Velký průvodce výběrem fotoaparátu

Jsou lidé, kteří nafotí skvělé snímky i na krabici od bot. Většina z nás se ale musí před nákupem nového foťáku pořádně zamyslet. Proto je tu další průvodce plný tipů, jak vybrat fotoaparát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ještě před pár lety to nebylo tak těžké. Nabídka přístrojů byla výrazně menší a stačilo se řídit dvěma pravidly – na běžné focení kompakt, na cokoliv jiného zrcadlovku. Jenomže pak se objevily výkonné kompakty, nepravé EVF zrcadlovky a kompakty s výměnnými objektivy, které rozhodování výrazně zkomplikovaly. Nemluvě o tom, že levný kompakt dnes s přehledem nahradíte smartphonem. 

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kompakt, nebo zrcadlovka? Nikon 1 J3 + 10-30 VR

Stejných nebo téměř totožných výsledků totiž už dnes dosáhnete s různými přístroji a mnohem více tak záleží na drobných detailech a vašich osobních preferencích. Pro znalého zákazníka je to samozřejmě výhodou – když dobře ví, co chce, vybere si foťák skutečně na míru. Pokud se ale v nabídce fotoaparátů příliš nevyzná, může jej široká nabídka a nespočet variant mást. Takže, jak na to?

Na začátku se ptejte a přemýšlejte

Ať už vybíráte foťák pro sebe, nebo pro někoho jiného, měli byste začít otázkami. Ta nejdůležitější zní, k čemu má fotoaparát sloužit. Podrobněji se můžete ptát i například takto:

  • kde, jak a co budete nejčastěji fotit?
  • jaké máte na foťák nároky a jaká očekávání?
  • kolik máte peněz na fotovýbavu?

Čím více a přesnější odpovědi získáte, tím snazší bude výběr. Pro příklad uvedeme několik modelových situací:

  • Rodina hledá univerzální foťák na dovolené, oslavy a výlety. Používat jej budou všichni členové rodiny, včetně dětí. Fotky si nechají občas vyvolat v běžném rozměru, nechtějí za přístroj příliš utrácet a měl by nějakou dobu vydržet. Hlavně žádné zdlouhavé nastavování.

    Možné řešení: kompakt s větším zoomem a řadou přednastavených režimů pro různé situace. Za zvážení stojí také některý z odolných kompaktních fotoaparátů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Sony Cybershot DSC-HX50

  • Student, který dnes fotí na starší kompakt. Často vyráží na fotovýpravy, zkouší a experimentuje – jednou fotí portréty, jindy krajinu. Focení je jeho hobby a rád by se naučil co nejvíc. Nevadí mu větší hmotnost přístroje, ale zatím neví, nač se bude specializovat.
     
    Možné řešení: levnější amatérská digitální zrcadlovka s univerzálním objektivem, případně pokročilá EVF zrcadlovka, pokud nechce nebo nemůže do fotovýbavy v budoucnu investovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Nikon D5100 + objektiv 18-55 AF-S DX VR  

  • Žena, která tráví spoustu času se svými dětmi, by ráda zachytila společné okamžiky i na fotkách. Focení ji dříve hodně bavilo, ráda si se snímky vyhraje. Nechce ale nosit objemný přístroj. Povedené fotky dětí nechává tisknout ve větších formátech nebo z nich vyrábí kalendáře pro rodinu. 

    Možné řešení: některý z pokročilých kompaktů s možností manuálních režimů nebo výkonný kompakt s výměnnými objektivy, který umožní další rozvoj v budoucnu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Olympus E-PL3

Jaké parametry sledovat při výběru fotoaparátu?

  • Rozlišení – tvrzení, že čím více megapixelů (MPx), tím lépe, rozhodně neplatí. Někdy může být přehnané rozlišení i na škodu. U kompaktů s běžným použitím vám bohatě postačí i 10 MPx – více využijete jen při velkoformátovém tisku.
     
  • Velikost čipu – tady už „čím větší, tím lepší“, rozhodně platí. Čím větší čip ve foťáku je, tím prokreslenější a hezčí snímky získáte. Velikost čipu se označuje poměrem velikosti ku kinofilmovému políčku – např. 1/1.7" nebo 1/2.5" (čím menší je druhé číslo, tím lépe). U nejlepších zrcadlovek najdete čip o plné velikosti kinofilmu (tzv. full frame zrcadlovky).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Nikon Coolpix P7800

  • Ohnisko a světelnost objektivu – ohnisko, neboli rozsah zoomu, výrobci udávají buď jako rozsah v milimetrech (například 6-42,8mm), nebo jako jeden parametr (7x optický zoom). Ohnisko nám udává zorný úhel snímané scény – čím nižší je, tím širší obraz dokážete zachytit a naopak. Světelnost se udává clonovým číslem (například f/2.8). Čím nižší clona je, tím lepší fotky pořídíme za zhoršeného osvětlení. Fotoaparáty s vysokou světelností tak využijeme například při focení v interiérech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Canon PowerShot G1 X

  • Automatické režimy a čeština – zejména pro začátečníky nabízí výrobci v kompaktech i zrcadlovkách desítky přednastavených programů, které foťák nastaví tak, aby vytvářel optimální snímky například krajiny, detailů, portrétů, pláže nebo třeba západu slunce. Plusem je také české menu nebo výukové režimy.

  • Optická stabilizace – fotoaparáty vybavené optickým stabilizátorem redukují otřesy způsobené držením fotoaparátu v ruce. Dosáhnete díky ní ostřejších snímků i za zhoršeného osvětlení.

  • Záznam videa – plánujete svůj foťák využít i jako příruční kameru? Většina z nich již zvládá natáčení v polovičním HD rozlišení, ty nejlepší pak umí i záznam ve Full HD.

  • Displej nebo optický hledáček – Mnoho fotoaparátů je dnes vybaveno pouze displejem, takže i když fotíte, díváte se na malou obrazovku, ne do hledáčku. To nemusí každému vyhovovat, zvláště na přímém slunci nemusí být displej ideální. Klasický optický hledáček dnes najdete u zrcadlovek a některých kompaktů.

Teď je čas podívat se podrobněji na jednotlivé kategorie fotoaparátů:

  • digitální kompakty
  • EVF zrcadlovky (u nás je najdete v sekci ultrazoomy)
  • kompakty s výměnnými objektivy
  • digitální zrcadlovky

Není kompakt jako kompakt

Digitální kompakty mají tři společné rysy – jsou malé, lehké a mají napevno zabudovaný objektiv. Je to nejprodávanější kategorie fotoaparátů a je mezi nimi také největší výběr. Snadno je můžete nosit stále u sebe a většinou mají řadu automatických programů, které vám usnadní focení.

Cena u digitálních kompaktů kolísá od několika stokorun po klidně více než 15 tisíc. Za cenu digitální zrcadlovky dnes koupíte kompakt se srovnatelnou kvalitou obrazu, ale výrazně menším tělem a maximální nenápadností.

Výhody

Nevýhody

Nízká hmotnost a malé rozměry

Jednoduché ovládání

Univerzální použití

Uživatelsky velmi přívětivé režimy

Většina umí natáčet video

Nižší kvalita snímků

Nad většinou kompaktů nemáte plnou kontrolu – nehodí se pro tvůrčí fotografii

Nijak je v budoucnu nerozšíříte


Začneme od nejlevnějších – ideální foťák pro děti nebo začínající fotografy je například Canon PowerShot A2500 s pětinásobným zoomem, českým menu a relativně slušnou světelností objektivu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pár stovek navíc a máte kompakt s osminásobným zoomem, optickou stabilizací a možností pořizovat širokoúhlé snímky – Sony Cybershot DSC-WX60.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve střední třídě kompaktů pak vládne Nikon Coolpix S5300. Za méně než 5 tisíc získáte foťák s elektronickou a optickou stabilizací, Wi-Fi přenosem obrázků a záznamem videa ve Full HD.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Za podobnou cenu ale můžeme mít i odolný fotoaparát, který se nemusíme bát svěřit do rukou dětem. Model Sony Cybershot DSC-TF1 zvládne vodu, prach, sníh i nárazy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výborný univerzální foťák na dovolenou za relativně nízkou cenu – Canon PowerShot SX280 HS má přes kapesní rozměry dvacetinásobný zoom a snímky do počítače přenesete i přes Wi-Fi rozhraní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A jdeme do nejvyšší třídy kompaktů. Můžeme začít modelem Fujifilm Finepix XQ1 s velmi příznivou cenou. Za cenu lehce přes 10 000 získáme špičkovou kvalitu obrazu, v ysoké ISO a tenké, stylové tělo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Silnou zbraň má v této třídě také Canon – model Canon PowerShot G16 bojuje hlavně skvělým objektivem se světelností f/1.8-f/2.8, což z něj dělá skvělou volbu pro focení za špatných světelných podmínek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Nadšenci, kteří požadují od kompaktu fotky jako ze zrcadlovky, pak mohou sáhnout po modelu Sony Cybershot DSC-RX100. Tato horká novinka má hlavně obrovský snímač, velmi světelný objektiv a produkuje nadprůměrně kvalitní snímky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

EVF zrcadlovky aneb na půl cesty

Pod označením EVF zrcadlovky (u nás je najdete v sekci Ultrazoomy, jinde také jako falešné zrcadlovky) najdete robustní kompakty s velkým zoomem a elektronickým hledáčkem, kterým zobrazují snímaný obraz. Rozměrově stojí na pomezí mezi kompaktem a zrcadlovkou a oplývají chytrými funkcemi.

Jsou kompromisem pro ty, kteří si rádi se svými snímky vyhrají, a zároveň nemají čas nebo finance na focení se zrcadlovkou.

Výhody

Nevýhody

Relativně malé rozměry

Velmi bohatá funkční výbava

Jednoduché ovládání

Objektivy s ultrazoomem

Nijak je v budoucnu nerozšíříte

S extrémními zoomy (20x a více) je obtížné fotografovat kvůli otřesům

 Dostupný, s obrovským zoomem, spoustou funkcí a českým menu – to je Nikon Coolpix L820, velmi oblíbený ultrazoom.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ještě bohatší výbavu přináší model Nikon Coolpix P520, který se chlubí 42násobným zoomem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A kdybyste snad toužili ještě po opravdu mimořádném ohnisku, tak sáhněte po modelu Canon PowerShot SX50 HS se zoomem, který se zastaví na hodnotě 50x.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kompakty s výměnnými objektivy

Nejmladší kategorií fotoaparátů jsou kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy, které šikovně spojují výhody kompaktů a zrcadlovek. Neobsahují soustavu zrcadel, takže je jejich tělo znatelně menší a lehčí, přesto ale nabízí velmi kvalitní obrazové výstupy a variabilitu klasických zrcadlovek.

Vhodné jsou pro fotografy s nejvyššími nároky na velikost přístroje a kvalitu snímků – v tomto poměru nic lepšího nekoupíte. 

Výhody

Nevýhody

Vysoká kvalita obrazu

Rozměry jako u kompaktu

Velmi široké kreativní využití

Výměnné objektivy a další příslušenství

Bohatá výbava

Vyšší cena

Oblíbený kompakt s výměnným objektivem za přístupnou cenu – Sony NEX-3NL 16-50mm. Oceníte výklopný displej, velký snímač a kvalitní záznam Full HD videa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ještě levnější je pak Nikon 1 J2 s objektivem Nikkor 11 - 27,5 mm a skutečně kapesními rozměry.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Legendou jsou již dnes bezzrcadlovky Olympus PEN, v prodejích aktuálně vede model Olympus E-PM1 s dvojicí objektivů 14-42mm a 40-150mm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Digitální zrcadlovky s nekonečnými možnostmi

Zrcadlovky stále dominují profesionální fotografii a nezdá se, že by se v dohledné době něco změnilo. Jsou vhodné pro ty, kteří mají nejvyšší nároky na kvalitu snímků, potřebují mít jejich tvorbu 100% pod kontrolou a nastavit si vše do nejmenšího detailu.

Pořízení zrcadlovky zpravidla nebývá poslední investicí. Pokud se chcete ve focení rozvíjet a zlepšovat, počítejte s postupným pořizováním dalších objektivů, filtrů a dalšího příslušenství. Stejně tak myslete na to, že zrcadlovka potřebuje svůj čas – chvíli potrvá, než se vše naučíte a „dostanete do ruky“. Nelekněte se, když budou vaše první snímky horší, než ze staršího kompaktu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.


Nikon D3100 18-105 AF-S DX VR

Platí také, že o kvalitě výsledných snímků rozhodně (kromě vašeho umění) z velké části kvalita použitého objektivu. Špičkový profesionální fotoaparát s objektivem za pár tisíc rozhodně není dobrou volbou. Raději kupte o něco „horší“ fotoaparát, ale s kvalitnějším objektivem.

Dalších 5 tipů pro výběr zrcadlovky:

  • Pokud vybíráte svou první zrcadlovku a zatím nevíte, co budete fotit nejčastěji, kupte si ji v setu s univerzálním objektivem s širokým zoomem. Vyzkoušíte si práci s různými ohnisky a časem si třeba pro to nejpoužívanější pořídíte kvalitnější pevné sklo.
  • Zrcadlovku je dobré si předem osahat – některé jsou příliš malé, jiné zase mohou být pro menší ruce zbytečně mohutné a těžké.
  • Zvažte také cenu budoucí výbavy – co všechno jde pro daný model pořídit? S pořízením zrcadlovky si zároveň kupujete celý „systém“ dané značky – objektivy, blesky, filtry.
  • Pokud často cestujete, oceníte kvalitnější materiál těla – vybrané zrcadlovky jsou z kovových slitin, které odolají i hrubému zacházení.
  • Využijete výklopný displej? Pokud často fotíte na koncertech nebo například hmyz, určitě se bude hodit.

Výhody

Nevýhody

Nejvyšší obrazová kvalita

Maximální rychlost a pohotovost

Velký výběr příslušenství

Plná kontrola nad fotoaparátem

Nejuniverzálnější využití

Vyšší hmotnost a rozměry

Finančně nejnáročnější

Musíte se s ní nejprve naučit pracovat

Zapomeňte na nenápadné focení

Nejprodávanější zrcadlovka na CZC.cz, Nikon D5100 18-105 VR AF-S. Výborný model do začátku pro amatérské focení. Je malá, lehká, za dobrou cenu, a pokud začínáte, rozhodně vám vydrží velmi dlouho.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V podobné třídě najdete ještě starší, ale cenově velmi dostupný Canon EOS 1100D s objektivem 18-55 IS II. Pokud za každou cenu toužíte po zrcadlovce a máte napjatý rozpočet, proč ne.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nikon pak low-end atakuje s modelem Nikon D3100 18-55 II VR AF-S DX.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavou alternativu může tvořit například model Sony ILCE-3000 18-55.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Pokud tušíte, že u zrcadlovky vydržíte, a že budete fotit často a rádi, berte modely z kategorie na pomezí amatérské a střední třídy.

Tu představuje například nový Nikon D5200 18-105 AF-S DX VR. Je za přístupnou cenu, lehce se ovládá a jeho obrazové výstupy jsou výborné. Na limity fotoaparátu jen tak nenarazíte, vydrží vám opravdu dlouho. Bez obav jej také osadíte kvalitnějšími objektivy – tělo za nimi pokulhávat nebude.

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Abychom zůstali věrni rozložení Nikon/Canon, zmíníme v této třídě i model Canon EOS 700D 18-135 IS STM. Kvalitní fotky i video, výklopný hledáček, spousta funkcí – výborná koupě do začátku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Náročnější pak mohou zabrousit do vyšší střední třídy a sáhnout zde například po modelu Nikon D7100.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kategorii ještě o stupínek výše představují levné full-frame zrcadlovky, kterých bude pravděpodobně přibývat. Využijí je jak profesionálové, tak i ti nejnáročnější fotoamatéři, pro které jsou skutečné top přístroje zbytečně drahé. Takovým modelem je například nový Nikon F6 nebo Canon EOS 6D. Nezapomeňte ale na patřičný objektiv.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze, !

To je gól! To je gól!