Rychlejší nabíjení? Sáhněte po USB-PD a odřízněte drát

Situace, kdy vám zrovna umřel mobil a vy jej musíte rychle vzkřísit, zná určitě každý. Díky inovacím v oblasti rychlého nabíjení však už není třeba rušit schůzky. Dnes vám představíme protokol USB-PD a technologii bezdrátového nabíjení.

Inovace první - USB Power Delivery

Jasně, nabíjení přes rozhraní USB není žádnou novinkou. Dnes se běžně setkáte s nabíječkami formátu USB 2.0 až po ty nejnovější USB 3.1, přičemž výše zmíněné se od sebe liší přenosovou rychlostí, propustností a výstupním výkonem.

A pak je tu ještě konektor USB typu C (lépe USB-C), který se od svých předchůdců z 90. let liší užším a menším zobáčkem, ale nejen tím. Díky novým technologiím totiž dokáží kabely USB-C využívat moderních protokolů jako je právě USB-PD, díky kterým se váš mobil, tablet či dokonce i laptop nabije neuvěřitelně rychle.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Certifikovaný MFi (Made for iPhone) Belkin USB-C kabel s Lightning konektorem a praktickým řemínkem podporuje rychlé nabíjení iPhonu či iPadu Pro.

Protože nabíječky podporující USB-PD nabízí výkon až 100 wattů, můžete prostřednictvím USB nabíjet klidně i laptop - dejte sbohem obrovským a těžkým nabíječkám, někdy stačí i tenký USB kabel. A nejen to. Díky vysokému výkonu je možné takovou nabíječkou napojit hned několik přístrojů najednou - tablet, mobil i laptop.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré USB-C nabíječky dokáží rozpoznat připojené zařízení a nabít jej optimálním výkonem. Tahle Belkin USB-C nabíječka zvládne až 27 W. 

U menších přístrojů, zejména u mobilních telefonů, je pak rychlost nabíjení srovnatelná s technologií Quick Charge. Ve srovnání třeba s běžným pětiwattovým nabíjením jde o 50% narůst. Jenže zatímco Quick Charge 3.0 je technologie omezená na produkty s čipy Snapdragon, USB-PD si poradí s daleko větší škálou zařízení.

Nabíječky USB-PD nejsou jen pouhými distributory energie pro vaše křemíkové mazlíčky. Jsou zároveň miniaturními počítači s vlastními čipovými sadami, které po připojení daného zařízení určí, jaký napájecí profil zvolit. Díky tomu nebudete muset mít strach, že vám nabíječka v lepším případě nedodá dost šťávy, v tom horším pak neuškvaří vaše chytré hodinky.

NABÍJEJTE RYCHLEJI S USB-C

Budoucnost je růžová v čele s Apple

USB-C je podle expertů nejrychleji přijatým USB protokolem a firmy si jej velmi rychle osvojily. USB-PD přijímá dokonce i firma Apple, která tradičně používala vlastní kabely a nabíječky. Nyní tento gigant nabízí kabely USB-C/Lightning a podporuje rychlé nabíjení s USB-PD tabletů iPad, laptopů MacBook a nově také telefonů iPhone řady 11.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NABIJTE SI IPHONE 11 RYCHLEJI

Inovace druhá - jde to i bez drátu!

Pro spoustu z nás to stále ještě zní jak hudba daleké budoucnosti, avšak bezdrátové nabíjení je tu. Prostě jen položíte svůj mobilní telefon na nabíječku a jakmile se cívka v telefonu přiblíží k té v nabíječce, mezi oběma zařízeními začne protékat elektrický proud. Zjednodušeně řečeno, samozřejmě!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátová nabíječka Belkin se standardem Qi a rychlonabíjením může dodat šťávu vašemu Samsungu či iPhonu.

Jsou tu určité překážky jako je pozice telefonu vůči středu nabíječky, jeho blízkost, a pak samozřejmě podporovaný protokol. Organizace, které za protokoly Qi a PMA stojí, si samozřejmě nemohou přijít na jméno, a tak je důležité, aby nabíječka i telefon mluvili stejným jazykem. Dají se už ovšem sehnat nabíječky, které podporují oba protokoly - pionýrem je v tomto oboru firma Belkin, jejíž bezdrátová nabíječka umí jak Qi tak i PMA.

Jak se od sebe jednotlivé protokoly liší? Qi je častější varianta s největším počtem kompatibilních zařízení. Nevýhodou je snad jen (zatím) menší rychlost nabíjení, než nabízejí běžné kabelové nabíječky (neřkuli USB-PD), ale pokud je pro vás priorita komfort a máte alergii na kabely, Qi je pro vás. PMA nabízí podobné rychlosti jako Qi jen s tím rozdílem, že skrze tento protokol je možné odesílat i přijímat kontextové zprávy - inu třeba reklamu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tuhle bezdrátovou Qi nabíječku Belkin můžete použít i jako stojánek a mobil tak používat klidně jako druhou obrazovku.

Jaká je současnost i budoucnost bezdrátového nabíjení? Výrobci tuto technologii už dnes rapidně implementují do svých produktů - od nábytku, jako třeba konfereční či noční stolky Ikea, až po luxusní automobily jako třeba BMW řady 7. Ideální je tato technologii k použití na veřejných místech jako v kavárnách, restauracích či administrativních budovách.

NABÍJEJTE BEZDRÁTOVĚ

Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady