoduše připojíte klidně i z mobilu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob hlavního hrdiny dnešní recenze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky indikačním diodám přesně víte, co se s NAS serverem děje.

 

Provozní hluk a spotřeba

Výrobce kladl velký důraz i na hlučnost – respektive tichost celého systému. Jak si pozornější čtenáři všimnuli patrně již výše, o chlazení vnitřních komponent se kromě pasivních chladičů na základní desce stará už jen ventilátor v zadní části.

Ten však pracuje při velmi nízkých otáčkách. Ty nijak dramaticky nestouply ani ve chvíli, kdy jsme se snažili vytížit výkon zařízení na maximum. V praxi tak počítejte s hlučností pod 20 dBA, což je nižší hodnota než u drtivé většiny počítačů.

Vytknout nemůžeme nic ani spotřebě. V klidovém stavu se spotřeba pohybuje okolo 23,3 W, při vypnutých discích klesne dokonce pouze na 12 W. Pokud je systém vytížen naplno, stoupne spotřeba na 32,6 W, což je ale stále ještě výborná hodnota.

000.JPG
01.JPG
DSC04239.JPG

Během provozu je NAS server velmi tichý.

 

Klady a zápory

+ solidní výkon díky procesoru Intel

+ přehrávání 4K videí, přímé připojení k televizoru

+ široké možnosti nastavení a instalace aplikací v systému QTS

+ intuitivní ovládání operačního systému

+ poslouží jako multimediální centrum i PC

+ možné osadit až 16 GB operační paměti

+ Tiering (technologie Qtier) 

+ tiché chlazení

+ dostatek USB portů

+ 2,5GbE rozhraní

 

- nemá snadno přístupné hot-swap disky

- 2,5“ disky je možné vložit pouze po dokoupení redukce

- v multimediálním režimu by se občas hodil ovladač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QNAP TS-364

 

Závěrečné hodnocení

QNAP TS-364 je skutečně schopné zařízení, které toho umí opravdu hodně. Bez nadsázky jde o malý, a přitom poměrně výkonný počítač s operačním systémem QTS, který se ukrývá v těle NAS serveru. Velkou výhodou je bohatá konektorová výbava, možnost přímého připojení k televizoru, stejně jako tiché chlazení. Naopak zápory se hledají poměrně těžko.

 

QNAP TS-364

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

16GB DDR4

Hovorite o 16GB RAM. ale na strankach QNAPu sa pise len o 8GB MAX aj v datasheet sa tak pise. Realne ste skusali 16GB a fungovalo? Davali ste original RAM od QNAP alebo ineho vyrobcu. pokial to zvladne naozaj aj 16GB co by nebolo pri nas nic nove ze napisu 8 ale skutocnost je ina. Tak je to fakt dobry kusok ...

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru