AMD se nelíbí udávaná spotřeba Core 2

Výrobce mikroprocesorů AMD dělá rozruch okolo udávané spotřeby procesorů svého rivala, společnosti Intel. AMD totiž vadí, že Intel přiznává pouze TDP typické pro procesor, nikoliv maximální, a neprávem tak zlepšuje postavení svých procesorů.

Hodnota zvaná TDP u procesorů je hned vedle výkonu druhá nejdiskutovanější. Je to jednak způsobeno vysokým odběrem procesorů (kdyby byl nízký až zanedbatelný, koho by potom zajímal) a také proto, že ne každý udává hodnotu maximální.

Samotné TDP je původně zkratka pro Thermal Design Point, hodnotu sloužící výrobcům chladičů pro určení potřebného chladícího výkonu. V posledních letech však častěji slýcháme termín Thermal Design Power. Ale obě dvě "veličiny" by měly mít stejný význam. Určit tepelný výkon procesoru, neboli teplo, jež procesor předá do svého okolí (chladiče).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

A zde je kámen úrazu - s procesory pracujícími v několika režimech spotřeby si tak výrobce může vybrat hned z několika hodnot. U AMD dávají přednost maximální hodnotě (TDP max), kdežto u Intelu se již delší dobu používá typická hodnota (TDP typ). I díky tomu má Core 2 Extreme X6800 v technických specifikacích zanesenu hodnotu 75W. Jaká je maximální hodnota srovnatelná s údajem AMD ví jen sám výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

AMD Athlon 64 FX-62 má navíc na čipu integrovaný paměťový řadič, takže by ani přímé srovnání TDP max plně neodpovídalo realitě. Řadič u současných procesorů Intel je součástí severního můstku čipové sady. Jediné možné přímé srovnání je proto uskutečnitelné porovnáním odběru adekvátních sestav. A tam, možná trochu překvapivě, je situace stále výrazně lepší pro Intel Core 2.

V testu na Tomshardware si pořád lépe vede Core 2 a to potom především v přetaktovaném stavu, kdy si Intel řekne o 218W, zatímco FX-62 hltá již 283W ze zásuvky. Zajímavé je sledovat pokrok Intelu, neboť Pentium D 840 si za stejných podmínek řekne o 344W. Toto jsou čísla při plné zátěži. V klidu je potom rozdíl minimální - AMD 192W a Core 2 196W (D840 232W).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mohlo by se tedy zdát, že AMD nemůže na takových protestech nijak vydělat, kdyby... I u AMD se plánují malé změny, tak například přechod na nižší výrobní proces 0,65 nm (později 0,45) znamená snížení spotřeby. Už dnes Advanced Micro Devices tvrdí, že budoucí procesory dosáhnou TDP srovnatelného s Intelovskými Core 2. Jenže půjde o TDP max vs TDV typ. Bylo by proto pro AMD lepší, kdyby se uveřejňované hodnoty sjednotily.

Zdroj: Tomshardware

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (5)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Nula od Nuly pojde

SAMBOUSH 18. 8. 2006 21:48

Mam doma 4 PC....pracovni , file/web server ktery ma i funkci TV a prehravani filmu pro domaci kino a 2 routery kazdy pro jedno internetove pripojeni... …

Další teorite o topení..

korabt 28. 7. 2006 10:20

Pokud se nemýlím je to s teplem následovně..Procesor vám sežere např 200W elektrické energie..z toho se 10% vrátí zpátky do oběhu a zbytek je použitej k …

Nejobjektivnější

=KKaazz= 26. 7. 2006 23:35

myslím, že nejobjektivnější by bylo, kdyby se to vyzkoušelo v té samé skříni a zdroji a ostatníma věcma, vyměnila by se jen deska a CPU, nic víc

Hej ,vy jste všichni paka !!!!!

Jennick 26. 7. 2006 23:26

To mi vysvětlete - Vám za vaše rádoby poučné příspěvky do diskuzí snad někdo platí????Protože to vaše hádání zabere spoustu času - a čas jsou peníze ,že.…

Spotřeba

Waty 25. 7. 2006 10:42

Teda pánové, když to vezmu do extrému, že si za pár let do malého kanclu koupím 4 tyto nové PC, tak to mám takový malý přímotop a cena za výdaje na elekt…


Nečekaně velký výprodej Uklízíme sklady