React OS - Windows zdarma

Alternativních operačních systémů není nikdy dost. Jedním z nejzdařilejších počinů v oblasti operačních systémů zdarma je určitě ReactOS - kopie tolik rozšířených oken od Microsoftu.

Napsat o React OS, že jde o kopii Windows není asi úplně správné, ale je to na druhou stranu asi nejblíž pravdě. Interface operačního systému je dělané stejně, najdeme zde dokonce oblíbenou nabídku Start a celý její panel včetně Quick-launch ikonek.

Jak se na domovských stránkách React OS píše, jde o operační systém postavený na stejném principu jako Windows, který je kompatibilní jak s aplikacemi psanými pro MS WinXP a NT, tak i pro ovladače - zkrátka binární kompatibilita.

A jak se má React OS s kompatibilitou ve skutečnosti? Můžete si nainstalovat téměř libovolnou aplikaci, kterou jste zvyklí používat ve Windows jako MS Office, OpenOffice.org, WinRAR a pod. Pro hráče je důležité, aby mohli nainstalovat oblíbené hry. A také že ano. Na screenshotech dostupných na webu uvidíte například Unreal Tournament nebo Deus EX.

Pro většinu z nás je hlavní funkčnost, ale najdou se i tací, kteří by se něco rádi přiučili z oblasti programování. Ti si mohou stáhnout zdrojové kódy React OS. Než tak učiníte, raději si přečtěte licenční ujednání, aby jste se nedostali do křížku se zákonem.

Máte-li zájem vyzkoušet alternativní operační systém, stáhněte si jej zde. Jediná škoda je, že zatím neexistuje česká lokalizace.

Zdroj: ReactOS.org

Ohodnoť článek:

Diskuze k článku (10)

Máte otázky k tomuto článku?
Zeptejte se v diskuzi.

Paneboze!

SuperFeliX 11. 5. 2017 19:47

"Alternativních operačních systémů není nikdy dost. Jedním z nejzdařilejších počinů v oblasti operačních systémů zdarma je určitě ReactOS - kopie tolik r…

Super

CML11 10. 2. 2006 14:29

Kéž by se podařilo tenhle systém dostat časem dost daleko.Náhrada XP by byla skvělá.Neví někdo jak se ten systém chová k prostředkům?Je taky tak zbytečně…

Jupy

glinz 19. 11. 2005 19:11

skusili ste to nekdo, jeodu tam i jine hry a programy nez jsou na unreal enginu? Jeli tohle plne funkcni tak to opravdu nema chybu :o)

Nejlepší freeware

^lolek 18. 11. 2005 13:43

Řekněme si to narovinu: Windows XP Professional jsou lepší freeware než React OS ;o))

Není to tak horké ...

Craft.com 14. 11. 2005 15:49

Již dříve jsme reactos na stránkách craftcomu testovali http://www.craftcom.net/08_upravujeme/reactos.htm a v tomto případě bych volil spíše nějakou plno…


Slevové dny CZC.cz Slevové dny CZC.cz