Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Záleží i na podsvícení. Vybíráme bezdrátovou herní klávesnici [GEEK testuje]

Záleží i na podsvícení. Vybíráme bezdrátovou herní klávesnici [GEEK testuje]

Recenze
Akko 3108 Plus, Akko CS Wine Red, US_1655792231
Akko 3108 Plus, Akko CS Wine Red, US
983 Kč 1 190 Kč
Dark Project KD87A, G3MS Sapphire, US_377323496
Dark Project KD87A, G3MS Sapphire, US
Produkt není určen k prodeji.
Dark Project KD87A Pudding, Gateron Cap Teal, US_730887769
Dark Project KD87A Pudding, Gateron Cap Teal, US
2 388 Kč 2 890 Kč
Akko 3108 Plus, Akko CS Wine White, US_746233896
Akko 3108 Plus, Akko CS Wine White, US
Produkt není určen k prodeji.

GEEK GreenT během léta důkladně otestoval celou řadu zajímavých periférií. V dnešním testu se podívá na zoubek bezdrátovým klávesnicím.

Tradičně si v rámci letního testování rozšiřuji obzor, co se týče novějších produktů v nabídce z oblasti periferií. Díky tomu můžu zákazníkům přiblížit pomocí recenzí vlastnosti a kvalitu produktů, plus získávám větší přehled pro osobní doporučení na CZC fóru.

U klávesnic se nám objevily nově zařazené značky, a to AKKO a Dark Project. Zde si osahám kvalitu těchto produktů. AKKO by mohl být zajímavý vstup do mechanických klávesnic, kdy si tato značka drží zajímavé ceny a měl by tam být kladen důraz na dobrý poměr cena/kvalita. U Dark Projectu mám do testu dva modely s různými spínači. Spínače na těchto modelech jsou pre-lubrikované z výroby a také obě klávesnice nabízí funkci hot-swap pro jejich snadnou výměnu. Po tom je nyní mezi zákazníky zvýšená poptávka a je prospěšné mít přesah a možnost změny spínačů do budoucna.

DSC00238.JPG
DSC00247.JPG
DSC00241.JPG

Balení testovaných klávesnic

 

Akko 3108 Plus, Wine RED

Dark Project KD87A Pudding   Dark Project KD87A Sapphire G3MS

Akko 3108 Plus, Wine RED

Do nabídky CZC nám nedávno vstoupila značka Akko, která jde na klávesnice trochu jinak. Nabízí custom řešení, kdy si může uživatel základnu osadit spínači dle svého uvážení, ale také hotové klávesnice, které vynikají převážně kombinací různých barev kláves. Klávesnice Akko začínají na zajímavých cenách a mohl by to být ideální vstup pro ty, co chtějí přejít z obyčejných klávesnic do světa mechanických spínačů. Na kvalitu testovaného modelu se nyní podívám zblízka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Akko 3108 Plus, Wine RED

Balení, vzhled a příslušenství

Na první dojem vás zaujme váha krabice, která nechává tušit, že samotná základna bude robustní a těžší, což by mohlo vypovídat o kvalitě zpracování. A je tomu tak, klávesnice váží 1,2kg a skvěle tak drží na stole a ani se nehne.

Dopomáhá tomu pogumování na více místech ze spodu. Případný sklon se dá vyladit pomocí nožiček ve dvou různých provedeních. Výrobce se chlubí výztuhou desky klávesnice pomocí pěny a opravdu je kvalita znát. Od základny tak nejdou žádné nepřirozené rezonance a zpracování je celkově na vysoké úrovni. Velikostně se jedná o plný formát, kdy je přítomna i numerická část.

DSC00314.JPG
DSC00316.JPG
DSC00318.JPG

Balení testované klávesnice

V balení najdete 1,6m dlouhý USB kabel k propojení. Není sice opletený, ale působí odolně. Kabel je možné vést středem nebo v drážkách na spodní straně do boků. Spíše bych se raději vyvaroval nějakého přejetí židlí a podobně.

Tento model nás vzhledově nechce zaujmout podsvícením, ale naopak kombinací odstínů kláves s tyrkysovými popisky. Ve výchozím stavu máme na základně osazeny do různých zón šedé a černé klávesy. V balení se ale nabízí více tyrkysových kláves, kterými si tak můžeme vzhled oživit pěkným kontrastem. Součástí balení je i klíč pro vytažení kláves, takže výměna bude snadná. Poslední věcí je stručný návod, který nás navede i na případné nastavení maker. Tato klávesnice nevyužívá software, takže si musíte vystačit s případným nastavením přes klávesové zkratky.

DSC00319.JPG
DSC00328.JPG
DSC00332.JPG

Vzhled testované klávesnice

Spínače, klávesy a funkce

Testovaný model disponuje spínači Wine RED. Jedná se prakticky opět o klon lineárních Cherry RED spínačů s podobnými vlastnostmi. Tato klávesnice neumožňuje jednoduchou výměnu spínačů, to se nabízí u jiných modelů v nabídce, ale za mě jsou RED ideální pro hraní i psaní. Co se týče větších kláves, jsou dobře stabilizovány a nijak nerezonují do nepříjemných zvuků.

Samotné klávesy jsou pak dvoustěnné z kvalitního PBT materiálu, na kterém se netvoří časté omaky, jako to bývá časté u ABS plastů. Takže zde opět dostáváte v základu a dobré ceně něco lepšího.

Jak už jsem psal, software tato klávesnice nemá. Pro základní funkce máte určenu horní řadu kláves nad numerickou částí. Zde si můžete ovládat jednoduše hlasitost nebo vyvolat kalkulačku. Kdo by si chtěl funkce více přizpůsobit, může použít nastavení maker pomocí klávesových zkratek. Osobně toto nemám moc rád, jelikož to není moc přehledné, ale hlavní je, že se nějaká možnost nabízí. A když se podíváte na cenu klávesnice, nemůžete si ani moc stěžovat. Pro spolehlivé zapsání každé klávesy je pak přítomna funkce N-key rollover.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Akko 3108 Plus, Wine RED

Závěr, hodnocení

Pokud si máme zhodnotit klávesnici jako komplet, je dobré se zaměřit nejdříve na cenu. Za krásných 1390,- dostáváme kvalitní produkt, který musí ocenit každý, kdo chce přejít na kvalitní mechaniku za slušné peníze. Ne všechny láká podsvícení, blikající efekty a jiné, tato klávesnice je pro lidi, co mají rádi minimalistický vzhled s možností nakombinovat si různé barvy kláves.

Co je hlavní věcí, tělo klávesnice je vyvedeno ve skvělé kvalitě včetně výplní pěnou. Klávesy jsou z odolného PBT plastu a lineární spínače Wine RED mají příjemný chod. Když dáme toto vše dohromady, tak pro vás bude posun z jakékoliv levné membránové klávesnice podstatný a získáte výhody, které mechaniky nabízejí. A je dobře, že nám tyto výhody Akko umí přinést v zajímavé ceně, což je pro zákazníka jen plus. Klávesnici můžu bez problémů doporučit, tento model ve všem podstatném obstál velmi dobře.

Dark Project KD87A

Další novinkou v nabídce CZC jsou klávesnice značky Dark Project. V testu se podíváme rovnou na 2 TKL modely, kdy jeden vyniká Pudding podsvícením a lubrikovanými Gateron Cap Teal spínači a druhý má již klasické podsvícení a spínače G3MS Sapphire.

Velkou devizou těchto modelů je především “hot-swap” řešení, které je poslední dobou zákazníky hodně poptávané a vypovídá to o novém trendu, kdy chtějí mít uživatelé určitou svobodu volby spínačů do budoucna. Pre-lubrikované spínače nám také stoupají na popularitě a začíná to být vlastnost kvalitních produktů. Proto jsem zvědavý, zda klávesnice obstojí i co se týče ostatních parametrů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dark Project KD87A

Balení, vzhled a příslušenství

Jak jsem psal již v úvodu, testovat budeme TKL řešení, tedy modely bez numerické části. Kromě klávesnice samotné se v balení nachází také opletený kabel, který by měl být dostatečně odolný. Jeho délka je 1,8 m. Dále zde nalezneme krytku, která může lépe uchytit kabel ze spodní části a také 2 klíče na snadnou výměnu kláves i spínačů. Součástí Pudding verze jsou další 3 testovací spínače, u druhého modelu jsou dokonce 4. To je dobrá věc pro uživatele, kdy si může vlastnost několika spínačů sám vyzkoušet a dle toho se třeba rozhodnout do budoucna.

Samotná základna je bytelná a těžká. V kombinaci s pogumováním ve spodní části krásně drží na stole. Pro možnost sklonu zde máme možnost vysunout nožky 2 různých velikostí. Základna by měla být z výroby také odhlučněná a opravdu se při psaní neobjevují nechtěné zvuky či rezonance.

Kdo má rád podsvícení, může si vybrat model s Pudding podsvícením, kdy je část kláves z průsvitného materiálu. Pro ostatní, co mají rádi větší minimalismus se nabízí stejná klávesnice s klasickým podsvícením pod klávesami.

DSC00262.JPG
DSC00266.JPG
DSC00256.JPG

Vzhled klávesnice Dark Project KD87A Pudding

DSC00364.JPG
DSC00366.JPG
DSC00369.JPG

Podsvícení Dark Project KD87A Pudding

Spínače, klávesy a funkce

Co mají oba modely společné jsou kvalitní dvoustěnné klávesy z PBT materiálu. Za to vždy chválím, jelikož PBT materiál vypadá lépe než ABS a není citlivý na brzké zanechávání otisků či tvoření určitých fleků. A i pocitově prostě PBT klávesy oceníte. Takže zde je vše na jedničku.

Rozdíl máme u spínačů, co se týče vlastností. Ale jinak jsou Gateron i G3MS lubrikované z výroby, což je další velké plus pro hladší a tišší chod spínačů. Za mě určitě výborná věc a jak jednou lubrikované spínače zkusíte, poznáte jasný rozdíl.

Gateron Teal jsou lineární spínače, mají vyšší zdvih a lehce zapíší po zmáčknutí. Celkově mě sedí pro všestranné využití. Psaní je na nich jistější. I přes vyšší zdvih nejsou nijak moc hlučné, jak známe třeba u klasických RED, čemuž dopomáhá i zmiňovaná lubrikace. Na dobré úrovni jsou i stabilizátory, které tlumí chod větších kláves bez nějakých výraznějších odchylek.

DSC00295.JPG
DSC00292.JPG
DSC00304.JPG

Vzhled klávesnice Dark Project KD87A Sapphire G3MS

DSC00376.JPG
DSC00393.JPG
DSC00396.JPG

Podsvícení Dark Project KD87A Sapphire G3MS

Sapphire G3MS jsou také lineární, ale mají celkově nižší zdvih a ucítíte větší odpor před aktivací. Podobné jsou spíše Silver spínačům a jejich největší přednost bych viděl u her, kdy je reakce okamžitá. Na psaní jsem si musel chvíli zvykat, jelikož se nedostaví pod rukou taková jistota a musíte vychytat přesnost pro zapsání. Po chvíli se vám ale také klávesnice dostane ideálně pod prsty a na těchto klávesách zase můžete střílet rychle jeden znak za druhým.

Samotné oddělání kláves či spínačů pomocí přiložených klíčů je snadné a díky hot-swap zámkům si vyměníte spínač za chviličku i během provozu.

Co bych oběma modelům naopak vytknul, je nepřítomnost označení kláves také speciálními znaky pro hlavní druhotné funkce. Nevím na první dobrou, jak si zesílit či zeslabit zvuk atd. Naštěstí máte zkratky popsány v jednoduchém přiloženém manuálu, takže si musíte zapamatovat, nebo si prostě upravit dle požadavků přes software.  Do plusu je alespoň zvýraznění pouze kláves s přidělenou další funkcí, pokud podržíte FN.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podsvícení obou klávesnic vedle sebe

Software

Software je bohužel další kapitola, kde moc chválit nebudu. Prostředí zkrátka není moc hezké a ani uživatelsky přívětivé. Co se týče funkcí, nastavíte si zde vše podstatné včetně maker a můžete si změny uložit buď pouze do aplikace a vašeho PC nebo rovnou do paměti samotné klávesnice. Stejně tak si odladíte podsvícení v mnoha možných efektech. Ale musíte se smířit s nižší uživatelskou přístupností a přehledem. Zde bude dobré ještě dost věcí vyladit a posunout komfort používání software dále.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dark Project KD87A

Závěr, hodnocení

Pokud si vše shrneme, do nabídky se nám dostala nová značka, která cílí nejen na kvalitu celku, ale také dobrou cenu. Okolo 2,5 tisíc získáváme svobodu v možné volbě z mnoha nabízených spínačů. Pokud nemáte v mechanických klávesnicích jasno a chcete teprve okusit vlastnosti různých spínačů, jsou tyto 2 modely ideální. Hot-swap zámky vám umožní měnit spínače jednoduše a dle libosti. Kvalitní lubrikované spínače jsou již součástí, stejně jako vyztužené klávesy z PBT materiálu. Tělo je robustní a chod spínačů je krásně ztišen odhlučněním základny.

Osobně mi sedly více spínače Gateron, které mají vyšší zdvih, který mám rád při častém psaní delších textů. Ale i Sapphire spínače mají své kouzlo a u her s nimi budou reakce ještě rychlejší. Přiložené testovací kusy dalších spínačů vám dají možnost vyzkoušet vedle sebe různé vlastnosti a můžou usnadnit výběr do budoucna.

Nějaké nedostatky se také najdou, ale jedná se spíše o méně důležité věci. Software vám nastaví, co potřebujete, ale není moc přehledný a uživatelsky přívětivý. Plus mě trochu mrzí nepřítomnost multimediálních znaků, ale zřejmě je to myšleno tak, že si každý uživatel vše vychytá dle svého uvážení a nebude se fixovat na přednastavení.

Celkový dojem je pozitivní, a to je důležité. Další konkurence je vždy dobrá především pro zákazníka. Po stránce kvality nesáhnete u těchto klávesnic vedle a kdo si chce hrát s nastavením a změnou spínačů, do budoucna má dveře otevřeny dokořán a může si připsat kladné body. Dark Project značka vstoupila do nabídky s vyššími ambicemi a kvalitou je opravdu plní. Pokud jsou tedy výhody zmiňované v recenzi vaší prioritou, směle zakoupení doporučuji.

Jakou klávesnici vybrat?

U klávesnic jsem se v letním testování věnoval novým zajímavým značkám v nabídce. Mechanické klávesnice se začínají stávat standardní výbavou každého hráče či uživatele a obohacení nabídky je vždy dobré. O to lepší, že se nám Akko snaží přinést cenově dostupné mechaniky v dobré kvalitě. A Dark Project míří především na kutily, kteří chtějí osahat různé druhy spínačů a mít možnost snadné výměny do budoucna. Co je totiž jedna z horších stránek věci. V nepřeberném množství nabízených spínačů se ztratí prakticky každý a při prvním výběru spínačů jdete spíše naslepo.

Už zde nemáme klasické rozlišení pouze na RED, BROWN, BLUE. Ale do hry vstupují také optické spínače nebo ty pre-lubrikované z výroby. Dále nám hodně značek zavádí své klony, tím se nepřehlednost zvyšuje. Přitom se z většiny jedná o to samé jen pod jiným názvem. Proto začíná být výhodou

klávesnice s funkcí “hot swap” kdy si v případě nespokojenosti spínače jednoduše vyměníte a jedete dál. V tomto má Dark Project co nabídnout.

DSC00341.JPG
DSC00339.JPG
DSC00345.JPG

Testované klávesnice vedle sebe

Výběr té správné klávesnice pro vás není vůbec snadný. Začněte tím, jaký chcete rozměr a rozložení kláves. Velké úskalí může být pro někoho nepřítomnost českých znaků na klávesách. Bohužel od tohoto většina výrobců ustoupila, jelikož pro ně náš malý trh není tolik zajímavý. Ale pořád jsou určité značky, které takové modely nabízí.

Další věcí je, zda vyžadujete numerickou část či područku. Pohodlné položení rukou při častém psaní nebo hraní může být základ. Samozřejmě se dnes již dá područka dokoupit, ale osobně to mám za příjemný bonus, pokud je již přiložena.

Kromě zpracování, které už je u většiny lepších mechanik na dobré úrovni dbejte také na funkce. Je příjemné zvýšit si hlasitost například otočným válečkem než kvůli tomu mačkat kombinaci dvou kláves. Velký rozdíl může být u software a jeho přehlednosti. Pokud se věnujete podrobnějšímu nastavení a přiřazení funkcí či maker, měl by pro vás být kvalitní software důležitou položkou při výběru klávesnice. Rozdíly v přehlednosti a ovládání můžou být opravdu velké.

Výběr klávesnice není snadná věc a bez otestování jdete prakticky částečně naslepo na základě marketingového popisu. Pokud vám projde pod rukou více modelů, můžete na základě toho vyzdvihnout určité rozdíly, kterých si nezkušený uživatel často nevšimne. Proto pro vás rád pravidelně testuji nadějné modely v nabídce a třeba pro vás bude výběr na základě mých zkušeností jednodušší.

Akko 3108 Plus, Wine RED

Dark Project KD87A Pudding   Dark Project KD87A Sapphire G3MS

Kam dál?

Už příští týden bude GreenT v souhrnném testu periférií pokračovat – čeká nás závěrečný díl, který bude věnován sluchátkům. Pokud jste minulý týden minuly srovnávací test herních myší rozhodně se k němu vraťte a přečtete si všechny zjištěné postřehy. Čekání si můžete také zkrátit připomenutím testování z letošního jara, kdy se vše točilo okolo periferií značky Endorfy:

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru