Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Otestovali jsme Endorfy Arx 700, skvělou skříň i pro vodní chlazení [GEEK testuje]

Otestovali jsme Endorfy Arx 700, skvělou skříň i pro vodní chlazení [GEEK testuje]

Recenze
Endorfy Arx 700 ARGB_1520941625
Endorfy Arx 700 ARGB
2 396 Kč 2 899 Kč
Endorfy Arx 500 ARGB_200941672
Endorfy Arx 500 ARGB
2 231 Kč 2 699 Kč
Endorfy Ventum 200 ARGB, černá_1807325976
Endorfy Ventum 200 ARGB, černá
1 404 Kč 1 699 Kč
Endorfy Fera 5 ARGB_1533897510
Endorfy Fera 5 ARGB
718 Kč 869 Kč
Endorfy Spartan 5 ARGB_726186620
Endorfy Spartan 5 ARGB
379 Kč 459 Kč

Na pultech se objevilo několik nových skříní od společnosti Endorfy a větší varianta se dostala k nám na recenzi. Jak se na novinku díval v podrobném testu náš GEEK Berhof?

Endorfy na veletrhu Computex 2023 představilo novou modelovou řadu skříní Arx, do které aktuálně spadají aktuálně dva modely – Arx 500 a Arx 700. Menší Arx 500 je zkrácenou verzí většího modelu, avšak pro většinu vzduchem chlazených sestav by měla plně dostačovat. V dnešním článku se však budu věnovat větší skříni Arx 700, jelikož je v plánu kromě klasické sestavy stavět i skládaný vodní okruh se dvěma 360mm radiátory, který naplno prověří celkovou konstrukce skříně. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spolu se skříní mi společnost Endorfy zaslala 360mm AIO chladič Navis F360, jenž v odborných recenzích sbírá skvělá hodnocení, dále ventilátory Fluctus 120, které jsou vzhledem ke své konstrukci vhodné pro použití na radiátorech a 750W zdroj Supremo FM5 s 80Plus Gold certifikací. 

CHCI ENDORFY ARX 700

Obsah balení

Skříň dorazila v bytelné pětivrstvé kartonové krabici, ve které byla zajištěna pomocí dvou polystyrenových bloků. Strana se skleněnou tvrzenou bočnicí je ještě dodatečně chráněna vloženou tabulí pěny. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V příslušenství skříně najdete všechny potřebné šroubky, pár stahovacích pásků pro vyvázání kabelů, gumové podložky pro uchycení disků, které zabrání přenosu vibrací z disku na skříň, H2 adaptér na křížový šroubovák pro snadné povolování/utahování distančních sloupků a také stručný obrázkový manuál. Doporučil bych však spíše použít detailní elektronický manuál ze stránek výrobce. 

Konstrukce skříně

U řady skříní Arx Endorfy konečně upustilo od montáže bočnice z tvrzeného skla o tloušťce 4 mm pomocí čtveřice šroubků a přešlo na uchycení ve stylu plechových bočnic, kdy se bočnice zasune do drážek v rámu skříně, a nakonec se na zadní straně zajistí pomocí dvojice šroubků na zadní hraně k rámu skříně. Nejenže toto řešení lépe vypadá, ale také se bočnice bude daleko lépe čistit od případných otisků prstů a šmouh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

I/O panel se nachází na horní straně skříně podél delší hrany. Naleznete na něm dvojici USB 3.2 Gen1 typu A a také jedno USB 3.2 Gen2 typu C. Kabely od USB konektorů jsou v plochém provedení a snadno se vyvazují. Nechybí dvojice 3,5mm audiojack konektorů pro sluchátka a mikrofon, velké zapínací tlačítko a drobné zapuštěné reset tlačítko, které je však ve výchozí konfiguraci zapojeno do ARGB ovladače skříně a slouží k přepínání přednastavených režimů podsvícení.

Čelní panel skříně je tvořen dvěma plastovými díly. Vnější lem je ke skříni přichycen pomocí plastových trnů. Do tohoto lemu je poté pomocí západek a magnetů uchycen další rámeček, ke kterému je přichycen perforovaný plech. Vnitřní rámeček vyndáte snadno během pár vteřin, a snadno tak očistíte prachový filtr. Nemusíte tedy složitě vytrhávat celý čelní panel, jak je tomu u velkého množství skříní v tomto cenovém segmentu. Perforace mají však průměr téměř 1,5 mm, což na jednu stranu sice tvoří malou překážku pro ventilátory, ale zároveň zachytí jen velké nečistoty a jemný prach tak projde snadno skrz. Snad se časem dočkáme jemného nylonového filtru i u skříní od Endorfy.

Oficiálně sice Arx 700 podporuje desky do rozměru ATX, ale po osazení ATX desky zůstává ke gumovým průchodkám přibližně 3cm rezerva, takže by měla jít osadit základní deska i s šířkou nad standardních 244 mm. Chladič procesoru může mít na výšku až 179 mm a grafická karta délku až 410 mm, takže i ta největší monstra by se měla do skříně bez problémů vejít. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skříň nabízí celou řadu pozic pro ventilátory. Na čelo skříně lze umístit trojici 120/140mm ventilátorů, které se uchycují k plechovým výliskům. Každý výlisek je poté přichycen k rámu skříně pomocí trojice šroubků. Toto řešení umožňuje snadné přichycení ventilátorů mimo skříň, kdy máte ke všemu snazší přístup a poté ventilátory přichytíte ke skříni jako jeden velký celek pomocí šestice šroubků. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro odtah teplého vzduchu ze skříně lze do zadní pozice osadit 120/140mm ventilátor a na strop skříně osadit buď dvojici 140mm ventilátorů nebo trojici 120mm ventilátorů. Horní plech skříně slouží zároveň jako prachový filtr a k rámu skříně je zezadu zajištěn šroubkem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Z výroby je model Arx 700 ARGB osazen čtveřicí ventilátorů Endorfy Stratus 140 ARGB, což představuje velký potenciál pro solidní chlazení komponent. Ventilátory jsou zapojeny do integrovaných PWM a ARGB rozbočovačů, které umožňují připojit až 5 ARGB ventilátorů. Do desky vám pak povedou pouze dva kabely – PWM kabel pro řízení otáček a ARGB kabel pro řízení podsvícení. Pokud byste neměli na desce ARGB konektor, tak můžete pomocí krátkých stisknutí reset tlačítka vybírat z přednastavených režimů podsvícení. Dlouhým podržením reset tlačítka lze nastavit, zda bude podsvícení řízeno dle přednastavených profilů, zda kontrolu převeze RGB software desky či zda bude podsvícení kompletně vypnuto. Nemusíte se bát přetížení ARGB konektoru desky, jelikož ARGB rozbočovač má přídavné SATA napájení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Když už jsem u napájení, tak napájecí zdroj je schován pod plechovým krytem a nasává chladný vzduch ze dna skříně přes polymerový prachový filtr, který je ke skříni přichycen pomocí magnetů. I tak si však dejte pozor na koberce s dlouhým chlupem. Montáž zdroje je velice snadná. Nejdříve zdroj přišroubujete na samostatný kovový rámeček, poté doporučuji zapojit všechny kabely, jelikož ke konektorům zdroje máte aktuálně ideální přístup. Následně celý komplet zasunete zezadu pod kryt zdroje a rámeček přichytíte ke skříni pomocí dvojice šroubků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Osobně se mi nelíbí, že konec krytu zdroje má shora velké perforace, skrze které jsou vidět přebytečné délky kabelů. Osazovat 120mm ventilátor do této pozice za mě také nemá velký smysl, jelikož proudu vzduchu budou překážet právě zmiňované kabely.

Pod koncem krytu zdroje se také nachází jediná pozice pro 3,5“ disk, takže data hoardery s velkým množstvím velkokapacitních 3,5“ disků Arx 700 neuspokojí. Do stejné pozice lze samozřejmě dát i 2,5“ disk. Skříň má pak ještě 5 pozic pro 2,5“.  Navíc dnešní moderní desky mají klidně tři či více pozic pro M.2 SSD, takže majoritní většina majitelů nebude trpět nedostatkem prostoru pro disky.

MÁM ZÁJEM O ARX 700

Skládání sestavy s AIO chladičem

První vzorová sestava kopíruje čím dál rozšířenější trend, kdy je procesor chlazen AIO vodním chladičem a o chlazení grafické karty se stará rozměrný vzduchový chladič. V sestavě jsem použil aktuální desktop platformu Intelu LGA1700 s procesorem Intel Core i7 13700K. Ten je znám tím, že má velice vysokou spotřebu a vyžaduje tak opravdu kvalitní chlazení. Jedná se tedy o skvělou příležitost zjistit, zda Navis F360 potvrdí své kvality.  Rozměrnost dnešních grafik simuluje starší GTX 780 Ti Matrix s délkou 297 mm a šířkou 152 mm.

Nejprve si však představíme chladič. Jak už název chladiče napovídá, jedná se o verzi s 360mm radiátorem a jeho tloušťka je 28 mm. Na radiátoru jsou již výroby osazeny osvědčené ventilátory Endorfy Fluctus ve 120mm ARGB variantě.  Ventilátory disponují PWM regulaci otáček v rozsahu 250 ÷ 1800 otáček za minutu. Celková tloušťka radiátoru s osazenými ventilátory je 53 mm, takže by chladič měl jít osadit do většiny skříní s podporou 360mm radiátorů. U Arx 700 lze osadit 360mm radiátor jak do čelní, tak horní pozice. Logicky jsem tedy zvolil horní pozici, aby byl horký vzduch rovnou vyfukován ze skříně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Měděná základna chladiče má dostatečné rozměry na to, aby zcela zakryla tepelné rozvaděče (IHS) desktop procesorů. V bloku pumpy je integrovaná pumpa, jejíž otáčky lze regulovat pomocí PWM v rozsahu 1600 ÷ 2600 otáček za minutu.  Horní kryt bloku zároveň slouží i jako montážní rámeček jak pro Intel, tak AMD procesory. Pro vyšší flexibilitu jsou hadice k bloku připojeny přes 90° otočné fitinky.

Po designové stránce dominuje bloku kartáčovaný hliníkový kryt s podsvíceným logem výrobce.  Avšak výrobcem zvolená orientace za mě nedává smysl, jelikož při vzpřímené orientaci loga dochází ke kolizi fitinek s většinou pasivů napájecích kaskád základních desek. Naštěstí lze logo poměrně snadno otočit o 180°, jen musíte být opatrní, abyste neutrhli nějaký tenký kablík zajišťující podsvícení bloku. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K napájení sestavy jsem použil zaslaný plně modulární zdroj Supremo FM5 v 750W verzi. Jedná se o zdroj s certifikací 80Plus Gold, která potvrzuje dobrou účinnost zdroje. O tiché chlazení komponent zdroje se stará ventilátor řady Fluctus v 120mm verzi. Díky délce 140 mm jej lze použít i u menších skříní, kde je délka zdrojů často omezená. U většiny napájecích kabelů sáhlo Endorfy po flexibilním plochém provedení. Bohužel u toho největšího (a nejtužšího) kabelu, 24pinu pro napájení základní desky, na rozdíl od předchozí řady FM2 ploché provedení není použito.

Nerozumím provedení napájecího EPS kabelu pro procesor. To je na straně pro připojení do desky osazeno dvojicí 8pinových konektorů. Toto řešení neumožňuje dodat do procesoru více energie proti standardním řešení – limitem je zde maximální proudová zátěž EPS konektoru na straně zdroje. Navíc kvůli rozdvojení se kabel hůře vyvazuje. Snad bude toto napraveno u příští řady zdrojů Endorfy, které snad budou splňovat i nový standard ATX 3.0.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při skládání sestavy jsem nenarazil s výjimkou EPS kabelů zdroje na větší zádrhely. Díky dostatečnému prostoru za deskou a velkému počtu příchytných ok bylo vyvazování kabeláže velice snadné. Navíc skříň je vybavena hned 6 suchými zipy pro přichycení kabelů, takže jsem spotřeboval velmi málo jednorázových stahovacích pásek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nezapomněl jsem ani na zátěžový test chladiče. Jak jsem již nastínil, uchladit současné highend Intel procesory není žádná legrace. Problém spočívá v nedostatečně rychlém přenosu tepla z křemíku do tepelného rozvaděče procesoru. Hezky to je patrné v testu vodních bloků Romana Hartunga na YouTube kanálu der8auer, kde byla běžně mezi teplotou jader a samotného IHS delta 50 K. Proto i se sebelepšími chladiči ve skvěle větraných skříní dosahují procesory při plné zátěži snadno 100 °C a procesor reaguje snížením taktů. 

To se stalo i v mém případě, když jsem na desce nastavil výchozí limity dle specifikací Intelu, tedy na 253 W. Proto jsem přistoupil ke snížení limitu spotřeby na 230 W a poté již chladič bez problémů zvládal procesor uchladit. Výrazně doporučuji si ručně nastavit křivky otáček ventilátorů. Jak už bývá u AIO chladičů běžné, nemá smysl nechat ventilátory točit plné otáčky, jelikož drobný pokles teplot je zcela neadekvátní výraznému nárůstu hlučnosti. U Fluctus ventilátorů bych doporučil při plné zátěži omezit otáčky na maximálně 60 % PWM signálu. Pumpu můžete v plné zátěži nechat běžet i na plné otáčky, přes ventilátory ji nebudete slyšet. I s omezením otáček ventilátorů byly teploty procesoru při 230W limitu spotřeby do 90 °C.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava se skládaným vodním okruhem

Základ vodou chlazené sestavy tvoří starší základní deska ROG MAXIMUS IX APEX. Jedná se o E-ATX desku o šířce 272 mm. Procesor 9900KF je spolu s napájecí kaskádou desky chlazen pomocí monobloku. Bez něj by nebylo možné původní kaskádu navrženou pro 4jádrové procesory s osazeným osmijádrovým 9900KF uchladit. Kartu 780 Ti Matrix nahradila novější RTX 3070 TUF s fullcover vodním blokem, po jehož osazení má karta délku 255 mm a šířku 149 mm. 

Podpora radiátorů vodního chlazení je na velice dobré úrovni. Arx 700 umožňuje montáž 360mm radiátoru jak do čelní, tak i horní pozice. Pokud chcete osadit do skříně zároveň 2 360mm radiátory, tak si jen dejte pozor na to, aby horní radiátor spolu s ventilátory neměl na výšku více jak 55 mm (čili standardní 25mm ventilátory s 30mm radiátorem). U čelního radiátoru můžete sáhnout i po modelech s tloušťkou atakující 70 mm. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že čím delší radiátor na čelo skříně dáte, tím méně prostoru zbude pro grafickou kartu. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Osobně jsem sáhl po dvojici starších 360mm radiátorů z řady Classic EKWB. Do horní pozice jsem osadil 30mm radiátor SE 360 a na čelo skříně 45mm PE 360. Na radiátory jsem osadil 120mm ventilátory řady Fluctus, avšak bylo z nich třeba sundat gumové tlumící rohy, jelikož přesahují standardní šířku 120 mm a při osazení 3 ventilátorů na radiátor nelícovali díry ventilátorů se závity radiátoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skládání okruhu bylo překvapivě jednoduché. Široká E-ATX deska se do skříně bez problémů vešla, i když výrobce uvádí podporu pouze pro ATX desky. Zvolené EPDM hadice o vnitřním průměru 10 mm s tloušťkou stěny 1,5 mm nekladly velký odpor při dotahování kompresních kroužků fitinek. Dohromady zabrala stavba vodou chlazené sestavy necelou hodinu a půl, což je na poměry sestav se skládanými vodními okruhy velmi krátký čas. 

IMG_0585.JPG
IMG_0591.JPG
IMG_0385.JPG

Závěr

Už po složení „tradiční“ sestavy kombinující AIO chladič se vzduchem chlazenou grafikou na mě udělala skříň Arx 700 velmi dobrý dojem, který byl následně při skládání vodního okruhu ještě umocněn. Po konstrukční stránce je skříň zkrátka výborně promyšlená a s ohledem na příznivou cenu okolo 2 800 Kč se jí dají odpustit i drobné nedostatky jako např. chybějící jemný prachový filtr.

UKAŽ MI SKŘÍNĚ OD ENDORFY

Kam dál?

V minulosti jsme vám přinesli celou řadu recenzí, některé z nich se týkaly i společnosti Endorfy, jejichž počítačovou skříň jsme si dnes rozebrali. Pokud by vás zajímalo, jak se dařilo jejim dalším produktům, můžete mrknout na články níže. Vybrali jsme ty nejoblíbenější z našeho archivu.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru