PC sestava s mobilem za víc než sedm měsíčních platů: CZC se ohlíží 25 let zpátky a porovnává dostupnost elektroniky

Praha 15. června 2023: CZC, dvojka na trhu s elektronikou, slaví letos čtvrtstoletí své existence, ohlíží se zpět a hodnotí. Co jsme si mohli koupit před lety a kolik měsíčních výplat jsme za elektroniku museli dát? Když se podíváme na trh s elektronikou a jeho dlouhodobý vývoj, není to ani s přihlédnutím k současné inflaci vůbec špatné. Pojďme projít některé produktové kategorie a zhodnotit vývoj trhu s 22letým odstupem. Pro následující porovnání jsme použili nejstarší dohledané ceníky CZC z roku 2001 a aktuální ceny na e-shopu.

 

Psal se rok 2001 a světlo světa nespatřil ještě ani Facebook. Tehdejší průměrná mzda byla ve srovnání s dnešními 40 342 Kč pouhých 13 755 Kč a ti nejmajetnější sledovali na prvních modelech plazmových televizorů přenosy ze zápasů hokejového Mistrovství světa, na kterém završila česká hokejová reprezentace zlatý hattrick. Na trh pronikala první verze iPodu a většina uživatelů vlastnící stolní počítač archivovala svá data na moderní CD disky pomocí domácí vypalovací mechaniky (na trh byla uvedena v roce 1997). Přemýšleli jste někdy, kolik stál před lety stolní počítač nebo mobil a kolik měsíčních výplat na ně bylo třeba našetřit?

 

Běžný stolní počítač za víc než tři měsíční platy

PC sestava pro domácnost vyšla tehdy přibližně na 30 tisíc korun (samozřejmě podle konfigurace). To znamenalo, že k jejímu pořízení bylo třeba našetřit skoro 2,2násobek měsíčního platu. Dnes lze pořídit slušně vybavenou herní mašinu za lehce nižší obnos (26 992 Kč), což však aktuálně představuje 2/3 průměrné mzdy. Pokud bychom počítali s původním poměrem mezi příjmy a cenou počítače, dali bychom dnes za PC sestavu asi 130 000 korun. Koupili byste si takový domácí počítač?

 

…a k němu monitor… za 17" CRT bychom v přepočtu dnes dali přes 26 tisíc

Počítač bez monitoru nedává smysl, takže zpět do roku 2001. Když už monitor, tak aspoň 17" s rozlišením 1280 x 1024 bodů. Jen na něj bude potřeba velký stůl, protože ty CRT obrazovky jsou přece jen dost hluboké. Když už jste koupili počítač za více než dvě měsíční výplaty, tak dalších 9 099 Kč (66 % mzdy) za Hyundai B790+ přece dáte také. Dnes byste dost možná vybrali úhlopříčku 24", tak co třeba plochý LED Full HD monitor Samsung F24T350 za 2 790 Kč (cca 7 % průměrného platu).

 

Bez myši a klávesnice to nepůjde, bude třeba další třetina výplaty

Zkuste pracovat bez myši a klávesnice. V téhle kategorii se u kvalitních značkových produktů ceny v absolutní hodnotě pohybují podobně, v přepočtu na mzdu už nikoli. Komplet kabelové klávesnice Microsoft Natural Pro a bezdrátové myší Logitech MouseMan Cordless Optical přišel tehdy na 4 960 Kč, což obnášelo přibližně další třetinu výplaty. Právě teď jsme se s popsanou sadou dostali před 22 lety na čtyři průměrné měsíční mzdy. Přesuňme se do současnosti – na těchto periferiích nebudeme šetřit a vybereme bezdrátovou klávesnici Logitech MX Keys za 2 299 Kč a myš Logitech MX Master 3S za 2 399 Kč. Suma sumárum, jsme asi na 85 procentech jedné průměrné mzdy. A to je rozdíl.

 

Ještě bude potřeba operační systém

Takže zpátky do minulosti – systém Windows 98 spolu s kancelářským balíkem MS Office vyšel ve verzi OEM (tedy pro instalaci na konkrétní nový počítač) na 15 638 Kč, další více než jeden plat. Dnes lze odpovídající sadu Microsoft Windows 11 Home a Microsoft Office 2021 pro domácnosti a podnikatele pořídit elektronicky za 9 480 Kč, tedy asi 23 % průměrné mzdy.

 

Domácí tisk si nemohl dovolit každý

Barevná inkoustová tiskárna představovala v roce 2001 poměrně slušný luxus. Tak třeba HP DeskJet 970Cxi 1200dpi přišla tehdy se startovací sadou inkoustů na 10 376 korun, tedy ¾ mzdy. Dnes stojí HP ENVY 6020e s inkoustem v rámci služby HP+ Instant Ink 1 999 korun. Další inkoustové cartridge nebyly tehdy ani dnes zanedbatelným nákladem a pokud tisknete dlouhodobě hodně, pravděpodobně dnes sáhnete po inkoustové tiskárně s doplnitelnými zásobníky na inkoust a provozní náklady rapidně snížíte.

 

Mobilní telefon – před 22 lety skoro dva měsíční platy

V roce 2001 byl telefon ovládaný výhradně pomocí dotykového displeje teprve sci-fi záležitostí (první model iPhone byl představen až v roce 2007). Jeden z nejvyspělejších telefonů té doby byl Sony Ericsson P910, který se dal zakoupit za přibližně 23 500 korun, tedy za asi 1 a ¾platu, uměl jen nepatrný zlomek toho, co dokáží telefony dnes, a rozhodně bychom ho neoznačili za „chytrý“. Dnes se stal mobil spotřebním zbožím a podle průzkumů mění Češi starý za nový každé dva roky a není divu - Apple iPhone 13 se 128 GB úložného prostoru lze dnes pořídit za 19 890, tedy méně než polovinu průměrné výplaty a aktuálně nejprodávanější vyspělý chytrý telefon na e-shopu CZC Xiaomi Redmi Note 11S stojí 4 990 Kč, tedy méně než 13 % průměrné mzdy.  

 

Pojďme si to sečíst – před 22 lety skoro sedm měsíčních platů, dnes 1,2násobek mzdy

Pokud bychom si před 22 lety pořídili celou popsanou sadu, museli jsme našetřit šest a tři čtvrtě průměrné měsíční mzdy. Ano, skoro 7 měsíců pracovat jen na pořízení počítače a relativně „hloupého“ mobilního telefonu. Dnes nám naproti tomu na adekvátní set bude stačit něco málo přes 1,2 platu. Tak co říkáte, že se nemáme zase tak špatně?

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady