Nevíte si rady s výběrem baterií

Spotřební baterie jsou nedílnou součástí každé domácnosti. Přesto si při jejich výběru nevíme rady. Vzhledem k tomu, že baterie využívá velmi široké spektrum uživatelů s rozdílnými nákupními prioritami, nákupních cest vedoucích ke spokojenosti může být více. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří nevědí, po jakém typu baterie sáhnout a rádi byste se o rozdílech mezi jednotlivými druhy baterií dozvěděli více, jste na správném místě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Existuje několik doporučení, které je dobré při nákupu baterií zohlednit a na druhou stranu i upozornění, čemu byste se měli při jejich nákupu vyhnout.

1)     Dokážu si vybrat sám nebo potřebuji poradit?

Zkušenější uživatelé většinou preferují nákup jimi již osvědčených baterií. Naproti tomu nováčci očekávají, že jim při nákupu někdo poradí.

2)     Preferuji nižší pořizovací cenu baterií nebo jejich vyšší výdrž?

V určitou chvíli se budete muset rozhodnout, jestli upřednostníte baterii s maximální výdrží nebo půjdete do ekonomicky nenáročné varianty.

3)     Očekávám jednorázový nákup této baterie nebo její opakovaný nákup?

Důležitá otázka zejména proto, kolik baterií a za jakou dobu můžete reálně spotřebovat. Díky tomu zjistíte, kolik baterií je rozumné nakoupit a zda se vám nevyplatí využít spíše nabíjecí variantu.

4)     Budu vybírat na základě známosti značky nebo jiných kritérií?

Na trhu existuje velké množství značek a několik typů baterií. Při nákupu se můžete rozhodovat buď na základě známosti značky nebo na základě aktuálně získaných informací či nabídky.

 

Jak by tedy měl váš nákupní proces v optimálním případě probíhat?

1)     Velikost baterie

Proto, abyste koupili baterii, která bude ve vašem zařízení fungovat, je prvním určujícím rozcestníkem právě velikost baterie. Selský rozum jistě napoví, že velikostně hledáte takovou baterii, která se vejde do otvoru v zařízení pro ni určené. Při nákupu správné velikosti baterie máte několik možností:

a)     Podívat se na štítek baterie a najít označení, které vaše stará baterie má a takto označenou baterii vyhledávat.

b)     Podívat se na přístrojový štítek zařízení, do kterého baterii potřebujete.

c)     Vzít baterii s sebou do obchodu a svěřit výběr náhrady specialistovi na prodejně.

Rozdělení baterií

Příklad: foto štítku baterie 23A (MN21, V23GA)

Foto štítku baterie

 

2)     Typ baterie dle použité technologie

Určením správné velikosti baterie, aby fungovala ve vašem zařízení, nákup ještě nekončí. Pokud chcete, aby baterie vydržela co nejdéle, měla by vás zajímat i použitá technologie. Každá z technologií má své výhody i nevýhody, které se odráží v ceně i užitných vlastnostech baterie.

Tabilka rozdělení baterií

Často se také stává, že z prodejního obalu nevyčtete všechny potřebné informace o tom, kterou baterii zrovna kupujete. V tom případě vám pomohou stránky výrobce, popis produktu nebo rada specialisty přímo na prodejně. Problémem je několik druhů značení, kdy klasická tužková baterie může být označena jako AA nebo LR6. Záleží na tom, v které části světa se zrovna pohybujete.

 

Pro nejčastější velikosti baterií vám může pomoci převodní tabulka:

Převodní tabulka

Obecné výhody primárních, jednorázových článků:

-        Jsou k dostání téměř kdekoliv.

-        Disponují minimálním samovolným vybíjením a můžete je skladovat či uchovávat po delší dobu bez použití.

Obecné nevýhody:

-        Jsou pouze na jedno použití (nelze znovu nabíjet).

-        Mají vyšší vnitřní odpor (nehodí se do zařízení s vyšším odběrem proudu, jako jsou blesky, foťáky nebo náročnější hračky).

-        Jsou náchylné k vytékání a tím mohou ohrozit nebo poškodit zařízení, ve kterém se používají (týká se především zinkových baterií a neznačkové alkaliky).

-        Nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí (ve většině případů se nerecyklují).

 

Nabíjecí vs. nenabíjecí baterie?

Pokud i přesto stále přemýšlíte, zda koupit nabíjecí baterie nebo ne, odpovězte si na následující otázky:

-        Předpokládám, že mi baterie vydržet déle než měsíc?

-        Mám doma minimum zařízení napájené bateriemi?

-        Chci zařízení na baterie skladovat pro případ nouze?

-        Používají zařízení děti?

Pokud jste si na všechny otázky odpověděli „ANO“, pak budou pro vás ideální právě primární baterie, tedy ty, které nelze dobíjet. Ve všech ostatních případech se vám vyplatí pořídit nabíjecí baterie, i přesto, že jejich pořizovací cena je ve srovnání s nenabíjecími v průměru 5krát dražší. Nicméně tato investice se většinou vrátí už při desátém použití. A to i při započítání nákladů na spotřebu elektrické energie při dobíjení.

 

 

3)     Zařízení, do kterého baterii potřebujete

Některá zařízení mají specifické požadavky na baterie. Nicméně výrobci baterií se snaží spotřebitelům jejich výběr ulehčit a přímo na obale produktu uvádí, do kterých zařízení se daná baterie hodí. Určitě se tedy vyplatí sledovat popisky ke zboží a ikonky na obalech baterií.

Ukázka zařízení na obalu

4)     Počet baterií, které chcete zakoupit

Na trhu je k dispozici různorodá nabídka balení baterií od dvou kusů až po desítky kusů. Vždy máte na výběr, zda pokryjete pouze aktuální potřebu nebo si ušetříte čas a často i peníze a nakoupíte více baterií v jednom balení.

 

Zajímavost

Statistika uvádí, že průměrná evropská domácnost spotřebuje ročně desítky kusů baterií. Jen v České republice se denně prodá přes 400 000 ks tužkových baterií typu AA.

Nadbytečné předzásobení bateriemi také není nejchytřejším řešením. Každá baterie, ať už nabíjecí či nenabíjecí se sama o sobě vybíjí i pouhým ležením v šuplíku. V případě jednorázových baterií je efekt samovybíjení pomalejší, avšak v případě zinkových baterií se jedná o pouhé 2–3 roky. Pokud tedy přičteme dobu, kdy tyto baterie leží ve skladech prodejce, dalo by se říci, že zinkové baterie byste měli spotřebovat okamžitě bez delšího skladování.

TIP

Jak jsou baterie staré a do jakého data je můžete bez problému použít se dozvíte buď z prodejního obalu nebo přímo na samotné baterii. Případně si můžete sami na baterii fixem poznačit, kdy jste ji koupili nebo odlišit starší baterie od novějších.

 

nabíjecí baterie

 

Nabíjecí baterie

Nabíjecí baterie jsou vhodné především do zařízení, která používáte pravidelně a intenzivně. Patří mezi ně např. fotoaparáty, hračky, audio-zařízení a svítilny. U těchto produktů je finančně výhodnější baterie dobít než neustále kupovat primární, nenabíjecí baterie.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

1)     Kapacita

Oproti jednorázovým bateriím máte rozhodování částečně usnadněno faktem, že výrobci jsou u nabíjecích baterií povinni uvádět kapacitu jak na samotné baterii, tak i na obale. Velmi snadno tedy zjistíte, kolik energie by měla daná baterie poskytnout.

2)     Samovybíjení

Dalším důležitým parametrem u nabíjecích baterií je efekt samovybíjení. K čemu vám je baterie, kterou jste sice nabili, ale po několika měsících v šuplíku již nabitá není? Baterie s nízkým stupněm samovybíjení najdete ve většině případů označené jako „Ready to use“ (Připravené ihned k použití) a znamená to, že jsou již přednabité z výroby a po zakoupení je můžete ihned začít používat.

3)     Počet cyklů

Trojici důležitých parametrů u nabíjecích baterií uzavírá počet cyklů. Tento údaj jednoduše definuje, kolikrát můžete dané baterie nabít a vybít bez toho, aniž by baterie dramaticky ztrácela svou kapacitu neboli množství energie, kterou je baterie schopna poskytnout. Počet cyklů se většinou pohybuje v rozsahu stovek až tisíců a je často rovněž uveden jak na baterii, tak na obalu.

Při podrobnějším zkoumání nabíjecích baterií na trhu možná zjistíte, že neexistuje baterie, která by ostatní převyšovala ve všech třech parametrech. Je to z toho důvodu, že konstrukce nabíjecích baterií neumožňuje výrazně zlepšit jeden parametr bez toho, aniž by nedošlo ke zhoršení jiného. Vybírat tedy musíte podle priorit, kterých od nabíjecích baterií očekáváte.

Pokud kladete důraz na:

1)     Maximální výdrž baterie v zařízení – potom volte baterie s co nejvyšší kapacitou

2)     Velmi časté používání baterie – vybírejte baterie s velkým počtem nabíjecích cyklů

3)     Co největší finanční úsporu – vybírejte baterie s velkým počtem nabíjecích cyklů

4)     Pohodlnost používání – snažte se najít baterii s co nejmenším efektem samovybíjení

 

Podle čeho se rozhodnout

Co s vybitými bateriemi?

Vybité baterie, ať už jednorázové nebo nabíjecí v žádném případě nepatří do koše či popelnice na směsný odpad. Odtud by totiž putovaly buď na skládku nebo přímo do spalovny, kde by se z baterií uvolňovaly škodlivé látky a těžké kovy, které by znečišťovaly ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody.

Vybité baterie můžete odnést na téměř 20 tisíc sběrných míst v České republice. Nejznámější jsou červené kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Dále můžete použité baterie odevzdávat i v obchodech, kde běžně baterie kupujete. Obchody mají totiž ze zákona povinnost umisťovat ve svých provozovnách sběrné boxy.

TIP

Pokud se vám nechce s každou vybitou baterií běhat na sběrné místo, skvělým pomocníkem vám bude tzv. ECOCHEESE na domácí skladování baterií. Jedná se o barevné papírové krabičky, které můžete vybitými bateriemi postupně plnit a jakmile bude krabička zaplněná, následně můžete její obsah vyprázdnit na některém z tisíců sběrných míst. Krabičky si můžete objednat zdarma na www.ecocheese.cz

 

 

 

Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady