Intel RealSense: bezdotykové ovládání budoucnosti se stává realitou

Stále více notebooků je vybaveno futuristickou technologií Intel RealSense, která dovoluje ovládat počítače bezdotykově. Jak to funguje v praxi? To si ukážeme v dnešním článku.

U počítačových tabletů jsme si za několik posledních let již zvykli matlat prstem po obrazovce. U notebooků a stolních počítačů to ale tak samozřejmé již není. V praxi navíc ovládání dotykem může být i poměrně nepříjemné, protože musíte být neustále nalepení na dosah monitoru. Technologie Intel RealSense ale tyto neduhy odbourává, protože notebooku se nemusíte vůbec dotýkat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel RealSense v akci…

 

Intel RealSense je v podstatě vůbec první a nejmenší integrovaný 3D a 2D kamerový modul. Tato technologie je tak kompaktní, že ji na první pohled v notebooku ani nepoznáte. Pouze při bližším pohledu si všimnete, že nad displejem notebooku se místo jednoho průzoru kamerky pyšní hned tři.

Technologie Intel RealSense

 

Tento senzor umožňuje počítači v podstatě vidět prostorově. Výrobce dokonce ve svých upoutávkách tvrdí, že „kamera vidí podobně jako lidské oči“. A překvapivě nejde o marketingový tah, už při prvním seznámením se senzorem dokáže kamera perfektně vykreslit vaši tvář i ruce. Ale pěkně popořadě…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamerový systém Intel RealSense je na první pohled velmi nenápadný

 

Lenovo IdeaPad 500

Technologii Intel RealSense jsme otestovali na notebooku Lenovo IdeaPad 500-15ISK, který láká na poměrně výkonné součástky. Pojďme se tedy alespoň ve zkratce podívat, co tento stroj nabízí.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lenovo IdeaPad 500-15ISK

 

Testovaný kousek je vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Core i7-6500U s podporou technologie HyperThreading pro zpracování 4 instrukcí v jednom taktu. Ten pracuje na frekvenci 2,5 GHz, nebo až 3,1 GHz v režimu Turbo Boost, a je dále doplněn o 8 GB operační paměti typu DDR3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Boční strany laptopu

 

Zobrazení zajišťuje displej o úhlopříčce 15,6“ s rozlišením Full HD 1920 x 1080 obrazových bodů. Dále je k dispozici dedikovaná grafická karta AMD Radeon R7 M360 s vlastní 4GB pamětí DDR3. Pro uložení dat poslouží 256GB SSD disk, nechybí ani DVD vypalovačka. Vše pracuje pod operačním systémem Windows 10.

Více se o notebooku Lenovo IdeaPad 500-15ISK dozvíte v našem obchodě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední a zadní strana notebooku

 

Technické parametry

Testovaný model: Lenovo IdeaPad 500-15ISK, bílá

Displej: 15,6“; 1920 x 1080 (Full HD)

Typ procesoru: Intel Core i7 6500U; 2,5/3,1GHz; Skylake

Interní paměť: 256 GB SSD

Operační paměť: 8 GB DDR3 1600 MHz

Grafická karta: AMD Radeon R7 M360 4 GB

Senzor Intel RealSense: Ano

Optická mechanika: DVD±RW

Klávesnice: numerická, podsvícená

Operační systém: Windows 10 Home

Rozměry: 384 x 265 x 24,6 mm

Hmotnost: 2,3 kg

 

Senzor toho umí opravdu hodně

Na matlání prstem po dotykových displejích jsme si tak nějak už zvykli, technologie Intel RealSense ale přináší úplně nový způsob ovládání. Kamera dokáže rozeznat různá gesta a všech deset prstů. Zároveň zvládne rozeznat rysy lidské tváře a na základě těchto dat rozumí pohybu i emocím. Dokáže rozpoznat popředí od pozadí, umožňuje rozšířit realitu o virtuální interaktivní prvky, umí trojrozměrné skenování položek a další věci.

Aby se uživatel naučil všechny tyto funkce používat, je v notebooku předinstalovaný praktický průvodce. Ukrývá se v aplikace Intel RealSense Navigator. Ta v několika málo krocích ukáže hlavní přednosti nové technologie a zároveň uživatele na jednoduchých ukázkách naučí senzor správně používat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzor se uživatel naučí používat díky šikovnému průvodci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průvodce v několika krocích ukáže, co technologie Intel RealSense dokáže

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny funkce si uživatel sám vyzkouší

 

Kromě samotného průvodce ukrývá aplikace Intel RealSense Navigator také pokročilé možnosti nastavení. Když už si s ovládáním věříte trochu více, můžete si tak senzor vyladit doslova na míru. V pokročilých možnostech nastavení je možné například upravovat rychlost scrollování na webových stránkách a v dokumentech pomocí bezdotykového senzoru. Velmi užitečná je také možnost nastavení jeho citlivosti – každému uživateli zkrátka vyhovuje něco jiného a při maximální intenzitě reaguje kamera i na sebemenší nuance.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Intel RealSense Navigator

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V pokročilém nastavení se ukrývá i regulace citlivosti senzoru

 

Že se může technologii Intel RealSense naučit používat opravdu každý, dokazuje i aktuální díl našich Geekovin. V něm si toto futuristické ovládání vyzkoušeli na vlastní kůži Ondra & Tomáš. Nechybělo ani Vaření po ITalsku.

Ondra & Tomáš zkouší technologii Intel RealSense

 

Hry pomohou vypilovat ovládání

Možnosti technologie Intel RealSense jsou opravdu obrovské. Bezdotykově je například možné ovládat některé hry, samozřejmě musí jít o tituly, které jsou naprogramovány přímo pro bezdotykové ovládání. Těch je ale už nyní k dispozici hned několik.

Mimochodem právě hry slouží k tomu, abyste vypilovali svůj styl bezdotykového ovládání. Nejde totiž zpravidla o žádné sofistikované tituly, ale zábavné hry, které vám zaberou maximálně pár minut.

Velmi zábavná je například vesmírná střílečka Space Astro Blaster, kde se svou vesmírnou lodí snažíte zachránit galaxii. Fanouškům filmu Madagascar zase učaruje titul Move it!, kde se vás přímo král Jeliman snaží naučit tancovat. Jak se nám v obou titulech dařilo v praxi, se můžete přesvědčit na videích níže.

Hra Space Astro Blaster

Hra Madagascar: Move it!

 

Při hraní her si navíc uvědomíte, že senzor nemonitoruje pouze vaše ruce, ale pohyby celé horní části těla. Například simulátor LEGO Portal Racers vtáhne hráče do světa automobilových závodů. Jak svůj vůz ovládáte? Nakláníte se tělem před obrazovkou ze strany na stranu.

Zajímavé je také to, že technologie Intel RealSense dokáže zachytit také lidské pocity. Na konci každého závodu vám totiž kamera pořídí momentku, kdy vaši náladu promítne do ústředního hrdiny hry. Pokud se tedy zrovna usmíváte, bude se usmívat i hrdina. Pokud se mračíte, uvidíte to i ve hře. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka ze hry LEGO Portal Racers

 

Mimochodem kamerky Intel RealSense jsou prakticky vždy napojeny na kvalitní mikrofony, přesněji jde o systém prostorových mikrofonů, které jsou schopné snímat hlas ze všech úhlů.

S mikrofony se počítá také v některých hrách. Například ve strategickém titulu There Came an Echo je možné ovládat skupinu bojovníků pouze prostřednictvím hlasových povelů. Na první pohled to nemusí vypadat jako kdovíjak velká změna, ale v praxi je toto ovládání daleko rychlejší, než kdybyste pracovali s klávesnicí či myší.  A navíc si zlepšíte svou angličtinu.

Trailer na hru There Came an Echo

 

Připraveno na Windows 10

Samozřejmě nejen okolo her se točí technologie Intel RealSense. Prostřednictvím bezdotykového ovládání je možné pracovat také s internetovým prohlížečem, dokumenty a v neposlední řadě také s multimediálním přehrávačem. Aplikací, které si s technologií Intel RealSense poradí, je už nyní několik desítek a další velmi rychle přibývají.

Perfektní je použití futuristického ovládání ve Windows 10, především tedy co se samotného přihlášení týče. Místo toho, abyste museli zadávat nějaké složité heslo, stačí se prostě a jednoduše posadit před notebook. Kamerka během pár sekund uživatele rozpozná a počítač bleskurychle odemkne, jak je vidět na našem videu níže.

Odemykání Windows 10 prostřednictvím technologie Intel RealSense

 

To je možné díky schopnosti kamery detailně naskenovat obličej uživatele. Microsoft proto dokonce v desítkách vytvořil speciální funkci zvanou Windows Hello. Prostřednictvím ní je možné se nejen přihlašovat do Windows, ale také k nejrůznějším webovým službám – opět stačí jen naskenovat obličej. Nastavení funkce Windows Hello přitom nezabere více času, než nastavení hesla v tomto operačním systému, je to otázka maximálně pár sekund.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení funkce Windows Hello

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Naskenovat obličej trvá jen pár sekund

 

Skenování objektů a obličejů

Jak vyplývá z řádků výše, technologie Intel RealSense neslouží pouze k pohybovému ovládání počítačů. Využít ji je možné také ke skenování obličejů a dalších objektů ve 3D do počítače. Jak užitečné to může být praxi, ukazuje aplikace itSeez3D. Stačí zamířit kameru na snímaný objekt a naskenovat jej kolem dokola. Program automaticky sestaví získaná data do 3D modelu. Ten je poté možné dále nejen prohlížet, ale samozřejmě také upravovat.

Ukázka aplikace itSeez3D

 

Pro skenování obličejů pak slouží utilita zvaná 3Dme. Prostřednictvím ní je možné nasnímat obličej v trojrozměrném režimu a přenést jej na postavičku vašeho oblíbeného hrdiny. Trojrozměrný model si pak můžete nechat vytisknout na 3D tiskárně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3D skenování obličeje

 

Kamerka Intel RealSense se hodí také při videokonferencích, kde jí běžné webkamery nemohou konkurovat. Díky rozpoznávání hloubky je možné snadno rozeznat postavu před kamerou a v reálném čase odstranit pozadí za ním. To je pak možné nahradit například nějakým obrázkem.

Pro videohovory je perfektní aplikace Personify. V ní dokáže 3D kamera ovládat (a samozřejmě také odstranit) pozadí za volajícím, takže je vidět jen on. Umí také pozadí nahradit prezentací, filmem nebo sportovní událostí. Například ve firemních konferenčních hovorech je tato vychytávka více než přínosná. Samozřejmě kamerou RealSense ale musí disponovat všichni volající.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka aplikace Personify

 

Budoucnost je zářivá

Technologie Intel RealSense nabízí úplně nový způsob ovládání počítače. V mnoha ohledech je rychlejší, než kdybychom používali klávesnici a myš. U notebooků a stolních počítačů navíc dává využití tohoto způsobu ovládání daleko větší smysl než dotykové displeje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prototyp mobilního zařízení s technologií RealSense

 

Jak se navíc zdá, přednosti 3D kamery učarovaly také výrobcům chytrých telefonů. Ve spolupráci s Googlem Intel již nějakou dobu pracuje na ambiciózním projektu Tango. Ten by měl umožnit tabletům a smartphonům snímat okolní prostor ve trojrozměrném režimu. K tomu mají tato mobilní zařízení využít právě technologii RealSense. V obchodech bychom se prvních přístrojů s touto 3D kamerou měli údajně dočkat co nevidět.

Budoucnost technologie Intel RealSense je tak vskutku zářivá.

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (1)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Prosím poraďtě !

šteif0 9. 10. 2016 15:08

Koupil jsem si notebook s funkcí realsense,, žádný předinstalovaný software tam nemám. Potřebuju poradiť jak zapnout funkci handsfree, bezdotykové ovládá…


Nakup a soutěž o hvězdné stavebnice LEGO® Nakup a soutěž o hvězdné stavebnice LEGO®