Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Synology RT6600ax – víc než jen router

Recenze: Synology RT6600ax – víc než jen router

Recenze
Synology RT6600ax_1740245861
Synology RT6600ax
6 693 Kč 8 099 Kč

Router Synology RT6600ax je doslova napěchovaný moderními technologiemi až po okraj, chlubí se 5.9GHz pásmem i 2.5GbE portem. Velkou výhodou je u něj také vlastní operační systém Synology Router Manager, díky kterému toho umí novinka daleko více než konkurence.

Když se řekne Synology, většina čtenářů si patrně vybaví povedené NAS servery – a je jedno, zda se bavíme o modelech pro domácnosti či pokročilejších řešeních pro firmy a organizace. V nabídce tohoto výrobce nicméně nalezneme také zajímavé routery. Nejčerstvější novinkou na tuzemském trhu a zároveň nejvyšším modelem v nabídce je Synology RT6600ax, kterému se dnes podíváme na zoubek.

Klíčové vlastnosti routeru Synology RT6600ax:

  • Výkonný WiFi 6 router
  • Až 5 samostatných sítí a 15 identifikátorů SSID Wi-Fi
  • VLAN tagging
  • Podporuje segmentaci sítě
  • Silný hardware: čtyřjádrový 1.8GHz procesor, 1 GB DDR3
  • Anténní systém: 4x4 MIMO Omni-directional high-gain dipole (5GHz); 2x2 MIMO vícesměrová bipólová s vysokým ziskem (2,4 GHz / 5 GHz)
  • Šifrování WiFi: WPA/WPA2-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPA2/WPA3-Personal, WPA3-Personal/Enterprise, Wi-Fi Enhanced Open (OWE)
  • Třípásmová WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax
  • Rozhraní LAN: Gigabit (RJ-45) x 3 (dual WAN), 2.5GbE (RJ-45) x 1
  • Rozhraní WAN: Gigabit (RJ-45) x 1, 2.5 GbE (RJ-45) x 1 (Dual WAN)
  • USB 3.2 Gen 1 x 1
  • Rozměry: 320 x 200 x 175 mm
  • Hmotnost: 1600 g

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Synology RT6600ax

Obsah balení

Při pohledu na přírodní kartonovou krabici, ve které se router Synology RT6600ax dodává, by jen málokoho napadlo, o jak sofistikované zařízení se jedná. Je to pochopitelně dáno snahou o co nejvyšší udržitelnost. Všechny součásti obalu jsou tedy snadno recyklovatelné, platí to i o kartónový pořadač, v němž se ukrývá router a všechno dodávané příslušenství. To čítá napájecí adaptér, návod k použití a síťový kabel.

DSC00109.JPG
DSC00112.JPG
DSC00121.JPG

Balení routeru a dodávané příslušenství

Vzhled a kvalita zpracování

Testovaný router není žádný drobeček, což je ale logické. V jeho útrobách se ukrývají sofistikované technologie a výkonný hardware, který zkrátka dostatečný prostor potřebuje. Počítejte tedy s rozměry 320 x 200 x 175 mm. I hmotnost 1600 g nepatří k nejnižším, v dnešní době nižší váhu nabízejí i některé notebooky. V praxi to ale ničemu nevadí, právě naopak. Když vezmete router do ruky, máte pocit, že držíte pořádný kus „železa“.

Co upoutá hned na první pohled, je také samotný design routeru. Ostře řezané linie působí v černém provedení velmi futuristickým dojmem, připomínají tak trochu přední masku luxusního sporťáku od Lamborghini – a to včetně nasávacích otvorů pro chlazení vnitřních komponent. Otvory chlazení nalezneme i na vrchní straně. Uprostřed se nachází indikační diody informující o aktuálním stavu zařízení.

Vytknout nemůžeme nic ani zpracování, plasty působí bytelně a nikde se neprohýbají ani nevržou. Navíc jednotlivé spoje na sebe korektně doléhají, což je vidět i na detailních fotografiích níže. Na spodní straně nechybí ani otvory pro připevnění routeru na zeď. Nachází se zde tak čtyři protiskluzové gumy, pokud se rozhodnete router položit někam na stůl či komodu.

Pro úplnost dodejme, že kompletní konektorová výbava se nachází vzadu. Konkrétně jde o jeden port USB 3.2 Gen 1, dále pak 3x Gigabit (RJ-45; dual WAN) a 1x 2.5GbE (RJ-45). Jako rozhraní WAN poslouží 1x Gigabit (RJ-45) a 1x 2.5 GbE (RJ-45; Dual WAN). Vedle napájení je pak umístěno pohotovostní tlačítko společně s Resetem. Na boční straně nalezneme tlačítka WPS a WiFi.

DSC00131.JPG
DSC00141.JPG
DSC00143.JPG

Vzhled se povedl, ke zpracování nelze mít také výhrady

První spuštění

Velkou výhodou je, že instalace routeru se nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé, přestože jsou jeho možnosti velmi široké. Po zapojení totiž stačí do webového prohlížeče zadat adresu router.synology.com, následně se spustí webový asistent, který vás prvním spuštěním sám provede.

Asistent vás navede k vytvoření účtu správce, ale i konfigurací WiFi, kdy si budete moci zvolit název i heslo sítě. Samozřejmostí je i konfigurace připojení k internetu či volba provozního režimu. Vše přitom probíhá v přehledném grafickém prostředí a navíc i v češtině. Krok za krokem si celý proces instalace můžete projít v galerii níže.

Snímek obrazovky (101).jpg
Snímek obrazovky (103).jpg
Snímek obrazovky (104).jpg

Instalace se nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé

Instalace aplikací a pokročilé možnosti nastavení

U pokročilých routerů naleznete vcelku povedené grafické rozhraní, které velmi usnadňuje případnou konfiguraci. V tom se zpravidla liší od těch nejlevnějších modelů, jež mají administrační nabídky velmi strohé. Testovaný router ale posouvá možnosti těchto síťových prvků na zcela novou úroveň, místo pouhé grafické administrace je vybaven celým operačním systémem nazývaným Synology Router Manager (SRM). 

Pravidelným čtenářům bude SRM pravděpodobně povědomý, jde totiž o velmi podobnou platformu jakou se pyšní NAS servery tohoto výrobce – tu Synology nazývá DiskStation Manager (DSM). Počítat tak můžete s úhledně vyhlížejícím grafickým prostředím, které pracuje s klasickými ikonami, plochou i nejrůznějšími okny se ovládá skvěle.

V základu je router pouhým síťovým prvkem, který zobrazuje základní informace o provozu a vytížení celého systému. Už při rozkliknutí ovládacích panelů zjistíme, že máme k dispozici stejně široké možnosti nastavení – bez nadsázky jako u běžného počítače s Windows. Monitorovací prvky systému přitom automaticky hlídají, zda jste neprovedli některá nastavení špatně, a tak například omylem nevyřadili z provozu internetové připojení. Měnit je možné nejen uživatelská práva, ale například i takové drobnosti, jako je přihlašovací obrazovka.

Tím ale možnosti routeru od Synology opravdu nekončí. Co by to bylo za operační systém, kdyby do něj nebylo možné instalovat další aplikace? Právě k tomu slouží takzvané Centrum balíčků. V něm uživatelé naleznou zdarma dostupné aplikace, které mohou ve svém routeru využívat. Získáte tak bezpečný přístup k internetu, rodičovskou kontrolu, ale i možnost filtrování webu či detekci hrozeb a škodlivých kódů.

Jmenovitě vyzdvihněme funkci Threat Prevention, která dovede chránit proti kybernetickým nájezdům a škodlivým kódům všechna připojená zařízení na úrovni sítě. Download Station zase umožňuje stahování souborů přímo z internetu bez potřeby zapínat počítač. Safe Access představuje pokročilou rodičovskou kontrolu, VPN Plus Server zase přemění router na výkonný VPN server. Sluší se také podotknout, že nabídka aplikací se postupně rozšiřuje, už nyní jsou k dispozici různé instalační beta balíčky.

Mimochodem na cestách můžete router snadno spravovat prostřednictvím služeb Synology DDNS či QuickConnect ze svého mobilního telefonu, a to klidně i z druhého konce planety.

Snímek obrazovky (110).jpg
Snímek obrazovky (111).jpg
Snímek obrazovky (112).jpg

Systém Synology Router Manager v akci

Výkon a praktické zkušenosti

Možnosti modelu Synology RT6600ax jsou velmi široké, jak je koneckonců z řádků výše patrné. Aby zařízení zvládlo obsluhovat všechny klienty spolehlivě a bez zbytečných prodlev, je vybaveno poměrně výkonným hardwarem – čtyřjádrovým procesorem s taktem 1,8 GHz a operační pamětí typu DDR3 o velikosti 1 GB.

To jsou na poměry routerů velmi nadprůměrné parametry. I díky tomu ale zařízení běželo v praxi velmi svižně a vůbec nikdy jsme se nesetkali s žádnou zbytečnou prodlevou. Právě kvůli nadprůměrnému výkonu byl kladen velký důraz na chlazení, funkční design zafungoval skvěle – i po dlouhodobém intenzivním zatížení bylo celé zařízení poměrně chladné, respektive vlažné.

V rámci síťové konektivity patří testovaný model také k tomu nejlepšímu, co je na pultech obchodů k mání. To je v první řadě zásluha standardu WiFi 6. Nejnovější generace bezdrátových sítí snižuje latenci ve srovnání s předchozím bezdrátovým standardem až o 75 %, což je znát při hraní her i videokonferencích. Ale také v případech, kdy je připojeno více kompatibilních zařízení, které současně přenášejí i data.

DSC00209.JPG
DSC00218.JPG
DSC00221.JPG

Router Synology RT6600ax v akci

Podpora nového pásma 5,9 GHz navíc umožňuje vytvoření spolehlivějších vysokorychlostních sítí využívajících čistší kanály 80 a 160 MHz. Port 2,5GbE konfigurovatelný pro použití v síti WAN nebo LAN pak podporuje superrychlé internetové tarify nebo výkonná zařízení, což mohou být například právě moderní NAS servery.

Synology RT6600ax dovoluje vytvořit až pět samostatných sítí a 15 identifikátorů SSID WiFi, díky čemuž si můžete rozdělit zařízení podle jejich role či účelu. Izolováním sítí nebo nastavením pravidel jednosměrného přístupu můžete omezit možnosti připojení do zranitelných zařízení nebo z nich, což se může hodit například i v menších firmách. My jsme si domácnost pomocí testovaného routeru rozdělili na síť určenou pro internet věcí, kancelářskou síť, domácí síť a síť pro hosty.  

Samozřejmostí je i jednoduché přidělování šířky pásma pro konkrétní uživatele či sítě. RT6600ax můžete integrovat do stávajících sítí s plnou podporou VLAN v konfiguracích směrovače, přístupového bodu a sítě mesh.

Výrobce slibuje dohromady rychlost až 6600 Mb/s, respektive 4800 Mb/s a 1200 Mb/s v pásmu 5 GHz a 600 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Když jsme prostřednictvím 5GHz sítě kopírovali data z jednoho počítače na druhý v rámci jedné místnosti, přenosová rychlost se pohybovala okolo 495 MB/s (3960 Mb/s). Ve vzdálenosti cca deseti metrů, a navíc za jednou bytovou příčkou, byla rychlost stále velice přijatelná (364 MB/s = 2912 Mb/s). Jde tedy o jeden z nejrychlejších routerů, který jsme měli doposud možnost testovat. Pro úplnost dodejme, že v pásmu 2,4 GHz jsme naměřili přenosové rychlosti okolo 70 MB/s (560 Mb/s). Velice dobré je také pokrytí bezdrátovým signálem, testovaný kousek zvládl vykrýt ve staré cihlové zástavbě byt o velikosti 120 m2 (4+KK).

DSC00124.JPG
DSC00158.JPG
DSC00165.JPG

Testovaný kousek nabízí vysoké přenosové rychlosti i dobrý dosah bezdrátového signálu

Klady zápory

+ futuristický a přitom funkční design

+ rychlé datové přenosy ve Wi-Fi sítích

+ výborné pokrytí bezdrátovým signálem

+ systém Synology Router Manager

+ inteligentní detekce chybného nastavení

 

- vysoká cena

- větší rozměry

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Synology RT6600ax

Závěrečné hodnocení

Synology RT6600ax jasně ukazuje, jak pokrokové routery mohou v dnešní době být. Šíření internetového signálu je totiž u tohoto modelu jen jednou z nepřeberného množství funkcí. Díky platformě Synology Router Manager testovaný kousek nabízí bezpečný přístup na internet, ochranu zařízení na úrovni sítě, pokročilou rodičovskou kontrolu, filtrování webu a mnoho dalšího. Doučit se totiž snadno může další věci díky možnosti instalace balíčků. Pokud pomineme vyšší pořizovací cenu, chyby se naopak u tohoto modelu hledají velmi těžko.

Synology RT6600ax 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru